Jedynie prawda jest ciekawa

Nowa burmistrz, odwołany wójt i nieważne referendum

23.09.2013

Małgorzata Wrońska wygrała niedzielne wybory na stanowisko burmistrza Fromborka. W referendum w Janowcu odwołano dotychczasowego wójta, natomiast włodarz gminy Obrazów w Świętokrzyskiem zachowa stanowisko ze względu na zbyt niską frekwencję w głosowaniu.

Fombork ma nowego burmistrza. Wybory na ten urząd wygrała Małgorzata Wrońska. Jej przeciwnik Henryk Bakinowski uzyskał zaledwie 10 głosów mniej - poinformowała przewodnicząca miejskiej komisji wyborczej Barbara Chomacka. 
Jak powiedziała Chomacka, 32-letnia Małgorzata Wrońska uzyskała 640 głosów, a 57-letni Henryk Bakinowski - 630 głosów. Frekwencja wyniosła 42 procent. Zarówno Wrońska jak i Bakinowski startowali z własnych komitetów wyborczych. Jak podał w niedzielę po południu jeden z lokalnych portali wyborczych 32-letnia Wrońska jest księgową w prywatnej firmie.
Wybory we Fromborku były konieczne, gdyż dotychczasową burmistrz Krystynę L. sąd uznał prawomocnie za winną przestępstwa urzędniczego - poświadczenia nieprawdy w dokumentach dotyczących inwestycji
unijnych. Burmistrz została skazana na karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz grzywnę w wysokości 1200 zł.

Sprawa dotyczy nieprawidłowości przy budowie sołeckich centrów kultury w gminie Frombork: w Wielkim Wierznie, Sadłukach i Jędrychowie. Centra były budowane w latach 2006-2007. Gmina Frombork korzystała przy budowie centrów z unijnych dotacji. Aby europejskie środki trafiły do inwestora, gmina musiała przedstawiać dokumenty z postępów prac budowlanych.

Według sądu, który uznał winę burmistrz gmina przedstawiała nieprawdziwe informacje; wykazywała bowiem, że kolejne etapy budowy są realizowane zgodnie z planem, podczas gdy ich nie wykonano, albo wykonano po czasie, albo też przeprowadzono prace budowlane inne niż ujęte w harmonogramie. Prokuraturę o nieprawidłowościach, jakie stwierdzono podczas kontroli, zawiadomił warmińsko-mazurski urząd marszałkowski.

Burmistrz Fromborka najpierw mówiła w lokalnych mediach, że nie zrezygnuje z mandatu. Wkrótce jednak zrezygnowała z pełnienia funkcji i poinformowała radnych, że odchodzi na emeryturę. Radni podjęli wówczas uchwałę o wygaśnięciu jej mandatu. 

Również w niedzielę mieszkańcy gminy Janowiec (Lubelskie) odwołali w niedzielnym referendum wójta Tadeusza Koconia. W głosowaniu uczestniczyło 1407 osób, za odwołaniem wójta było 1310 osób.

Przeciwko odwołaniu wójta głosowało 57 osób, a głosów nieważnych oddano 40. Uprawnionych do głosowania były 3164 osoby - poinformowała przewodnicząca gminnej komisji ds. referendum Dorota Walasek.

Do ważności referendum potrzeba było, aby wzięło w nim udział 1140 osób, czyli trzy piąte liczby osób, które uczestniczyły w wyborze wójta w 2010 r. W tamtych wyborach oddano 1899 głosów.

Inicjatorzy zebrali przeszło tysiąc podpisów pod wnioskiem o referendum, choć wymaganych było tylko ponad 300. Zarzucili wójtowi m.in. niegospodarność, konfliktowanie miejscowej społeczności, tworzenie złego wizerunku gminy i nierealizowanie obietnic wyborczych. Wójt nie zgadzał się z zarzutami, podkreślał, że sprawuje tę funkcję już 11 lat, corocznie uzyskuje absolutorium od rady gminy.

Było to drugie referendum w sprawie odwołania wójta Koconia. Poprzednie w 2004 r. okazało się nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji.Janowiec to turystyczna gmina położona nad Wisłą, połączona przeprawą promową z Kazimierzem Dolnym.

Znana jest z malowniczych ruin zamku wznoszących się na stromej, nadwiślańskiej skarpie.  Nie będzie natomiast nowego wójta w gminie Obrazów w woj. świętokrzyskim. Referendum okazało się niewazżne z powodu zbyt niskiej frekwencji. Wzięło w nim udział tylko 320 osób na prawie 5,5 tys. uprawnionych. 

Jak poinformował w poniedziałek przewodniczący Gminnej Komisji ds. Referendum Kazimierz Dyka, do urn w niedzielę poszło 320 z 5485 uprawnionych do głosowania. Frekwencja wyniosła zaledwie 5,83 proc. Według protokołów za odwołaniem wójta głosowały 293 osoby.

W wyborach wójta w 2010 roku wzięło udział 2286 mieszkańców gminy. Aby referendum było ważne, do urn w niedzielę musiało pójść 1372 wyborców. Swój głos mieszkańcy gminy mogli oddać w pięciu obwodowych komisjach wyborczych.
Według Dyki, niedzielne referendum w Obrazowie przebiegło spokojnie; nie zgłaszano żadnych incydentów. 8 lipca pełnomocnik grupy inicjatywnej referendum przekazał komisarzowi wyborczemu w Kielcach wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum ws. odwołania Krzysztofa Tworka ze stanowiska wójta Obrazowa. Inicjatorzy referendum zarzucali wójtowi, że zlikwidował szkołę podstawową w Bilczy, zredukował zatrudnienie w urzędzie gminy; uważali także, że jest niegospodarny.

35-letni Krzysztof Tworek został wybrany na wójta Obrazowa w 2010 roku. Startował z Komitetu Wyborczego Wyborców "Nasz Region". W pierwszej turze wyborów, do których stanęło czterech kandydatów, zdobył 40,99 proc. głosów. W drugiej turze zagłosowało na niego 1320 mieszkańców, czyli 58,43 proc. uprawnionych do głosowania.

Wiejska gmina Obrazów położona jest we wschodniej części województwa świętokrzyskiego w powiecie sandomierskim. Mieszka w niej około 6,5 tys. osób. Ponad 90 proc. jej powierzchni stanowią użytki rolne. 

ansa/PAP

[fot.sxc.hu]

Zainteresował Cię artykuł?Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Słowa kluczowe:

burmistrz

,

głosowanie

,

wójt

,

wybory

Warto poczytać

 1. GryglasNSZ 20.09.2017

  Nowoczesna udzieliła nagany posłowi za oddanie szacunku żołnierzom Polskiego Podziemia. "To sprzeczne z ideami i programem naszej partii"

  Posłowi Zbigniewowi Gryglasowi udzielono nagany za „zajmowanie postaw sprzecznych z programem i ideami Nowoczesnej, w szczególności takich, które mogą być odbierane za przejaw przyzwalania na zachowania nacjonalistyczne i ksenofobiczne”

 2. Blaszczak20092017 20.09.2017

  Błaszczak: nie ma przyzwolenia na nadużycia, szczególnie w policji

  Nie ma przyzwolenia na jakiekolwiek nadużycia, szczególnie w policji; liczę, że sprawa zostanie wyjaśniona - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak, pytany o dwoje policjantów z Zabrza, którzy targnęli się na życie po tym, jak sąd zdecydował o ich aresztowaniu.

 3. Meksyk200920171 20.09.2017

  Polska pomoże poszkodowanym w Meksyku. Jest deklaracja MSWiA

  Szef MSWiA Mariusz Błaszczak podkreślił, że polscy ratownicy są gotowi nieść pomoc w takich sytuacjach jak trzęsienie ziemi w Meksyku. Zgłosiliśmy gotowość, czekamy na wnioski ze strony meksykańskiej - powiedział w środę minister, pytany o ewentualną pomoc dla tego kraju.

 4. Sejm2107 20.09.2017

  Klub PiS powiększył się o 2 posłanki

  Na polskiej scenie politycznej powstaje nowe ugrupowanie - Partia Republikańska, która ma współtworzyć Zjednoczoną Prawicę - poinformowali w środę działacze ruchu republikanów. Dwie posłanki sejmowego koła Republikanie - Anna Siarkowska i Małgorzata Janowska dołączą do klubu PiS.

 5. agora19092017 20.09.2017

  Agora zaciąga kredyt i zastawia siedzibę przy Czerskiej

  Spółka wydająca m. in. „Gazetę Wyborczą” poinformowała w specjalnym komunikacie o ustanowieniu hipoteki na należącym do Agory biurowcu przy ulicy Czerskiej 8/10

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook