Jedynie prawda jest ciekawa


Nowoczesna skarży się na homofobie w TVP

12.06.2018
TVP-12062018
Nowoczesna skarży się na homofobie w TVP

Politycy Nowoczesnej wzywają do bojkotu TVP. Kilka tygodni temu, wspólnie z posłami PO, sprzeciwiali się udziałowi w programie "Woronicza 17". Teraz zapowiadają walkę przeciwko stacji, która miała dopuścić się aktów homofobii.

Posłanka Nowoczesnej Monika Rosa złożyła we wtorek skargę do KRRiT na Telewizję Polską w związku z mową nienawiści i pogardą wobec osób homoseksualnych w programie "Studio Polska" w TVP Info. Rosa domaga się wszczęcia postępowania kontrolnego i nałożenia kary pieniężnej.

Posłanka Nowoczesnej podkreśliła na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że w programie "Studio Polska" nadanym przez TVP Info 9 czerwca, w dniu kiedy ulicami Warszawy przeszła Parada Równości, a prowadzonym przez Magdalenę Ogórek i Jacka Łęskiego, uczestnicy programu wypowiadali się o osobach homoseksualnych używając określeń: "zboczeńcy", "zezwierzęceni", "rzesza nieszczęśliwych ludzi", "wypaczanie modelu rodziny".

Rosa zauważyła, że żadna z osób prowadzących program nie wyraziło sprzeciwu "obec tych obraźliwych, krzywdzących, homofobicznych wypowiedzi. Takie sformułowania są niedopuszczalne, a ich akceptacja stanowi złamanie obowiązków ciążących na nadawcy - oświadczyła posłanka.

W skardze do KRRiT posłanka Nowoczesnej wskazała, że na publicznym nadawcy, jakim jest TVP, ciążą szczególne zobowiązania wynikające z ustawy o radiofonii i telewizji: audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub dyskryminujących ze względu na rasę, niepełnosprawność, płeć, wyznanie lub narodowość.

Nadawca publiczny zobowiązany jest także do kierowania się w opracowaniu materiałów odpowiedzialnością za słowo i dbałością o dobre imię telewizji i radiofonii publicznej. Ponadto, programy publicznej radiofonii i telewizji powinny rzetelnie ukazywać całą różnorodność wydarzeń i zjawisk w kraju, i za granicą.

Zdaniem Rosy, we wszystkich tych przypadkach TVP naruszyła zobowiązania. Jej zdaniem program "Studio Polska" ma charakter publicystyczny, a artykuły publikowane przez TVP Info – informacyjny. Od takich form dziennikarstwa, mających na celu kształtowanie opinii publicznej, powinno się wymagać szczególnie wysokiego poziomu rzetelności - podkreśliła.

Posłanka Nowoczesnej oceniła, że wypowiedzi nt. osób homoseksualnych, które padły w programie TVP Info są rażącym przykładem naruszenia standardów i ustawowych obowiązków TVP, a także "były one niezaprzeczalnie przykładami mowy nienawiści i pogardy wobec osób homoseksualnych".

Jak wskazała, wypowiedzi te zostały pozostawione bez komentarza, co powoduje, że widzowie odbierają je jako stanowiska promowane przez nadawcę misyjnego. To z kolei - zdaniem Rosy - wpływa na wzrost poparcia dla tego typu postaw wśród Polaków.

-Prowadzący mają obowiązek zareagować, skomentować nienawistne komentarze i zadbać o taki dobór gości, który zniweluje prawdopodobieństwo pojawienia się wypowiedzi łamiących prawo, zasady etyki dziennikarskiej i dobre obyczaje" - podkreśliła. "Niestety, wiele wskazuje na to, że w "Studio Polska" jest zupełnie inaczej: goście wydają się wręcz dobierani pod kątem wysokiego prawdopodobieństwa użycia przez nich słów uważanych za obelżywe i siejących nienawiść wobec konkretnej grupy społecznej - dodała Rosa.

Posłanka dodała, że oczekuje, że takie działania spotkają się ze zdecydowaną reakcją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zwróciła się też do Rady o podjęcie stosownych kroków - w szczególności do przeprowadzenia właściwej kontroli, a także nałożenie kary pieniężnej.

(PAP)

fot. wikipedia

Warto poczytać

 1. polacy19062018 19.06.2018

  "Te nasze stopery ze zdrowiem gorsze niż Glik bez barku". Ostre komentarze po porażce Polaków

  Reakcje znanych sportowców na Twitterze są bardzo krytyczne po porażce Polaków z Senegalem 1:2 w pierwszym meczu piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

 2. tvp19062018 19.06.2018

  Nieprawdopodobne. Mecz z Senegalem oglądało… blisko 19 milionów Polaków

  Blisko 19 milionów widzów oglądało mecz Polski z Senegalem – poinformował na Twitterze prezes TVP.

 3. tvn17062018 19.06.2018

  Co dalej z prezenterką opowiadająca o "dwóch hat-trickach" Ronaldo? Dziwne zachowanie TVN24

  Wypowiedź dziennikarki odbiła się tak szerokim echem w Internecie, iż do całej sytuacji odniosła się macierzysta stacja dziennikarki.

 4. wypadek19062018 19.06.2018

  Samochód wjechał pod pociąg. Dwie osoby nie żyją

  Dwie osoby podróżujące toyotą zginęły na miejscu po tym, jak samochód wjechał pod pociąg na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Do zdarzenia doszło we wtorek około godz. 10, w Wierzawicach na Podkarpaciu.

 5. lechpoz19062018 19.06.2018

  "Klima" nie zostanie zwolniony z aresztu. Sąd odrzucił zażalenie

  Piotr K. ps. "Klima", który według prokuratury miał podżegać grupę kibiców do wtargnięcia na murawę podczas meczu Lech-Legia - pozostanie w areszcie. We wtorek poznański sąd odrzucił zażalenie obrony na tymczasowe aresztowanie "Klimy".

 6. gorzelik19062018 19.06.2018

  Szef RAŚ kibicuje Niemcom na mundialu. "Nawet jeśli będą grali z Polską"

  Jerzy Gorzelik, założyciel Śląskiej Partii Regionalnej i równocześnie szef Ruchu Autonomii Śląska szokuje swoją deklaracją. Dzięki specjalnej nakładce na zdjęcie na Facebooku zapowiedział, że na mundialu w Rosji będzie kibicował Niemcom.

 7. kroplowka19062018 19.06.2018

  Nie żyje trzyletni chłopiec. Podczas zabawy zatrzasnął się w pralce

  Nie żyje trzylatek, który w poniedziałek zatrzasnął się w pralce - poinformował prokurator rejonowy w Słupsku Piotr Nierebiński. Śledczy będą prowadzić w tej sprawie postępowanie pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

 8. pracownik19062018 19.06.2018

  Psychiatrzy ostrzegają pracodawców: Uważajcie dziś na pracowników

  Uwaga, kibice mogą mieć osłabioną sprawność w pracy. Szczególnie przy okazji dzisiejszego meczu - ostrzega psychiatra, dr n. med. Agata Wysocka-Studzińska.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook