Jedynie prawda jest ciekawa


NIK: Fotoradary nie działają prawidłowo

10.03.2014

Zdaniem kontrolerów Najwyższej Izby Kontroli system radarowy w Polsce nie spełnia zadań skutecznego egzekwowania odpowiedzialności sprawców za wykroczenia na drogach.

Pomimo, iż Główny Inspektor Transportu Drogowego zlecił montaż fotoradarów w oparciu o porozumienie z Policją i Główną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, to system zdaniem kontrolerów NIK działa mało skutecznie.

NIK objęła kontrolą 126 z 374 zarządzanych przez GITD urządzeń i stwierdziła szereg nieprawidłowości, które leżą po stronie GITD.

Okazuje się, że fotoradary działają niezgodnie z przepisami. Dzieje się tak, gdy posiadają tolerancję na wykroczenia od 15 do 25km/h, co znacznie zwiększa ryzyko zagrożenia na drodze. Dodatkowo nie przetwarzają wszystkich zdjęć, co wielokrotnie sprawiło, że kierowcy przekraczający prędkość, nie otrzymali mandatów.

Kontrola wykazała, że zdjęcia często nie są przekazywane do policji – w ponad 32 tys. spraw. Zdarzały się też znaczne opóźnienia w tym zakresie - największe z nich sięgało ponad 200 dni. Okazało się również, że 11 tys. wykroczeń uległa przedawnieniu.

Kontrolerzy NIK wysłali w tej sprawie pismo do Kancelarii Premiera, w którym wnioskują o wypracowanie i wdrożenie mechanizmów skutecznego ścigania wykroczeń popełnianych przez cudzoziemców, oraz podjęcie działań w celu zapewnienia koordynacji i współdziałania służb i instytucji realizujących zadania w obszarze bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wysłani również pismo do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju z wnioskiem o wypracowanie i wdrożenie strategii komunikacyjnej dotyczącej budowania świadomości opinii publicznej, m.in. w zakresie niebezpieczeństw związanych z przekraczaniem dozwolonej prędkości, oraz podjęcie działań mających na celu zapewnienie pełnej wydajności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym.

Portal Samorządowy, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. polacy19062018 19.06.2018

  "Te nasze stopery ze zdrowiem gorsze niż Glik bez barku". Ostre komentarze po porażce Polaków

  Reakcje znanych sportowców na Twitterze są bardzo krytyczne po porażce Polaków z Senegalem 1:2 w pierwszym meczu piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

 2. tvn17062018 19.06.2018

  Co dalej z prezenterką opowiadająca o "dwóch hat-trickach" Ronaldo? Dziwne zachowanie TVN24

  Wypowiedź dziennikarki odbiła się tak szerokim echem w Internecie, iż do całej sytuacji odniosła się macierzysta stacja dziennikarki.

 3. wypadek19062018 19.06.2018

  Samochód wjechał pod pociąg. Dwie osoby nie żyją

  Dwie osoby podróżujące toyotą zginęły na miejscu po tym, jak samochód wjechał pod pociąg na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Do zdarzenia doszło we wtorek około godz. 10, w Wierzawicach na Podkarpaciu.

 4. lechpoz19062018 19.06.2018

  "Klima" nie zostanie zwolniony z aresztu. Sąd odrzucił zażalenie

  Piotr K. ps. "Klima", który według prokuratury miał podżegać grupę kibiców do wtargnięcia na murawę podczas meczu Lech-Legia - pozostanie w areszcie. We wtorek poznański sąd odrzucił zażalenie obrony na tymczasowe aresztowanie "Klimy".

 5. gorzelik19062018 19.06.2018

  Szef RAŚ kibicuje Niemcom na mundialu. "Nawet jeśli będą grali z Polską"

  Jerzy Gorzelik, założyciel Śląskiej Partii Regionalnej i równocześnie szef Ruchu Autonomii Śląska szokuje swoją deklaracją. Dzięki specjalnej nakładce na zdjęcie na Facebooku zapowiedział, że na mundialu w Rosji będzie kibicował Niemcom.

 6. kroplowka19062018 19.06.2018

  Nie żyje trzyletni chłopiec. Podczas zabawy zatrzasnął się w pralce

  Nie żyje trzylatek, który w poniedziałek zatrzasnął się w pralce - poinformował prokurator rejonowy w Słupsku Piotr Nierebiński. Śledczy będą prowadzić w tej sprawie postępowanie pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

 7. pracownik19062018 19.06.2018

  Psychiatrzy ostrzegają pracodawców: Uważajcie dziś na pracowników

  Uwaga, kibice mogą mieć osłabioną sprawność w pracy. Szczególnie przy okazji dzisiejszego meczu - ostrzega psychiatra, dr n. med. Agata Wysocka-Studzińska.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook