Jedynie prawda jest ciekawa


Nowy numer "Sieci" od poniedziałku w kioskach!

07.04.2013

Temat tygodnia zapowiada Jacek Karnowski we wstępniaku: Spośród wielu społecznych skutków tragedii smoleńskiej jednym z najbardziej niebezpiecznych jest jeszcze dalej idąca utrata poczucia pewności siebie przez Polaków. I to po obu stronach konfliktu."

Już w najbliższy poniedziałek, 8 kwietnia br. ukaże się nowe wydanie tygodnika „Sieci”.

W najnowszym wydaniu „Sieci” czytelnicy znajdą, jak co tydzień, lubianą przez nich rubrykę  „Z życia koalicji, z życia opozycji” autorstwa Igora Zalewskiego i Roberta Mazurka. Temat tygodnia zapowiada Jacek Karnowski we wstępniaku: Spośród wielu społecznych skutków tragedii smoleńskiej jednym z najbardziej niebezpiecznych jest jeszcze dalej idąca utrata poczucia pewności siebie przez Polaków. I to po obu stronach konfliktu." Wątek kontynuuje Marek Pyza w tekście „Katyńska gra”.

"Obecność Lecha Kaczyńskiego w Katyniu miała być niewiele znaczącym epizodem po wiekopomnym spotkaniu premierów. Podwładni Donalda Tuska i Władimira Putina stanęli na głowie, by wizytę prezydenta zmarginalizować.

Podczas obchodów tragedii katyńskiej Marek Pyza był jednym z pierwszych dziennikarzy obecnych na terenie Memoriału w Katyniu podczas spotkania Donalda Tuska i Władimira Putina 7 kwietnia 2010 roku. Dziś wspomina:

Wraz z ekipą TVP przyglądaliśmy się ostatnim przygotowaniom do spotkania premierów Polski i Rosji. Poprawianiu krzeseł dla gości, sprawdzaniu mikrofonów, całej nerwowej krzątaninie Rosjan. Doskonale widzieliśmy też, jak skrupulatnie była ta uroczystość zorganizowana pod względem bezpieczeństwa. Nie przypuszczaliśmy, że liczba ochroniarzy, nawet w obliczu obecności Władimira Putina, może być tak duża. Byli wszędzie. Inaczej niż trzy dni później. Nie jest prawdą, że zabezpieczenie wizyt 7 i 10 kwietnia było takie samo."

Przebieg, a także organizację spotkania Donalda Tuska i Władimira Putina w Katyniu dziennikarz podsumowuje: "nikt nie myślał o tym, co miało się w tym miejscu wydarzyć trzy dni później. I o to chodziło."

Operacja wyrugowania prezydenta z oficjalnych uroczystości katyńskich trwała co najmniej siedem miesięcy. Rozpoczęła się na sopockim molo 1 września 2009 r.

Dziennikarz śledzi historię najważniejszych decyzji i dokumentów dotyczących organizacji wizyty prezydenta w Katyniu, stwierdzając: całą operację administracji rządowej można streścić jednym zdaniem: zrobiono wszystko, aby prezydent nie mógł zrobić nic.

Do tematu tragedii smoleńskiej nawiązują też Maciej Pawlicki i Krzysztof Czabański. Ten ostatni twierdzi: "zmuszenie do zaangażowania kompetentnych i niezależnych struktur międzynarodowych jest w sprawie katastrofy smoleńskiej niezbędne."

Marzena Nykiel rozmawia z Marią  Dłużewską, autorką filmu „Testament”, w którym dzieci ofiar tragedii smoleńskiej opowiadają o swojej stracie i poszukiwaniu prawdy.

W nowym „Sieci” Bracia Karnowscy rozmawiają tym razem z Janem Tomaszewskim, legendarnym bramkarzem reprezentacji Polski, dziś posłem Prawa i Sprawiedliwości, natomiast Cezary Kowalski - z Kamilem Stochem, mistrzem świata w skokach na dużej skoczni, który udowadnia, że nie jest sportowcem celebrytą. Na łamach najnowszego wydania „Sieci” czytelnicy znajdą również fragment książki „Lech Kaczyński. Biografia polityczna. Tom 1: 1949-2005”.

Czytelnikom polecamy wydanie z dołączonym filmem Marii Dłużewskiej "Testament" - poruszające świadectwo dzieci ofiar katastrofy smoleńskiej. 

svit

[Fot. materiały prasowe]

Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 5. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 6. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 7. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 8. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook