Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

NIK: Fotoradary nie działają prawidłowo

10.03.2014

Zdaniem kontrolerów Najwyższej Izby Kontroli system radarowy w Polsce nie spełnia zadań skutecznego egzekwowania odpowiedzialności sprawców za wykroczenia na drogach.

Pomimo, iż Główny Inspektor Transportu Drogowego zlecił montaż fotoradarów w oparciu o porozumienie z Policją i Główną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, to system zdaniem kontrolerów NIK działa mało skutecznie.

NIK objęła kontrolą 126 z 374 zarządzanych przez GITD urządzeń i stwierdziła szereg nieprawidłowości, które leżą po stronie GITD.

Okazuje się, że fotoradary działają niezgodnie z przepisami. Dzieje się tak, gdy posiadają tolerancję na wykroczenia od 15 do 25km/h, co znacznie zwiększa ryzyko zagrożenia na drodze. Dodatkowo nie przetwarzają wszystkich zdjęć, co wielokrotnie sprawiło, że kierowcy przekraczający prędkość, nie otrzymali mandatów.

Kontrola wykazała, że zdjęcia często nie są przekazywane do policji – w ponad 32 tys. spraw. Zdarzały się też znaczne opóźnienia w tym zakresie - największe z nich sięgało ponad 200 dni. Okazało się również, że 11 tys. wykroczeń uległa przedawnieniu.

Kontrolerzy NIK wysłali w tej sprawie pismo do Kancelarii Premiera, w którym wnioskują o wypracowanie i wdrożenie mechanizmów skutecznego ścigania wykroczeń popełnianych przez cudzoziemców, oraz podjęcie działań w celu zapewnienia koordynacji i współdziałania służb i instytucji realizujących zadania w obszarze bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wysłani również pismo do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju z wnioskiem o wypracowanie i wdrożenie strategii komunikacyjnej dotyczącej budowania świadomości opinii publicznej, m.in. w zakresie niebezpieczeństw związanych z przekraczaniem dozwolonej prędkości, oraz podjęcie działań mających na celu zapewnienie pełnej wydajności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym.

Portal Samorządowy, lz

[fot: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

fotoradar

,

kontrola

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook