Jedynie prawda jest ciekawa


„Niezniszczalni” chwytają za serce. Piękny spot przypominający o polskich bohaterach

15.01.2018
polskaanders15012018
„Niezniszczalni” chwytają za serce. Piękny spot przypominający o polskich bohaterach

" Polskie dziedzictwo niesie ponadczasowe wartości niezłomności, odwagi i poświęcenia dla dobra innych" – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu dołączył do swojej wiadomości link do spotu „Niezniszczalni”, w którym wystąpił weteran bitwy pod Monte Cassino, płk. Romuald Lipiński.

Pomysłodawcą spotu było biuro handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, a okazją do jego zaprezentowania stała się „Noc Polskiego Dziedzictwa”. Impreza odbyła się w Waszyngtonie i była częścią "Dni Polskich", zorganizowanych szczególnie uroczyście z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Pomysłodawcą i organizatorem imprezy był Marcin Gortat, polski zawodnik występujący w drużynie Washington Wizards. Dzięki jego inicjatywie już po raz siódmy przybliżono Amerykanom polską kulturę. Najważniejszym punktem wieczoru był oczywiście mecz "Czarodziei" z Waszyngtonu z Brooklyn Nets. Po dogrywce wygrała drużyna Gortata - 119:113. Według ekspertów Polak zagrał jeden z najlepszych meczów w sezonie, który zakończył dorobkiem 16 punktów i 13 zbiórek.

W trakcie spotkania uhonorowano polskich weteranów wojennych, a swojego idola w akcji na żywo mogli obejrzeć młodzi adepci koszykówki, zwycięzcy wakacyjnych campów organizowanych przez fundację Gortata. W specjalnym filmie do uczestników "Polskiej Nocy" zwrócił się prezydent Andrzej Duda.

Zaprezentowano także spot "Niezniszczalni", w którym narratorem jest pułkownik Romuald Lipiński, żołnierz II Korpusu Polskiego, weteran bitwy pod Monte Cassino. Pułkownik przedstawił w filmie sylwetkę swojego dowódcy, polskiego bohatera, generała Władysława Andersa.

Trwające dwie minuty wideo ma być historią opowiedzianą przez uczestnika jednego z największych bitew w historii Polski, towarzysza broni generała Andersa. W filmie wypowiada się również córka generała, senator Anna Maria Anders, która wspomina, iż jej ojciec traktował swoje wojsko jak rodzinę.

Autorzy przypominają też, co o generale sądzili inni żołnierze, m. in. pułkownik Truman Smith, który mówił, iż "generał Anders jest uosobieniem niezniszczalnego ducha polskiego narodu". To właśnie zdanie stało się mottem spotu. O tym, co Anders znaczył dla swoich podwładnych, mówi także pułkownik Lipiński:

– Generał Anders był naszym wybawicielem, dowódcą, ojcem (...). Zrobił z nas żołnierzy i napełnił nas dumą. Byliśmy gotowi pójść za nim do piekła –  opisuje uczestnik bity pod Monte Cassino.

fot. YouTube/Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.


Warto poczytać

 1. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 4. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 8. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook