Jedynie prawda jest ciekawa


„Niezniszczalni” chwytają za serce. Piękny spot przypominający o polskich bohaterach

15.01.2018
polskaanders15012018
„Niezniszczalni” chwytają za serce. Piękny spot przypominający o polskich bohaterach

" Polskie dziedzictwo niesie ponadczasowe wartości niezłomności, odwagi i poświęcenia dla dobra innych" – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu dołączył do swojej wiadomości link do spotu „Niezniszczalni”, w którym wystąpił weteran bitwy pod Monte Cassino, płk. Romuald Lipiński.

Pomysłodawcą spotu było biuro handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, a okazją do jego zaprezentowania stała się „Noc Polskiego Dziedzictwa”. Impreza odbyła się w Waszyngtonie i była częścią "Dni Polskich", zorganizowanych szczególnie uroczyście z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Pomysłodawcą i organizatorem imprezy był Marcin Gortat, polski zawodnik występujący w drużynie Washington Wizards. Dzięki jego inicjatywie już po raz siódmy przybliżono Amerykanom polską kulturę. Najważniejszym punktem wieczoru był oczywiście mecz "Czarodziei" z Waszyngtonu z Brooklyn Nets. Po dogrywce wygrała drużyna Gortata - 119:113. Według ekspertów Polak zagrał jeden z najlepszych meczów w sezonie, który zakończył dorobkiem 16 punktów i 13 zbiórek.

W trakcie spotkania uhonorowano polskich weteranów wojennych, a swojego idola w akcji na żywo mogli obejrzeć młodzi adepci koszykówki, zwycięzcy wakacyjnych campów organizowanych przez fundację Gortata. W specjalnym filmie do uczestników "Polskiej Nocy" zwrócił się prezydent Andrzej Duda.

Zaprezentowano także spot "Niezniszczalni", w którym narratorem jest pułkownik Romuald Lipiński, żołnierz II Korpusu Polskiego, weteran bitwy pod Monte Cassino. Pułkownik przedstawił w filmie sylwetkę swojego dowódcy, polskiego bohatera, generała Władysława Andersa.

Trwające dwie minuty wideo ma być historią opowiedzianą przez uczestnika jednego z największych bitew w historii Polski, towarzysza broni generała Andersa. W filmie wypowiada się również córka generała, senator Anna Maria Anders, która wspomina, iż jej ojciec traktował swoje wojsko jak rodzinę.

Autorzy przypominają też, co o generale sądzili inni żołnierze, m. in. pułkownik Truman Smith, który mówił, iż "generał Anders jest uosobieniem niezniszczalnego ducha polskiego narodu". To właśnie zdanie stało się mottem spotu. O tym, co Anders znaczył dla swoich podwładnych, mówi także pułkownik Lipiński:

– Generał Anders był naszym wybawicielem, dowódcą, ojcem (...). Zrobił z nas żołnierzy i napełnił nas dumą. Byliśmy gotowi pójść za nim do piekła –  opisuje uczestnik bity pod Monte Cassino.

fot. YouTube/Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.


Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook