Jedynie prawda jest ciekawa

NIK: Fotoradary nie działają prawidłowo

10.03.2014

Zdaniem kontrolerów Najwyższej Izby Kontroli system radarowy w Polsce nie spełnia zadań skutecznego egzekwowania odpowiedzialności sprawców za wykroczenia na drogach.

Pomimo, iż Główny Inspektor Transportu Drogowego zlecił montaż fotoradarów w oparciu o porozumienie z Policją i Główną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, to system zdaniem kontrolerów NIK działa mało skutecznie.

NIK objęła kontrolą 126 z 374 zarządzanych przez GITD urządzeń i stwierdziła szereg nieprawidłowości, które leżą po stronie GITD.

Okazuje się, że fotoradary działają niezgodnie z przepisami. Dzieje się tak, gdy posiadają tolerancję na wykroczenia od 15 do 25km/h, co znacznie zwiększa ryzyko zagrożenia na drodze. Dodatkowo nie przetwarzają wszystkich zdjęć, co wielokrotnie sprawiło, że kierowcy przekraczający prędkość, nie otrzymali mandatów.

Kontrola wykazała, że zdjęcia często nie są przekazywane do policji – w ponad 32 tys. spraw. Zdarzały się też znaczne opóźnienia w tym zakresie - największe z nich sięgało ponad 200 dni. Okazało się również, że 11 tys. wykroczeń uległa przedawnieniu.

Kontrolerzy NIK wysłali w tej sprawie pismo do Kancelarii Premiera, w którym wnioskują o wypracowanie i wdrożenie mechanizmów skutecznego ścigania wykroczeń popełnianych przez cudzoziemców, oraz podjęcie działań w celu zapewnienia koordynacji i współdziałania służb i instytucji realizujących zadania w obszarze bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wysłani również pismo do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju z wnioskiem o wypracowanie i wdrożenie strategii komunikacyjnej dotyczącej budowania świadomości opinii publicznej, m.in. w zakresie niebezpieczeństw związanych z przekraczaniem dozwolonej prędkości, oraz podjęcie działań mających na celu zapewnienie pełnej wydajności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym.

Portal Samorządowy, lz

[fot: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

fotoradar

,

kontrola

Warto poczytać

 1. 1270krakowdeszcz 23.09.2017

  W Krakowie pogotowie przeciwpowodziowe. Wisła może przekroczyć stan alarmowy

  Deszcz nie przestaje padać w Małopolsce, pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w ok. 20 gminach, w tym w Krakowie, gdzie - z powodu wysokiego poziomu Wisły - zostały zamknięte tunele dla pieszych (pod rondem Grunwaldzkim i pod ul. Konopnickiej na wysokości hotelu Forum).

 2. gdansk127022092017 22.09.2017

  Ogromna kasa dla mediów z gdańskiego ratusza. Kto zarabia najwięcej?

  Od początku stycznia do połowy września br. Gdańsk wydał w mediach ponad 400 tysięcy złotych. Lista beneficjentów jest krótka. To głównie Agora, Trojmiasto.pl i Polska Press. Z wydawców radiowych najbardziej uprzywilejowany jest Eurozet (m. in. Radio Zet i Antyradio), a także grupa RMF.

 3. waszczykowski22092017 22.09.2017

  Szef MSZ zakończył wizytę w USA. Zaprosił do Polski amerykańskiego sekretarza stanu

  - Szef MSZ Witold Waszczykowski zakończył tygodniową wizytę w USA, podczas której m.in. towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w 72. Sesji Zgromadzenia ONZ. Minister zaprosił do złożenia wizyty w Polsce amerykańskiego sekretarza stanu Rexa Tillersona.

 4. Duda22092017 22.09.2017

  Najnowszy sondaż miażdży opozycję! Ogromne zaufanie dla Prezydenta i Premier

  Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (74 proc.) zaufaniem społecznym - wynika z sondażu CBOS. Na kolejnych miejscach są: premier Beata Szydło (57 proc.) i Paweł Kukiz (51 proc.).

 5. OrbanSzydlo22092017 22.09.2017

  Orban w Warszawie: z Polską należy rozmawiać z szacunkiem

  - To nie jest tylko błąd polityczny, niegodne, ale to brak szacunku. Uważam, że z Polską należy rozmawiać z szacunkiem. Tak, jak jest napisane w traktacie - tak o obecnej sytuacji Polski w UE powiedział Orban po rozmowie z Premier Beatą Szydło

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook