Jedynie prawda jest ciekawa


Nowi członkowie Komisji Weneckiej

25.04.2016

Profesorowie Bogusław Banaszak i Mariusz Muszyński będą nowymi członkami Komisji Weneckiej z ramienia Polski - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Swoje funkcje obejmą w piątek.

Oznacza to, że rząd nie przedłuży kadencji obecnym członkom Komisji Weneckiej Hannie Suchockiej i Krzysztofowi Drzewickiemu. Ich kadencje wygasają 29 kwietnia, tego dnia funkcje obejmą nowi członkowie. "Stałe Przedstawicielstwo RP przy Radzie Europy w Strasburgu w dniu 18 kwietnia 2016 r. notyfikowało Sekretariatowi Komisji Weneckiej, że nowymi członkami Komisji z ramienia Polski zostaną prof. Bogusław Banaszak i prof. Mariusz Muszyński" - poinformował w poniedziałek resort spraw zagranicznych. 

Prof. Bogusław Banaszak to jeden z autorów opinii o tym, że Trybunał Konstytucyjny nie mógł orzekać z pominięciem ustawy o TK; obecnie wchodzi w skład zespołu ekspertów powołanego przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który pracuje nad propozycją rozwiązania problemu wokół TK. Prof. Mariusz Muszyński został w tej kadencji wybrany na sędziego TK, ale prezes Trybunału Andrzej Rzepliński nie dopuszcza go do orzekania. Komisja Wenecka jest organem doradczym Rady Europy. Składa się z przedstawicieli wysyłanych przez państwa na czteroletnie kadencje. Ma przewodniczącego i trzech wiceprzewodniczących, wśród nich jest Hanna Suchocka, która pełni swoją funkcję w Komisji nieprzerwanie od 1991 roku. Łącznie w pracach Komisji Weneckiej biorą udział przedstawiciele 60 krajów, w tym 47 będących członkami Rady Europy. Gdy Komisja orzeka w sprawie ich własnego kraju, członkowie nie biorą w tym udziału. 

O Komisji Weneckiej zrobiło się w Polsce głośno po tym, jak pod koniec grudnia minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zwrócił się do niej o opinię na temat zmian w prawie dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. W lutym w Polsce wizytę złożyła delegacja KW, aby sprawozdawcy mogli przygotować opinię. W opinii wydanej na początku marca Komisja Wenecka podkreśliła, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania". Komisja wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK. 

Premier Beata Szydło zdecydowała się na przekazanie opinii do parlamentu, by tam wszystkie siły polityczne wypracowały na jej podstawie rozwiązanie kompromisowe. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powołał w tej sprawie zespół ekspertów. Na opinię Komisji Weneckiej czekała również Komisja Europejska, która prowadzi wobec Polski - na wstępnym etapie - procedurę badania praworządności.

kk/PAP

[fot. PAP/Paweł Supernak/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

  1. 1270HANSG 21.01.2018

    Niemiecki przedsiębiorca stanie przed sądem za znieważanie pracowników

    Przed Sądem Rejonowym w Wejherowie (Pomorskie) ma ruszyć w piątek proces niemieckiego przedsiębiorcy Hansa G., oskarżonego o znieważenie pięciu pracowników swojej firmy. Cudzoziemcowi zarzucono też, że wobec jednej z pracownic stosował groźby utraty życia.

  2. 1270giertych22 21.01.2018

    Giertych będzie bronił Gawłowskiego - prawą rękę Schetyny

    Roman Giertych zapowiedział, że podejmie się obrony posła PO Stanisława Gawłowskiego. Jak podał Giertych poseł poprosił go o to poseł w wysłanym liście.

  3. Morawiecki20012018 21.01.2018

    Premier o zachowaniach faszystowskich: to deptanie pamięci naszych przodków

    Propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem, jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki

  4. Tarczynskimeczet 21.01.2018

    Poseł: Chcemy katedry w Arabii za meczet w Polsce. Nie pasuje to żegnam!

    - Jeśli islamskie państwo wyznaniowe chce inwestycji w Polsce to ja oczekuje takiego samego prawa u nich - przekonuje poseł PiS Dominik Tarczyński

  5. Gadowskiwiki 21.01.2018

    "Nie wybieraliśmy karierowiczów". Gadowski ostro o ostatnich decyzjach w PiS

    Ostatnie transfery do obozu Zjednoczonej Prawicy i sprawa niewyrażenia przez Senat zgody na tymczasowe aresztowanie senatora Koguta zdenerwowały Witolda Gadowskiego. - Rośnie masa dziadostwa - napisał

  6. terlikowski20012018 20.01.2018

    Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

    "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

  7. 1270psl 20.01.2018

    Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

    Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

  8. czaputowicz20012018 20.01.2018

    Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

    Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook