Jedynie prawda jest ciekawa


Nowe ustalenia ws. śmierci Polki w Egipcie

10.05.2017

Jak informuje RMF FM, śledczy przeanalizowali dokumenty dotyczące samobójstwa modelki w Karpaczu. Według ustaleń wykluczono, by w sprawie tego samobójstwa pojawiały się te same osoby, które związane są ze sprawą śmierci Magdaleny Żuk. Do Egiptu dotarł prokurator z Jeleniej Góry, który wraz z biegłym z zakresu medycyny sądowej uczestniczył w sekcji zwłok 27-letniej Polki.

W kraju trwają przesłuchania osób, które były w tym czasie w egipskim kurorcie, w którym przebywała Polka. Zabezpieczono monitoring z lotnisk, oprócz tego śledczy analizują na bieżąco wpisy na Facebooku.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował dziś na konferencji prasowej, że polski prokurator, który udał się do Egiptu, wziął dziś udział w sekcji zwłok Magdaleny Żuk.

"Mamy informację, że została ona zakończona. Poinformowano nas o wstępnych ustaleniach, ale będą one przedmiotem dalszych weryfikacji. Prokuratura bierze pod uwagę kilka wersji śledczych, które będą weryfikowane. Szczególnie badamy kwestię procederu handlu ludźmi"— powiedział Zbigniew Ziobro.

Poinformował, że władze Egiptu w drodze wyjątku zgodziły się na udział polskiego prokuratora w sekcji zwłok ponieważ nie jest to reguła w egipskim prawie.

"Wiele ważnych czynności siłą rzeczy musi odbywać się na terenie Egiptu. Stąd ta intensywna wymiana informacji, kantak z egipskim wymiarem sprawiedliwości jest niezbędny"— mówił szef resortu sprawiedliwości.

Dodał, że o wsparcie przy śledztwie został poproszony szef MSZ Witold Waszczykowski, który zaangażował się w pomoc dyplomatyczną i podjął kroki umożliwiające skuteczniejsze realizowanie zadań śledczych.

Podkreślił, że ma zostać powołany zespół śledczych, których zadaniem będzie wyjaśnienie tej sprawy.

"Wydałem zalecenia, by w sposób szczególny traktować sprawy związane z handlem ludźmi, stosowaniem przemocy względem kobiet. Nie przesądzamy charakteru tego zdarzenia. Dziś dokonujemy wszelkich starań, aby profesjonalnie przeprowadzić wszystkie etapy śledztwa, aby wyjaśnić tę dramatyczną historię"— podkreślił Zbigniew Ziobro.

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski podkreślił, że na terenie kraju przeprowadzono szereg czynności dowodowych.

"Żaden z minionych dni nie został zmarnowany. Na polecenie ministra Ziobry powołałem zespół śledczy złożony prokuratorów z prokuratury w Jeleniej Górze, funkcjonariuszy służb specjalnych i policji, żeby zajęli się szczegółowym rozwiązaniem tej sprawy"— powiedział Święczkowski.

Zbigniew Ziobro podkreślił, że są dwa powody zaangażowania prokuratury w tę sprawę.

"Po pierwsze, istnieją podejrzenia, że mogliśmy mieć do czynienia z szerszym procederem związanym z handlem ludźmi. To wskazywałoby na szczególnie poważny charakter tego przestępstwa. Po drugie, sprawa ma ścisły związek z wyjaśnieniem pewnych standardów bezpieczeństwa polskich turystów za granicą"— mówił Ziobro.

Przypomnijmy, że Magdalena Żuk 25 kwietnia poleciała samotnie na wycieczkę do Egiptu. Po dwóch dniach partnera 27-latki zaniepokoiło jej zachowanie. Kobieta trafiła do miejscowego szpitala. W tym samym czasie do Egiptu przyjechał jej znajomy, aby zabrać 27-latkę do Polski. Nie zdążył. W szpitalu, w niedzielę 30 kwietnia, dowiedział się, że kobieta nie żyje.

Z egipskich informacji wynika, że Magdalena zmarła w wyniku obrażeń doznanych na skutek upadku z wysokości drugiego piętra szpitala w Marsa-Alam. 27-latkę tragicznej nocy przywiązano do łóżka, ponieważ miała być agresywna.

Mimo to uwolniła się i rzuciła w kierunku okna. Pielęgniarkę, która usiłowała ją powstrzymać, miała odepchnąć czy też kopnąć, po czym wyskoczyła przez okno. Spadła na betonowy plac. Ranną przewieziono do szpitala specjalistycznego w Hurghadzie, gdzie po kilku godzinach zmarła.

wkt/wpolityce.pl

[fot. PAP/PAweł Supernak/Facebook]

Warto poczytać

 1. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 2. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 3. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 4. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 5. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 6. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 7. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 8. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook