Jedynie prawda jest ciekawa


Nowa ustawa o uboju rytualnym?

21.06.2013

Zgłoszenie poselskiego projektu dotyczącego uboju rytualnego i jednomyślne odrzucenie projektu rządowego - taką możliwość rozważają władze klubu PO. Cześć posłów Platformy oprotestowuje projekt rządowy, bo zezwala on na ubój bez ogłuszania zwierzęcia.

Rządowy projekt ws. uboju rytualnego miał być głosowany w piątek, ale głosowanie przełożono na lipiec. Część posłów PO (około trzydziestu, według nieformalnych wyliczeń prowadzonych w klubie Platformy) zamierzała głosować przeciwko, co mogło doprowadzić do odrzucenia projektu. Teraz PO ma trzy tygodnie, aby zdecydować co dalej.

"Jeszcze nie ma decyzji. Szukamy rozwiązania, które pozwoliłoby klubowi jednolicie zagłosować" - powiedziała wiceszefowa klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska. Z nieoficjalnych danych wynika, że władze klubu rozważają m.in. możliwość zgłoszenia projektu poselskiego, a zagłosowanie przeciwko rządowemu.

W czwartek z posłami PO o uboju rozmawiał Donald Tusk. "Premier dał do zrozumienia, że zależy mu na jednolitym stanowisku: za lub przeciw. Padło też stwierdzenie, że ma wątpliwości dotyczące rzetelności resortu rolnictwa w pracach nad projektem" - relacjonował jeden z uczestników spotkania. 
Przeciwnicy rządowego projektu proponują, aby w nowym, poselskim projekcie dopuścić ubój rytualny na potrzeby wspólnot religijnych mieszkających w Polsce (ale nie na cele eksportowe).

"Uważam, że członkowie klubu PO powinni odrzucić tę źle przygotowaną nowelizację. Uważam, że powinniśmy wyjść z projektem poselskim ku satysfakcji tych nielicznych, ale jednak funkcjonujących w Polsce wspólnot religijnych" - powiedział w piątek dziennikarzom Andrzej Halicki, który od dłuższego czasu zapowiadał, że zagłosuje przeciwko inicjatywie rządowej w obecnym kształcie.

"Dyrektywa unijna jasno określa (...) zakaz uboju zwierzęcia świadomego. Od takiej decyzji są możliwe odstępstwa na określonych warunkach. W wielu krajach unijnych są takie odstępstwa, dotyczy to z reguły wspólnot wyznaniowych. Dokładnie tę poprawkę chciałem zgłosić jako autopoprawkę ministerstwa rolnictwa" - tłumaczył polityk PO.

Halicki ocenił też, że uzasadnienie dołączone do projektu rządowego "zawiera nieprawdę". "Przez 6 miesięcy obowiązywania zakazu nikt nie stracił pracy w polskich ubojniach, nie straciliśmy także rynków zewnętrznych. Nie można zasłaniać się koniecznością certyfikacji mięsa na Bliski Wschód, jeżeli chodzi o wspólnoty muzułmańskie. Z różnych odmian halal przynajmniej trzy czwarte to są produkty, które pochodzą z uboju z tzw. ogłuszeniem równoległym, tzn. że zwierzę nie ma świadomości w momencie zabicia" - argumentował Halicki.

Rządowy projekt zmiany ustawy o ochronie zwierząt jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2012 r., który stwierdził, że rozporządzenie ministra rolnictwa z 2004 r., na podstawie którego dokonywany był ubój, było sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją. Zakaz uboju zgodnie z wymogami religijnymi obowiązuje zatem od początku 2013 r.

Projekt dopuszcza ubój bez ogłuszania na cele religijne pod warunkiem, że będzie on przeprowadzany w rzeźni. Wprowadza jednak zakaz stosowania podczas uboju rytualnego tzw. klatki obrotowej, w której zwierzę jest zamykane i unieruchamiane w celu poderżnięcia mu gardła. 

not. ansa/ PAP

[fot. PAP/Paweł Supernak]

czytaj też: Suski: Tusk ma empatię rzeźnika?

Warto poczytać

 1. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

 2. 1270bodnarr 22.03.2018

  Rzecznik Praw Obywatelskich: możliwość aborcji ograniczona przez powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

  Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

 3. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 4. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 5. 1270auschwitz 22.03.2018

  Skandaliczne zachowanie Izraelczyka. Znieważył pomnik w Auschwitz. Nowe fakty

  Dochodzenie w sprawie Izraelczyka podejrzanego o znieważenie pomnika w byłym KL Auschwitz

 6. aborcja22032018 22.03.2018

  "Nie ma stanowiska rządu w sprawie obywatelskiego projektu dotyczącego aborcji"

  Projekt "Zatrzymaj aborcję" to inicjatywa obywatelska, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu.

 7. 1270mieszkanieplus 22.03.2018

  Mieszkanie plus: ponad 2 tys. lokali w budowie, kolejne 25 tys. w przygotowaniu

  W ramach programu Mieszkanie plus w budowie jest ponad 2 tys. lokali, kolejne 25 tys. w przygotowaniu. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się do mieszkań w II kwartale 2018 roku - wynika z danych BGK Nieruchomości.

 8. 1270sudy 21.03.2018

  Gersdorf: prawie pewne, że to ostatnie takie Zgromadzenie Sędziów SN

  - Jest prawie pewne, że to ostatnie takie Zgromadzenie Sędziów Sądu Najwyższego; wejście w życie nowej ustawy o SN doprowadzi do niekonstytucyjnego ukształtowania ustroju SN - powiedziała w środę I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook