Jedynie prawda jest ciekawa


Nowy pomysł na aktywizację uchodźców. Niemcy będą ich uczyć prowadzenia ciężarówek

23.05.2018
truck23052018
Nowy pomysł na aktywizację uchodźców. Niemcy będą ich uczyć prowadzenia ciężarówek

Jednym z powodów, dla których Niemcy przyjęli ogromne ilości uchodźców – o którym rzadko mówi się głośno – była chęć zapchania luk na rynku pracy tanią siłą roboczą. Plan ten, jak już dzisiaj wiadomo, nie wypalił. Większość uchodźców nie podejmuje żadnej aktywności zawodowej, a niemieckie władze nie pozostawiają złudzeń, że sytuacja ulegnie szybkiej zmianie.

Nie zmienia to faktu, że niemieccy pracodawcy z sektorów, w których brakuje rozpaczliwie pracowników, nie ustają w próbach aktywizacji zawodowej nowych Niemców. Ostatnią próbę podjęła organizacja logistyczna Unternehmensverband Logistik Schleswig-Holstein (UVL), która chce we współpracy z niemieckim Czerwonym Krzyżem i szkołą jazdy SVG szkolić uchodźców na  kierowców ciężarówek.

Szkolenie ma potrwać trzy lata. Oprócz egzaminu z umiejętności zawodowych uchodźcy będą musieli zdać drugi egzamin, który sprawdzi ich znajomość języka niemieckiego. Będą musieli również udowodnić, że przebywają na terenie Niemiec legalnie – co dość istotnie ograniczy pulę chętnych. W trakcie kursu ma się nimi opiekować specjalny przedstawiciel, który pomoże im w kontaktach z niemieckimi instruktorami i załatwieniu biurokratycznych formalności.

Inicjatywa UVL według niemieckich mediów cieszy się dużą popularnością wśród uchodźców i nie brakuje chętnych na zostanie kierowcą ciężarówki. Tym bardziej, że taki kierowca nie będzie długo szukał pracy – niemiecka logistyka ma coraz większe problemy kadrowe i pomimo niezłych pensji mało osób zostaje zawodowymi kierowcami, a średnia wieku w zawodzie już przekracza 50 lat. Program pilotażowy ma objąć trening 100 uchodźców, jednak zainteresowanie jest tak duże, że już tworzą się listy kolejkowe. Nie wszyscy są jednak zachwyceni tym pomysłem. Wolfgang Westermann, przewodniczący związku zawodowego kierowców BDBV uważa, że nowi kierowcy nie będą wystarczająco dobrze wyszkoleni i będą stanowić zagrożenie na drodze.

W Niemczech nie mówi się o tym głośno, ale istnieje jeszcze jedna obawa. Ciężarówki były bowiem często wykorzystywane przez islamskich terrorystów do przeprowadzania zamachów terrorystycznych. W 2016 roku imigrant z Tunezji zabił w Nicei przy pomocy ciężarówki 86 osób i zranił kolejne 458. W tym samym roku kolejny imigrant z Tunezji zabił polskiego kierowcę Łukasza Urbana i następnie użył jego ciężarówki do ataku na jarmark świąteczny, gdzie zginęło kolejnych 12 osób. A takich przypadków było dużo więcej. Taktyka ta staje się coraz popularniejsza wśród islamskich terrorystów, a krajobraz niemieckich miast coraz częściej psują betonowe zapory, zwane przez rodowitych Niemców „dankemerkelkami”.

WM, za Wochenblick.at, kn-online.de


Warto poczytać

 1. szpital-lozka 20.06.2018

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich". Lekarze przestrzegają: "Rośnie liczba odmów szczepień”

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich"

 2. polacy19062018 19.06.2018

  "Te nasze stopery ze zdrowiem gorsze niż Glik bez barku". Ostre komentarze po porażce Polaków

  Reakcje znanych sportowców na Twitterze są bardzo krytyczne po porażce Polaków z Senegalem 1:2 w pierwszym meczu piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

 3. tvn17062018 19.06.2018

  Co dalej z prezenterką opowiadająca o "dwóch hat-trickach" Ronaldo? Dziwne zachowanie TVN24

  Wypowiedź dziennikarki odbiła się tak szerokim echem w Internecie, iż do całej sytuacji odniosła się macierzysta stacja dziennikarki.

 4. wypadek19062018 19.06.2018

  Samochód wjechał pod pociąg. Dwie osoby nie żyją

  Dwie osoby podróżujące toyotą zginęły na miejscu po tym, jak samochód wjechał pod pociąg na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Do zdarzenia doszło we wtorek około godz. 10, w Wierzawicach na Podkarpaciu.

 5. lechpoz19062018 19.06.2018

  "Klima" nie zostanie zwolniony z aresztu. Sąd odrzucił zażalenie

  Piotr K. ps. "Klima", który według prokuratury miał podżegać grupę kibiców do wtargnięcia na murawę podczas meczu Lech-Legia - pozostanie w areszcie. We wtorek poznański sąd odrzucił zażalenie obrony na tymczasowe aresztowanie "Klimy".

 6. kroplowka19062018 19.06.2018

  Nie żyje trzyletni chłopiec. Podczas zabawy zatrzasnął się w pralce

  Nie żyje trzylatek, który w poniedziałek zatrzasnął się w pralce - poinformował prokurator rejonowy w Słupsku Piotr Nierebiński. Śledczy będą prowadzić w tej sprawie postępowanie pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook