Jedynie prawda jest ciekawa


Nowoczesna apeluje do PiS o wycofanie się z "wojny" z wymiarem sprawiedliwości

30.04.2018
1270nowocz
Nowoczesna apeluje do PiS o wycofanie się z "wojny" z wymiarem sprawiedliwości

Nowoczesna zaapelowała w poniedziałek do polityków PiS o wycofanie się z "wojny" z niezależnym wymiarem sprawiedliwości. Według Nowoczesnej, działania PiS mogą doprowadzić do utraty środków unijnych dla Polski.

Posłanki Nowoczesnej - szefowa partii Katarzyna Lubnauer oraz szefowa klubu Kamila Gasiuk-Pihowicz - odniosły się na konferencji prasowej w Sejmie do poniedziałkowej publikacji "Wprost", powołującej się na artykuł "Financial Times", z którego wynika, że Bruksela ma w tym tygodniu zaproponować wzmocnienie mechanizmów pozwalających na obcięcie funduszy płynących do krajów takich jak Polska i Węgry, w których niezależność sądownictwa jest zagrożona.

Według źródeł PAP w Komisji Europejskiej, projekt rozporządzenia dot. uzależnienia w przyszłym budżecie UE, wypłaty środków od praworządności jest już gotowy. Zakłada on możliwość zamrożenia funduszy dla kraju, który np. ogranicza niezależność sądownictwa. Otwartą kwestią pozostaje, czy decyzja o zamrożeniu środków będzie przysługiwała samej Komisji, czy też wpływ na nią będą miały również państwa członkowskie.

Przyjęcie projektu budżetu przez Komisję jest planowane na 2 maja.

Lubnauer stwierdziła, że rząd PiS doprowadził do sytuacji, w której wszyscy Polacy "zapłacą za ich błędy". "To PiS nabroił, a Polacy za to zapłacą" - oceniła.

"Apelujemy do rządu PiS, żeby się cofnął, żeby wycofał się ze złych pomysłów, żeby przyjął wszystkie rozwiązania, które wrócą Polskę na drogę prawa" - oświadczyła szefowa Nowoczesnej.

"Uważamy, że Komisja Europejska dość jednoznacznie mówi, co trzeba zmienić w polskim prawie, żebyśmy mogli powiedzieć, że Polska przestała łamać podstawowe wartości w UE, jakimi są demokracja, praworządność, trójpodział władzy" - powiedziała Lubnauer. Wskazała m.in. na "upolitycznienie sądów, likwidację niezależności władzy sądowniczej, kwestię przejęcie TK i SN", które - jak stwierdziła - są "cały czas obserwowane przez KE".

Gasiuk-Pihowicz powiedziała, że PiS "pieniędzmi, które mogłyby trafić do kieszeni Polaków, naszymi szansami na rozwój, płaci za swoją wojnę z niezależnym wymiarem sprawiedliwości". Według niej, "to w rękach polityków PiS są wszystkie narzędzia, aby zatrzymać groźbę utraty środków unijnych płynących z budżetu UE".

"Apelujemy do polityków PiS, aby podjęli trzy kroki, które pozwolą uchronić nasz kraj przed groźbą utraty wielu miliardów euro wsparcia z Brukseli" - oświadczyła Gasiuk-Pihowicz. Jak wymieniła, chodzi o "przyjęcie ślubowania od trzech prawidłowo wybranych sędziów TK i usunięcie z niego dublerów, odpolitycznienie KRS i wybór sędziów przez sędziów, a nie polityków oraz zatrzymanie ustawy o czystkach kadrowych w SN". 

(PAP)

autor: Anna Tustanowska

fot. Pixabay

Warto poczytać

 1. Laboratorium 22.05.2018

  Groźna choroba trafiła do Polski? Tajemniczy zgon w Świnoujściu

  Załoga statku, który przypłynął do Świnoujścia z Liberii, została objęta kwarantanną po tym, jak w niedzielę zmarł jeden z członków załogi. Procedury epidemiologiczne wprowadzono też w świnoujskim szpitalu. U drugiego marynarza z tego samego statku stwierdzono malarię

 2. Plotgranicawiki 22.05.2018

  Trump chce ogrodzić granicę z Meksykiem, Morawiecki z Białorusią i Ukrainą. Nie chodzi jednak o imigrantów

  Rząd we wtorek nie przyjął projektu dot. budowy płotu, który miałby chronić naszą wschodnią granicę przed ASF. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, w ciągu siedmiu dni zbierze się zespół kilku ministrów, który przedyskutuje kwestię budowy tej zapory

 3. LegiaLechawantura 22.05.2018

  Morawiecki dosadnie o awanturze na meczu Legii z Lechem: nie ma tolerancji dla przemocy

  Premier Mateusz Morawiecki zapewnił we wtorek, że nie będzie tolerancji dla przemocy na stadionach piłkarskich

 4. NitrasHalickiFlickr 22.05.2018

  Ale numer! Posłowie PO mogą stracić immunitet za race!

  Stołeczna policja skieruje do marszałka Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu dwóch posłów, którzy podczas Marszu Wolności odpalili race - poinformował PAP we wtorek rzecznik prasowy KSP kom. Sylwester Marczak. Według portalu tvp.info chodzi o posłów PO

 5. Walesa22052018TT 22.05.2018

  Nie ma dość po wczorajszej kompromitacji? Wałęsa atakuje Kościół w sprawie niepełnosprawnych

  Dziwnym jest milczenie Kościoła i środowisk walczących o życie nienarodzone - napisał we wtorek na Twitterze b. prezydent Lech Wałęsa, odnosząc się do protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. Zapewnił jednocześnie, że zrobi wszystko, by zakończyć "gehennę osób niepełnosprawnych"

 6. rozbiteautopolicjapl 22.05.2018

  Tanzańczyk rozbił auto pod Lublinem. Zwalił winę na... antylopę!

  Prawie 2 promile alkoholu miał zatrzymany nietrzeźwy kierujący. Pochodzący z Tanzanii 34-latek, próbował uciekać przed funkcjonariuszami po tym, jak rozbił pożyczone bmw. Twierdził, że przyczyną zdarzenia była ….."antylopa", która nagle wtargnęła mu na jezdnię

 7. Walesa2205208 22.05.2018

  Sasin ostro o wczorajszym popisie Wałęsy: pokazuje jego pogardę dla protestujących

  Poniedziałkowa wizyta b. prezydenta Lecha Wałęsy u niepełnosprawnych Sejmie byłą groteskowa. To, co mówił, pokazuje jego zupełne oderwanie od rzeczywistości i pogardę dla protestujących - ocenił we wtorek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. Przedszkole 22.05.2018

  "Piosenka na Dzień Mamy jest zbyt konserwatywna". Rodzic podzielił się ciekawym SMS-em

  Jak widać, nawet w polskich przedszkolach coraz łatwiej o próby "równościowej" edukacji promowanej przez lewicowych ideologów. Na szczęście, wciąż trwa opór rodziców o czym świadczy rozmowa pani z rady rodziców, z jedną z internautek

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook