Jedynie prawda jest ciekawa


Niezwykła arogancja prawnik warszawskiego ratusza i klasa Patryka Jakiego. To nagranie mówi wszystko na temat reprywatyzacji [WIDEO]

16.04.2018
KomisjaWeryfikacyjnaprawnik
Niezwykła arogancja prawnik warszawskiego ratusza i klasa Patryka Jakiego. To nagranie mówi wszystko na temat reprywatyzacji [WIDEO]

Kilkadziesiąt sekund nagrania z prac komisji mówi wszystko o tym, z jaką pogardą warszawscy urzędnicy traktowali - i nadal traktują - lokatorów reprywatyzowanych kamienic.

Warszawska prawnik zaatakowała komisję za to, że ta broni interesów jednego lokatora. - Dzisiaj komisja zebrała się, obraduje, dziewięciu szanownych członków, kilkadziesiąt osób z obsługi, po to żeby zająć się sprawą jednego lokatora - Pana - powiedziała prawniczka do przesłuchiwanego lokatora kamienicy przy Dahlberga 5. - Jak podliczymy koszty dzisiejszej rozprawy, to może starczyłoby na mieszkanie dla Pana - powiedziała z kolei do Patryka Jakiego. - Obawiam się, że musielibyśmy wliczyć również koszty państwa obsługi - zripostował przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej. 

- Jako przewodniczący tej komisji będę zdeterminowany do tego żeby pomagać ludziom, nawet jeżeli będzie chodziło o tak pogardliwie traktowanego przez państwo jednego człowieka. Władza publiczna jest od tego, by pomagać nawet jednemu człowiekowi - powiedział Patryk Jaki, co wywołało aplauz publiczności.


Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji rozpoczęła w poniedziałek po godz. 10 rozprawę ws. kamienicy przy ul. Dahlbergha 5 na warszawskiej Woli. Nieruchomość została zwrócona w 2006 r.; wiceszef komisji Sebastian Kaleta zarzucił ratuszowi brak reakcji na dramatyczną sytuację lokatorów.

W grudniu 2006 r. prezydent m.st. Warszawy podjął decyzję o ustanowieniu użytkowania wieczystego na okres 99 lat na rzecz dwójki nowych właścicieli. Miasto zachowało 4/12 udziału w tej nieruchomości.

Na rozprawę jako świadkowie wezwani zostali lokatorzy; zarządca nieruchomości Hubert Massalski; były burmistrz dzielnicy Wola Marek Andruk; referenci sprawy - Krystyna Pajuk i Jerzy Pałysa. W charakterze stron wezwani zostali m.in. Marek M.; m.st. Warszawa; Skarb Państwa reprezentowany przez Prezydenta m.st. Warszawy.

Kaleta zarzucił stołecznemu ratuszowi brak reakcji na dramatyczną sytuację lokatorów po reprywatyzacji, którym podnoszono czynsze, grożono eksmisją. Według Kalety w czerwcu 2007 r. ówczesny burmistrz dzielnicy Wola, członek PO Marek Andruk spotkał się "ze znanym kolekcjonerem kamienic" Markiem M., który oświadczył, że celem jego aktywności jest to, żeby podnosić mieszkańcom czynsze aż wpadną w spiralę zadłużenia, a następnie doprowadzić do ich eksmisji. Jak mówił Kaleta, "w 2007 r. PO zarządzająca Warszawą miała pełną świadomość, jakie działania zamierza podejmować Marek M. w kamienicach, które przejął on w procesie reprywatyzacji".

Stołeczny ratusz przekazał PAP, że urząd dzielnicy Wola wielokrotnie wyrażał wobec zarządcy nieruchomości zastrzeżenia w związku ze złym stanem technicznym budynku przy ul. Dahlbergha 5 i sposobem jego zarządzania oraz miał wzywać do podjęcia działań naprawczych i remontowych. Ale współwłaściciele nie wyrażali chęci współpracy - twierdzi ratusz.

Następnie - jak podaje miasto - władze Woli podjęły kroki zmierzające do rozwiązania umowy z obecnym zarządcą, a w marcu 2017 r. m.st. Warszawa wystąpiło z wnioskiem do sądu o ustanowienie zarządcy przymusowego. Pierwsza rozprawa zaplanowana jest na czerwiec br. - poinformował stołeczny ratusz. 

kh/PAP

Warto poczytać

 1. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 2. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 3. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 4. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

 5. 1270jakikodeksiaki 19.04.2018

  Patryk Jaki kandydatem na prezydenta Warszawy

  To już ponoć pewne. Kandydatem PiS na prezydenta Warszawy będzie Patryk Jaki

 6. 1270tusektusek 19.04.2018

  Morawiecki: Donald Tusk zaburza europejskie standardy

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk trochę szkodzi Europie, zaburzając standardy europejskie; nie jest ambasadorem Polski, ale Platformy Obywatelskiej

 7. boni18042018 18.04.2018

  Boni znów skarży się na Polskę. Pisze list do europosłów: "Areszt dla Gawłowskiego to cios dla demokracji”

  "Areszt dla Stanisława Gawłowskiego to cios dla demokracji i poszanowania prawa w Polsce"

 8. korea18042018 18.04.2018

  BBC straszy przed polskimi stoczniami. Ukryta kamera pokazuje „niewolników” z Korei Północnej

  Wielka Brytania bezpardonowo walczy z polską konkurencją czy pokazuje realny problem, o którym milczały dotąd polskie media?

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook