Jedynie prawda jest ciekawa

NIK: Fotoradary nie działają prawidłowo

10.03.2014

Zdaniem kontrolerów Najwyższej Izby Kontroli system radarowy w Polsce nie spełnia zadań skutecznego egzekwowania odpowiedzialności sprawców za wykroczenia na drogach.

Pomimo, iż Główny Inspektor Transportu Drogowego zlecił montaż fotoradarów w oparciu o porozumienie z Policją i Główną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, to system zdaniem kontrolerów NIK działa mało skutecznie.

NIK objęła kontrolą 126 z 374 zarządzanych przez GITD urządzeń i stwierdziła szereg nieprawidłowości, które leżą po stronie GITD.

Okazuje się, że fotoradary działają niezgodnie z przepisami. Dzieje się tak, gdy posiadają tolerancję na wykroczenia od 15 do 25km/h, co znacznie zwiększa ryzyko zagrożenia na drodze. Dodatkowo nie przetwarzają wszystkich zdjęć, co wielokrotnie sprawiło, że kierowcy przekraczający prędkość, nie otrzymali mandatów.

Kontrola wykazała, że zdjęcia często nie są przekazywane do policji – w ponad 32 tys. spraw. Zdarzały się też znaczne opóźnienia w tym zakresie - największe z nich sięgało ponad 200 dni. Okazało się również, że 11 tys. wykroczeń uległa przedawnieniu.

Kontrolerzy NIK wysłali w tej sprawie pismo do Kancelarii Premiera, w którym wnioskują o wypracowanie i wdrożenie mechanizmów skutecznego ścigania wykroczeń popełnianych przez cudzoziemców, oraz podjęcie działań w celu zapewnienia koordynacji i współdziałania służb i instytucji realizujących zadania w obszarze bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wysłani również pismo do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju z wnioskiem o wypracowanie i wdrożenie strategii komunikacyjnej dotyczącej budowania świadomości opinii publicznej, m.in. w zakresie niebezpieczeństw związanych z przekraczaniem dozwolonej prędkości, oraz podjęcie działań mających na celu zapewnienie pełnej wydajności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym.

Portal Samorządowy, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270swop 12.12.2017

  Kard. Nycz: w Świątyni Opatrzności Bożej będziemy dziękować za odzyskanie niepodległości

  W Świątyni Opatrzności Bożej będziemy w 2018 r. dziękować za ludzi Kościoła, którzy odegrali ogromną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości - zapowiedział we wtorek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas spotkania opłatkowego w tej świątyni.

 2. rulewski12122017 12.12.2017

  Zadziwiający występ senatora Platformy Obywatelskiej. To jest „izba mędrców”?

  W czasie senackiej debaty nad prezydenckimi projektami o SN i KRS, senator Jan Rulewski z Platformy Obywatelskiej pojawił się na mównicy w masce z greckiej tragedii.

 3. 1270expose 12.12.2017

  Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął wygłaszanie expose

  Premier Mateusz Morawiecki we wtorek o godz. 16.15 rozpoczął w Sejmie wygłaszanie expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego gabinetu zaplanowano we wtorek o północy.

 4. policja12122017 12.12.2017

  Chcą Majdanu w Polsce. Nawołują do rzucania koktajlami Mołotowa

  Policjanci z Żar (Lubuskie) zatrzymali 33-latka, który zamieścił na portalu społecznościowym wpis nawołujący do organizacji w Warszawie "drugiego Majdanu".

 5. wimmer12122017 12.12.2017

  Bezgraniczna podłość! Założyciel KOD-u sugeruje, że posłanka Kempa sama podpaliła swoje biuro?

  Paweł Wimmer, jeden z pomysłodawców Komitetu Obrony Demokracji, zasugerował na Twitterze, iż biuro posłanki Kempy to „celowa próba zrobienia dymu”, która jest związana ze „stopniową utratą pozycji” w partii przez posłankę.

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook