Jedynie prawda jest ciekawa


Nowe zarzuty dla kontrolerów w Smoleńsku?

12.04.2017

- Na etapie dalszego postępowania coraz więcej rzeczy będziemy się dowiadywali. Mam duże zaufanie do prokuratora Pasionka - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

- Trudno dziś powiedzieć, o jaki rodzaj umyślności: ewentualny czy bezpośredni chodzi prokuraturze, która kontrolerów z wieży w Smoleńsku oskarżyła o umyślne spowodowanie katastrofy. Więcej dowiemy się na dalszym etapie postępowania – ocenił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Wiceminister odniósł się w radiowej Trójce do zmiany zarzutów wobec rosyjskich kontrolerów lotów ze Smoleńska; są podejrzani o "umyślne sprowadzenie katastrofy" z 10 kwietnia 2010 r., zarzut pomocnictwa do tego ma trzeci Rosjanin obecny wtedy w wieży kontroli lotów. Dotychczas jeden z kontrolerów był podejrzany o sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy, a drugi - o jej nieumyślne spowodowanie. Jak wyjaśniał wiceprokurator generalny Marek Pasionek, kontrolerzy lotów ze Smoleńska zapewniali pilotów Tu-154, że są "na kursie i ścieżce", choć z powodu awarii sprzętu nie widzieli samolotu na radarze; zezwalając na podejście, mieli więc świadomość, że może dojść do katastrofy.

"Jest umyślność w zamiarze ewentualnym bądź w zamiarze bezpośrednim - czyli ktoś chce popełnić dane przestępstwo (...). Ma świadomość, że może dojść do popełniania przestępstwa i godzi się na to. W tym momencie jest to określane winą danej osoby i to ma wpływ na karę, ponieważ ta kara jest zazwyczaj wyższa" - powiedział Wójcik.

Przyznał, że trudno powiedzieć, o jaki rodzaj umyślności chodzi w zarzutach prokuratury. "Nie mam wglądu w dokumenty, postępowanie jest prowadzone przez prokuraturę, ale co najmniej musiał być zamiar ewentualny" - powiedział. "Na etapie dalszego postępowania coraz więcej rzeczy będziemy się dowiadywali. Mam duże zaufanie do prokuratora Pasionka. Kiedy był stawiany na czele grupy, która ma doprowadzić nas wszystkich do prawdy, to wiedziałem, że będzie to robione w sposób skrupulatny i dokładny" - zaznaczył.

We wtorek prokuratura poinformowała, że zwrócił się do podkomisji przy MON badającej katastrofę smoleńską o wydanie jej dokumentów. W ocenie Wójcika dokumenty te mogą zawierać informacje, które są istotne dla prowadzonego przez prokuraturę postępowania. "Ma ona obowiązek pozyskiwać informacje ze wszystkich źródeł. (...) To naturalna rzecz, dobrze, że tak się dzieje" - dodał Wójcik.

Wiceminister odniósł się też do zarzutów dotyczących reformy Krajowej Rady Sądownictwa przygotowanej przez resort sprawiedliwości. Pytany, czy wybór sędziów KRS przez marszałka Sejmu na wniosek 50 posłów nie oznacza upolitycznienia tej instytucji, odpowiedział: "Już dziś mamy wybór upolityczniony, bo w KRS zasiadają politycy: czterech posłów, dwóch senatorów, minister sprawiedliwości, przedstawiciel prezydenta" - mówił.

Zaznaczył, że grono to będzie uzupełnione o pierwszego prezesa Sądu Najwyższego i prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego. "Natomiast ta druga (izba KRS - PAP) będzie wybierana przez parlament. Parlament dostaje mandat do rządzenia w wyborach, czyli od nas wszystkich. Jeżeli tak, to jest konstytucja i artykuł czwarty, który mówi o zwierzchnictwie narodu. Do wielu instytucji wybiera się osoby właśnie w parlamencie. Nie widzę nic nadzwyczajnego w tym, że będzie tworzona druga izba zwana izba polityczną" - skomentował Wójcik.

[Wieża kontroli lotów na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj, fot. PAP/Wojciech Pacewicz]

ems/(PAP)

Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 4. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 5. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 6. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 7. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 8. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook