Jedynie prawda jest ciekawa

Nowy numer "Sieci" od poniedziałku w kioskach!

07.04.2013

Temat tygodnia zapowiada Jacek Karnowski we wstępniaku: Spośród wielu społecznych skutków tragedii smoleńskiej jednym z najbardziej niebezpiecznych jest jeszcze dalej idąca utrata poczucia pewności siebie przez Polaków. I to po obu stronach konfliktu."

Już w najbliższy poniedziałek, 8 kwietnia br. ukaże się nowe wydanie tygodnika „Sieci”.

W najnowszym wydaniu „Sieci” czytelnicy znajdą, jak co tydzień, lubianą przez nich rubrykę  „Z życia koalicji, z życia opozycji” autorstwa Igora Zalewskiego i Roberta Mazurka. Temat tygodnia zapowiada Jacek Karnowski we wstępniaku: Spośród wielu społecznych skutków tragedii smoleńskiej jednym z najbardziej niebezpiecznych jest jeszcze dalej idąca utrata poczucia pewności siebie przez Polaków. I to po obu stronach konfliktu." Wątek kontynuuje Marek Pyza w tekście „Katyńska gra”.

"Obecność Lecha Kaczyńskiego w Katyniu miała być niewiele znaczącym epizodem po wiekopomnym spotkaniu premierów. Podwładni Donalda Tuska i Władimira Putina stanęli na głowie, by wizytę prezydenta zmarginalizować.

Podczas obchodów tragedii katyńskiej Marek Pyza był jednym z pierwszych dziennikarzy obecnych na terenie Memoriału w Katyniu podczas spotkania Donalda Tuska i Władimira Putina 7 kwietnia 2010 roku. Dziś wspomina:

Wraz z ekipą TVP przyglądaliśmy się ostatnim przygotowaniom do spotkania premierów Polski i Rosji. Poprawianiu krzeseł dla gości, sprawdzaniu mikrofonów, całej nerwowej krzątaninie Rosjan. Doskonale widzieliśmy też, jak skrupulatnie była ta uroczystość zorganizowana pod względem bezpieczeństwa. Nie przypuszczaliśmy, że liczba ochroniarzy, nawet w obliczu obecności Władimira Putina, może być tak duża. Byli wszędzie. Inaczej niż trzy dni później. Nie jest prawdą, że zabezpieczenie wizyt 7 i 10 kwietnia było takie samo."

Przebieg, a także organizację spotkania Donalda Tuska i Władimira Putina w Katyniu dziennikarz podsumowuje: "nikt nie myślał o tym, co miało się w tym miejscu wydarzyć trzy dni później. I o to chodziło."

Operacja wyrugowania prezydenta z oficjalnych uroczystości katyńskich trwała co najmniej siedem miesięcy. Rozpoczęła się na sopockim molo 1 września 2009 r.

Dziennikarz śledzi historię najważniejszych decyzji i dokumentów dotyczących organizacji wizyty prezydenta w Katyniu, stwierdzając: całą operację administracji rządowej można streścić jednym zdaniem: zrobiono wszystko, aby prezydent nie mógł zrobić nic.

Do tematu tragedii smoleńskiej nawiązują też Maciej Pawlicki i Krzysztof Czabański. Ten ostatni twierdzi: "zmuszenie do zaangażowania kompetentnych i niezależnych struktur międzynarodowych jest w sprawie katastrofy smoleńskiej niezbędne."

Marzena Nykiel rozmawia z Marią  Dłużewską, autorką filmu „Testament”, w którym dzieci ofiar tragedii smoleńskiej opowiadają o swojej stracie i poszukiwaniu prawdy.

W nowym „Sieci” Bracia Karnowscy rozmawiają tym razem z Janem Tomaszewskim, legendarnym bramkarzem reprezentacji Polski, dziś posłem Prawa i Sprawiedliwości, natomiast Cezary Kowalski - z Kamilem Stochem, mistrzem świata w skokach na dużej skoczni, który udowadnia, że nie jest sportowcem celebrytą. Na łamach najnowszego wydania „Sieci” czytelnicy znajdą również fragment książki „Lech Kaczyński. Biografia polityczna. Tom 1: 1949-2005”.

Czytelnikom polecamy wydanie z dołączonym filmem Marii Dłużewskiej "Testament" - poruszające świadectwo dzieci ofiar katastrofy smoleńskiej. 

svit

[Fot. materiały prasowe]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook