Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Niezwykłe prelekcje o zbrodni katyńskiej

21.11.2011

Porozumienie w sprawie prowadzenia wspólnych przedsięwzięć, zapewniających edukację historyczną osób pozbawionych wolności, podpisali w poniedziałek ppłk Anna Osowska-Rembecka, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Warszawie; prof. Janusz Cisek, dyr. Muzeum Wojska Polskiego oraz Sławomir Frątczak, kierownik Muzeum Katyńskiego. Poinformowała o tym PAP kpt. Elżbieta Krakowska, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie.

- Popisaliśmy dziś umowę, na mocy której więźniowie będą mieli możliwość wizyty w Muzeum Wojska Polskiego, a z drugiej strony ja będę mógł poprowadzić wykłady w zakładach karnych - powiedział dyrektor Muzeum Katyńskiego, Sławomir Frątczak.

Prelekcje, które rozpoczną się w styczniu, będą dotyczyły zarówno zbrodni katyńskiej, jak i tematów dotyczących historii oręża polskiego.

Program będzie obejmował zakłady karne z okręgu warszawskiego, czyli siedem aresztów śledczych i trzy zakłady karne, m.in. w Grójcu, Płocku, Radomiu, Siedlcach i Warszawie. W pierwszej kolejności odwiedzane będą areszty i zakłady w Warszawie. Frątczak poinformował, że prelekcje będą prowadzone dwa razy w miesiącu.

Więźniowie będą też mieli okazję obejrzeć specjalnie na tę okazję przygotowane pokazy slajdów, związanych z tematyką wykładów.

Według Frątczaka, zajęcia o tematyce historycznej w zakładach karnych mogą wspomóc proces edukacji osadzonych, a edukacja przyczyni się też do ich resocjalizacji. Jak dodał, jest to realizacja jego pomysłu z lat 80., który wtedy nie doszedł do skutku.

Według przekazanych PAP informacji, na mocy umowy więźniowie mogą również pracować na rzecz muzeum, np. przy wznoszeniu nowego budynku placówki.

PAP
[sxc.hu]
Słowa kluczowe:

Katyń

,

więźniowie

,

prelekcje

,

muzeum

Warto poczytać

 1. board-16666441280 21.01.2017

  MEN przedstawia projekt planów nauczania

  W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli m.in.: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię i przyrodę.

 2. dwnld1161634114tkalita 21.01.2017

  Tomasz Kalita spoczął na Powązkach

  „Z jego niepospolitymi umiejętnościami był wielką nadzieją polskiej lewicy, ale przede wszystkim polskiej polityki".

 3. mid-17121061 21.01.2017

  Abp Jędraszewski żegnał się z Łodzią

  "Za ten wspólny czas i wspólnie podejmowane wielkie dzieła w wielu wymiarach pragniemy dziś Panu Bogu bardzo serdecznie podziękować".

 4. mid-17121021 21.01.2017

  Msza dziękczynna za posługę kard. Dziwisza

  „Będę się starał nadal służyć archidiecezji krakowskiej” – zapewnił zgromadzonych odchodzący na emeryturę metropolita.

 5. mid-17119112 21.01.2017

  Rafalska: Babcie i dziadkowie to Instytucja

  „Życzę, by znaleźli czas na realizowanie własnych pasji i zainteresowań. By czuli się potrzebni, by jak najdłużej mogli cieszyć się bezinteresowną miłością wnuków”.

 6. mid-17120119 21.01.2017

  Ziobro: Sprawa finansowania Solidarnej Polski jest jasna

  Solidarna Polska była finansowana jak inne partie, a rozliczenia zostały zaakceptowane przez Parlament Europejski - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 7. premierszydlozyczeniadobabcidziadkow 21.01.2017

  Życzenia premier dla babć i dziadków. WIDEO

  „Jesteście opoką naszych rodzin, to wy dajecie naszym dzieciom, swoim wnukom szczęście, radość i ciepło”.

 8. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook