Jedynie prawda jest ciekawa


Nieznany film z 10 kwietnia

10.11.2011

Nieznany dotąd film z 10 kwietnia 2010 roku ujawnia wdowa po śp. Januszu Kurtyce, Zuzanna Kurtyka. Pojawił się on również na portalu youtube.pl. Obraz ma kilkadziesiąt sekund i pokazuje prawdopodobnie kołowanie Tu-154.

Film został nakręcony na lotnisku wojskowym Okęcie. Z tego miejsca właśnie 10 kwietnia 2010 roku odleciała polska delegacja do Katynia. Finał tego lotu jest powszechnie znany. Zakończył się on najtragiczniejszą katastrofą w historiach polskiego państwa. W Smoleńsku zginął Prezydent RP Lech Kaczyński, jego małżonka oraz 94 inne ważne dla Polski osoby.

Obraz ujawniony przez Zuzannę Kurtykę zarejestrowany został przez osobę stojącą na samym skraju terminala lotniska wojskowego Okęcie. Filmik trwa 47 sekund. Widać na nim przygotowania przed lotem delegacji Polski do Katynia. Tupolew 154M, który kilka godzin później roztrzaskał się w Rosji, jedzie po płycie lotniska. Wygląda, jakby kołował na pas startowy i miał zaraz startować. Z miejsca, w którym najważniejsze osoby w państwie na ogół wchodzą na pokład, jeden z pracowników lotniska odjeżdża „schodami”, służącymi do wchodzenia do maszyny.

- Zdjęcia i film, które znajdują się poniżej dostałam od osoby, która je wykonała. 10-go kwietnia. Sobie, na pamiątkę. Wtedy nie przyszło pewnie jej do głowy, że wszelka dokumentacja i nagarnia z polskiego! lotniska wojskowego dotycząca wylotu polskiego! prezydenta zniknie jak za najlepszych czasów PRL-u. Materiały te zostały ocenione prze ekspertów w Polsce i Stanach. Ich autentyczność nie budzi zastrzeżeń – tłumaczy Zuzanna Kurtyka w rozmowie z portalem Pomniksmolenski.pl.

Portal zajmujący się sprawą katastrofy smoleńskiej publikuje również zdjęcia z 10 kwietnia. Widać na nich rządowy samolot, czekający na przyjazd członków delegacji. Przy jednym z trapów stoją ludzie oczekujący na pasażerów. Na jednym ze zdjęć widać również kilka samochodów, zapewne z obstawą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, oraz ochroniarzy.

Żona śp. Janusza Kurtyki tłumaczy, że ujawnia materiały, „żeby rozprawić się, raz na zawsze, z głupimi spekulacjami, że ten samolot z Warszawy nie odleciał”. - Jak również, by polecić ocenie Polaków stwierdzenie komisji Millera, która w swoim raporcie dowodzi, że na prezydenta Kaczyńskiego czekały tylko 2 osoby: gen. Błasik i mjr. Protasiuk, podczas gdy na zdjęciach widać osób 5. Nie chciało im się policzyć czy też zalecono nie policzyć? – zastanawia się Kurtyka.

Choć filmik oraz zdjęcia ujawnione przez Kurtykę zadają kłam propagandzie, która mówiła, że wylot był źle przygotowany, nie wnoszą wiele do poszukiwania przyczyn i okoliczności katastrofy smoleńskiej. Jednak budzą pytania o to, ilu podobnych materiałów opinia publiczna jeszcze nie poznała. I czy prokuratura dysponuje takimi materiałami? Niestety działania prokuratury oraz władz państwowych każą wątpić, by ktokolwiek zajął się poszukiwaniem podobnych materiałów na poważnie. A szkoda, ponieważ materiały takie mogą wiele rozjaśnić w tej sprawie.

Film oraz zdjęcia można zobaczyć na stronie Pomniksmolenski.pl

Stanisław Żaryn

[Fot. Pomniksmolenski.pl]


Warto poczytać

 1. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 2. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 3. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 4. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 5. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 6. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 7. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 8. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook