Jedynie prawda jest ciekawa


Nieznany film z 10 kwietnia

10.11.2011

Nieznany dotąd film z 10 kwietnia 2010 roku ujawnia wdowa po śp. Januszu Kurtyce, Zuzanna Kurtyka. Pojawił się on również na portalu youtube.pl. Obraz ma kilkadziesiąt sekund i pokazuje prawdopodobnie kołowanie Tu-154.

Film został nakręcony na lotnisku wojskowym Okęcie. Z tego miejsca właśnie 10 kwietnia 2010 roku odleciała polska delegacja do Katynia. Finał tego lotu jest powszechnie znany. Zakończył się on najtragiczniejszą katastrofą w historiach polskiego państwa. W Smoleńsku zginął Prezydent RP Lech Kaczyński, jego małżonka oraz 94 inne ważne dla Polski osoby.

Obraz ujawniony przez Zuzannę Kurtykę zarejestrowany został przez osobę stojącą na samym skraju terminala lotniska wojskowego Okęcie. Filmik trwa 47 sekund. Widać na nim przygotowania przed lotem delegacji Polski do Katynia. Tupolew 154M, który kilka godzin później roztrzaskał się w Rosji, jedzie po płycie lotniska. Wygląda, jakby kołował na pas startowy i miał zaraz startować. Z miejsca, w którym najważniejsze osoby w państwie na ogół wchodzą na pokład, jeden z pracowników lotniska odjeżdża „schodami”, służącymi do wchodzenia do maszyny.

- Zdjęcia i film, które znajdują się poniżej dostałam od osoby, która je wykonała. 10-go kwietnia. Sobie, na pamiątkę. Wtedy nie przyszło pewnie jej do głowy, że wszelka dokumentacja i nagarnia z polskiego! lotniska wojskowego dotycząca wylotu polskiego! prezydenta zniknie jak za najlepszych czasów PRL-u. Materiały te zostały ocenione prze ekspertów w Polsce i Stanach. Ich autentyczność nie budzi zastrzeżeń – tłumaczy Zuzanna Kurtyka w rozmowie z portalem Pomniksmolenski.pl.

Portal zajmujący się sprawą katastrofy smoleńskiej publikuje również zdjęcia z 10 kwietnia. Widać na nich rządowy samolot, czekający na przyjazd członków delegacji. Przy jednym z trapów stoją ludzie oczekujący na pasażerów. Na jednym ze zdjęć widać również kilka samochodów, zapewne z obstawą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, oraz ochroniarzy.

Żona śp. Janusza Kurtyki tłumaczy, że ujawnia materiały, „żeby rozprawić się, raz na zawsze, z głupimi spekulacjami, że ten samolot z Warszawy nie odleciał”. - Jak również, by polecić ocenie Polaków stwierdzenie komisji Millera, która w swoim raporcie dowodzi, że na prezydenta Kaczyńskiego czekały tylko 2 osoby: gen. Błasik i mjr. Protasiuk, podczas gdy na zdjęciach widać osób 5. Nie chciało im się policzyć czy też zalecono nie policzyć? – zastanawia się Kurtyka.

Choć filmik oraz zdjęcia ujawnione przez Kurtykę zadają kłam propagandzie, która mówiła, że wylot był źle przygotowany, nie wnoszą wiele do poszukiwania przyczyn i okoliczności katastrofy smoleńskiej. Jednak budzą pytania o to, ilu podobnych materiałów opinia publiczna jeszcze nie poznała. I czy prokuratura dysponuje takimi materiałami? Niestety działania prokuratury oraz władz państwowych każą wątpić, by ktokolwiek zajął się poszukiwaniem podobnych materiałów na poważnie. A szkoda, ponieważ materiały takie mogą wiele rozjaśnić w tej sprawie.

Film oraz zdjęcia można zobaczyć na stronie Pomniksmolenski.pl

Stanisław Żaryn

[Fot. Pomniksmolenski.pl]


Warto poczytać

 1. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 2. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 3. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 4. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 5. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 6. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 7. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 8. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook