Jedynie prawda jest ciekawa


Nowe standardy w „Rzeczpospolitej”

17.11.2012

Grzegorz Hajdarowicz w tekście w ostatnim numerze „Rzeczpospolitej” odnosi się do sprawy materiałów wybuchowych wykrytych w Smoleńsku. Popiera tezę, że materiał był nierzetelny oraz prezentuje zasady, jakie od dziś mają obowiązywać dziennikarzy „Rz”.

Hajdarowicz zaznacza, ze sprawy kadrowe „Rzeczpospolitej” są sprawą wewnętrzną prywatnej spółki, która podlega grze rynkowej. Z racji fatalnego zdaniem Hajdarowicza wydźwięku artykułu, który uderza w wiarygodność gazety, Hajdarowicz podjął decyzje, by zwolnić z pracy osoby odpowiedzialne za tę sprawę.

„Decyzja ta nie ma żadnego związku z wolnością słowa, czy próbą cenzurowania czegokolwiek i kogokolwiek” - pisze Hajdarowicz.

Wydawca „Rzeczpospolitej” przedstawił zasady, jakie mają obecnie obowiązywać wszystkich dziennikarzy jego gazety. Wymienił je w siedmiu punktach.

1. Dziennikarz to zawód zaufania publicznego.

2. Fundamentami warsztatu dziennikarskiego są niezależność, prawdomówność, uczciwość i wolność wypowiedzi.

3. Odpowiedzialność to podstawa wolności słowa w pracy dziennikarza.

4. Dziennikarz rzetelnie i bezstronnie przekazuje informację opartą o wielostronne i w pełni potwierdzone źródła, wyraźnie oddziela fakty od domysłów i własnych opinii.

5. Dziennikarz nie angażuje się w działalność polityczną, nie należy do struktur administracji publicznej.

6. Dziennikarz ze względów etycznych nie przyjmuje żadnych korzyści majątkowych bez zgody przełożonych.

7. Wydawca ponosi współodpowiedzialność prawną i finansową za błędy dziennikarzy. Dlatego w przypadku pojawiających się wątpliwości co do rzetelności przygotowanego materiału ma prawo zażądać ujawnienia źródeł redaktorowi naczelnemu, gwarantując ich poufność wobec świata zewnętrznego.

Zachowanie Hajdarowicza, który jest wydawcą gazety, wywołuje kontrowersje oraz zdziwienie wielu dziennikarzy. Wskazują oni, że rości sobie on zbyt wiele praw jako wydawca.

TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook