Jedynie prawda jest ciekawa


Nowa burmistrz, odwołany wójt i nieważne referendum

23.09.2013

Małgorzata Wrońska wygrała niedzielne wybory na stanowisko burmistrza Fromborka. W referendum w Janowcu odwołano dotychczasowego wójta, natomiast włodarz gminy Obrazów w Świętokrzyskiem zachowa stanowisko ze względu na zbyt niską frekwencję w głosowaniu.

Fombork ma nowego burmistrza. Wybory na ten urząd wygrała Małgorzata Wrońska. Jej przeciwnik Henryk Bakinowski uzyskał zaledwie 10 głosów mniej - poinformowała przewodnicząca miejskiej komisji wyborczej Barbara Chomacka. 
Jak powiedziała Chomacka, 32-letnia Małgorzata Wrońska uzyskała 640 głosów, a 57-letni Henryk Bakinowski - 630 głosów. Frekwencja wyniosła 42 procent. Zarówno Wrońska jak i Bakinowski startowali z własnych komitetów wyborczych. Jak podał w niedzielę po południu jeden z lokalnych portali wyborczych 32-letnia Wrońska jest księgową w prywatnej firmie.
Wybory we Fromborku były konieczne, gdyż dotychczasową burmistrz Krystynę L. sąd uznał prawomocnie za winną przestępstwa urzędniczego - poświadczenia nieprawdy w dokumentach dotyczących inwestycji
unijnych. Burmistrz została skazana na karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz grzywnę w wysokości 1200 zł.

Sprawa dotyczy nieprawidłowości przy budowie sołeckich centrów kultury w gminie Frombork: w Wielkim Wierznie, Sadłukach i Jędrychowie. Centra były budowane w latach 2006-2007. Gmina Frombork korzystała przy budowie centrów z unijnych dotacji. Aby europejskie środki trafiły do inwestora, gmina musiała przedstawiać dokumenty z postępów prac budowlanych.

Według sądu, który uznał winę burmistrz gmina przedstawiała nieprawdziwe informacje; wykazywała bowiem, że kolejne etapy budowy są realizowane zgodnie z planem, podczas gdy ich nie wykonano, albo wykonano po czasie, albo też przeprowadzono prace budowlane inne niż ujęte w harmonogramie. Prokuraturę o nieprawidłowościach, jakie stwierdzono podczas kontroli, zawiadomił warmińsko-mazurski urząd marszałkowski.

Burmistrz Fromborka najpierw mówiła w lokalnych mediach, że nie zrezygnuje z mandatu. Wkrótce jednak zrezygnowała z pełnienia funkcji i poinformowała radnych, że odchodzi na emeryturę. Radni podjęli wówczas uchwałę o wygaśnięciu jej mandatu. 

Również w niedzielę mieszkańcy gminy Janowiec (Lubelskie) odwołali w niedzielnym referendum wójta Tadeusza Koconia. W głosowaniu uczestniczyło 1407 osób, za odwołaniem wójta było 1310 osób.

Przeciwko odwołaniu wójta głosowało 57 osób, a głosów nieważnych oddano 40. Uprawnionych do głosowania były 3164 osoby - poinformowała przewodnicząca gminnej komisji ds. referendum Dorota Walasek.

Do ważności referendum potrzeba było, aby wzięło w nim udział 1140 osób, czyli trzy piąte liczby osób, które uczestniczyły w wyborze wójta w 2010 r. W tamtych wyborach oddano 1899 głosów.

Inicjatorzy zebrali przeszło tysiąc podpisów pod wnioskiem o referendum, choć wymaganych było tylko ponad 300. Zarzucili wójtowi m.in. niegospodarność, konfliktowanie miejscowej społeczności, tworzenie złego wizerunku gminy i nierealizowanie obietnic wyborczych. Wójt nie zgadzał się z zarzutami, podkreślał, że sprawuje tę funkcję już 11 lat, corocznie uzyskuje absolutorium od rady gminy.

Było to drugie referendum w sprawie odwołania wójta Koconia. Poprzednie w 2004 r. okazało się nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji.Janowiec to turystyczna gmina położona nad Wisłą, połączona przeprawą promową z Kazimierzem Dolnym.

Znana jest z malowniczych ruin zamku wznoszących się na stromej, nadwiślańskiej skarpie.  Nie będzie natomiast nowego wójta w gminie Obrazów w woj. świętokrzyskim. Referendum okazało się niewazżne z powodu zbyt niskiej frekwencji. Wzięło w nim udział tylko 320 osób na prawie 5,5 tys. uprawnionych. 

Jak poinformował w poniedziałek przewodniczący Gminnej Komisji ds. Referendum Kazimierz Dyka, do urn w niedzielę poszło 320 z 5485 uprawnionych do głosowania. Frekwencja wyniosła zaledwie 5,83 proc. Według protokołów za odwołaniem wójta głosowały 293 osoby.

W wyborach wójta w 2010 roku wzięło udział 2286 mieszkańców gminy. Aby referendum było ważne, do urn w niedzielę musiało pójść 1372 wyborców. Swój głos mieszkańcy gminy mogli oddać w pięciu obwodowych komisjach wyborczych.
Według Dyki, niedzielne referendum w Obrazowie przebiegło spokojnie; nie zgłaszano żadnych incydentów. 8 lipca pełnomocnik grupy inicjatywnej referendum przekazał komisarzowi wyborczemu w Kielcach wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum ws. odwołania Krzysztofa Tworka ze stanowiska wójta Obrazowa. Inicjatorzy referendum zarzucali wójtowi, że zlikwidował szkołę podstawową w Bilczy, zredukował zatrudnienie w urzędzie gminy; uważali także, że jest niegospodarny.

35-letni Krzysztof Tworek został wybrany na wójta Obrazowa w 2010 roku. Startował z Komitetu Wyborczego Wyborców "Nasz Region". W pierwszej turze wyborów, do których stanęło czterech kandydatów, zdobył 40,99 proc. głosów. W drugiej turze zagłosowało na niego 1320 mieszkańców, czyli 58,43 proc. uprawnionych do głosowania.

Wiejska gmina Obrazów położona jest we wschodniej części województwa świętokrzyskiego w powiecie sandomierskim. Mieszka w niej około 6,5 tys. osób. Ponad 90 proc. jej powierzchni stanowią użytki rolne. 

ansa/PAP

[fot.sxc.hu]

Zainteresował Cię artykuł?Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270bialymarsz 24.03.2018

  Kilkaset osób na "Białym marszu" przeciwko aborcji

  Kilkaset osób, zwolenników ochrony życia i przeciwników aborcji wzięło udział w "Białym marszu", który w sobotę przeszedł ulicami Poznania. Wiele osób niosło białe tulipany, śpiewano: "Poznań za życiem".

 2. 1270petrukukla 24.03.2018

  Będzie zawiadomienie do prokuratury ws. spalenia kukły Ryszarda Petru

  Przewodniczący Nowoczesnej w Podlaskiem, poseł Krzysztof Truskolaski poinformował w sobotę, że złoży zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, którzy spalili w piątek kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru.

 3. Szymczuk24032018 24.03.2018

  Niezwykłe zdjęcie z wizyty Prezydenta na Węgrzech. Uwagę zwraca jeden szczegół

  Na fotografii wykonanej przez prezydenckiego fotografa Jakuba Szymczuka widać Andrzeja Dudę wraz z Aderem Janosem - Prezydentem Węgier. Zdjęcie wykonano w miejscowości Veszprem w której odbywa się Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

 4. Boniwiki 24.03.2018

  Prawdziwa twarz walczącego z mową nienawiści Boniego. Określił ich mianem "ścierwa"

  Tak często podkreśla, że walczy z mową nienawiści, że sam zaczyna jej używać. Według europosła PO TVP to "ścierwo"

 5. MWPetru23032018 23.03.2018

  "Przynosi negatywne skutki dla Polski" Narodowcy spalili kukłę znanego polityka!

  Działacze Młodzieży Wszechpolskiej spalili w piątek na happeningu w Białymstoku kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru. Nowoczesna uważa, że to skandal i sprawą z urzędu powinny się zająć policja i prokuratura. Jeśli tak się nie stanie, Petru zapowiedział, że sam zwróci się do prokuratury

 6. Duda23032018 23.03.2018

  Prezydent kapituluje w sprawie reformy sądownictwa? Kontrowersyjne słowa Andrzeja Dudy

  Jeśli zmiana pewnych rozwiązań uspokoiłaby KE, to ja nie widzę problemu - kilka elementów możemy zmienić, bo dla mnie to są kwestie o charakterze technicznym, nie likwidują instytucji tej reformy - powiedział prezydent Andrzej Duda odnosząc się do propozycji zmian w ustawach dot. sądownictwa

 7. ks-Tomasz-Jegierski23032018 23.03.2018

  Episkopat odcina się od księdza, który stawia zarzuty finansowe Morawieckiemu

  Ks. Tomasz Jegierski nie przynależy do żadnej diecezji w Polsce; nie jest w polskich strukturach kościelnych - poinformowało na Twitterze Biuro Prasowe KEP, odnosząc się do sprawy duchownego, który stawia zarzuty finansowe Kornelowi Morawieckiemu

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook