Jedynie prawda jest ciekawa

Nowy sondaż: PiS wygrywa wybory

15.04.2013

Najnowsze badanie poparcia partii politycznych wskazuje, że wybory wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego sporo zyskuje dzięki pojawieniu się inicjatywy Europa +.

Sondaż na zlecenie "Rzeczpospolitej" przeprowadził instytut Homo Homini. Wynika z niego, że Europa Plus (w badaniu powiększona o Ryszarda Kalisza) może liczyć na poparcie 18 procent poparcia pytanych, zabierając sporo głosów Platformie Obywatelskiej. Na partię Donalda Tuska chce bowiem zagłosować jedynie 25 procent badanych - to najsłabszy wynik PO od kilku miesięcy.

Na pojawieniu się inicjatywy Aleksandra Kwaśniewskiego najbardziej zyskuje Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce zagłosować 29 procent badanych, a to oznacza, że uzyskuje sporą przewagę nad PO. Pozostałe ugrupowania cieszą się słabszym poparciem - jedynie SLD z 9-proc. wynikiem wygląda lepiej niż mizernie.

Jak podkreśla "Rz", oznacza to, że po raz pierwszy od siedmiu lat zostałby przełamany dotychczasowy układ sił na scenie politycznej, w którym dominują PO i PiS, a reszcie partii przypada rola politycznych przystawek. W podobnym tonie komentują to politolodzy.

svit, "Rzeczpospolita"

[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook