Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nieznany film z 10 kwietnia

10.11.2011

Nieznany dotąd film z 10 kwietnia 2010 roku ujawnia wdowa po śp. Januszu Kurtyce, Zuzanna Kurtyka. Pojawił się on również na portalu youtube.pl. Obraz ma kilkadziesiąt sekund i pokazuje prawdopodobnie kołowanie Tu-154.

Film został nakręcony na lotnisku wojskowym Okęcie. Z tego miejsca właśnie 10 kwietnia 2010 roku odleciała polska delegacja do Katynia. Finał tego lotu jest powszechnie znany. Zakończył się on najtragiczniejszą katastrofą w historiach polskiego państwa. W Smoleńsku zginął Prezydent RP Lech Kaczyński, jego małżonka oraz 94 inne ważne dla Polski osoby.

Obraz ujawniony przez Zuzannę Kurtykę zarejestrowany został przez osobę stojącą na samym skraju terminala lotniska wojskowego Okęcie. Filmik trwa 47 sekund. Widać na nim przygotowania przed lotem delegacji Polski do Katynia. Tupolew 154M, który kilka godzin później roztrzaskał się w Rosji, jedzie po płycie lotniska. Wygląda, jakby kołował na pas startowy i miał zaraz startować. Z miejsca, w którym najważniejsze osoby w państwie na ogół wchodzą na pokład, jeden z pracowników lotniska odjeżdża „schodami”, służącymi do wchodzenia do maszyny.

- Zdjęcia i film, które znajdują się poniżej dostałam od osoby, która je wykonała. 10-go kwietnia. Sobie, na pamiątkę. Wtedy nie przyszło pewnie jej do głowy, że wszelka dokumentacja i nagarnia z polskiego! lotniska wojskowego dotycząca wylotu polskiego! prezydenta zniknie jak za najlepszych czasów PRL-u. Materiały te zostały ocenione prze ekspertów w Polsce i Stanach. Ich autentyczność nie budzi zastrzeżeń – tłumaczy Zuzanna Kurtyka w rozmowie z portalem Pomniksmolenski.pl.

Portal zajmujący się sprawą katastrofy smoleńskiej publikuje również zdjęcia z 10 kwietnia. Widać na nich rządowy samolot, czekający na przyjazd członków delegacji. Przy jednym z trapów stoją ludzie oczekujący na pasażerów. Na jednym ze zdjęć widać również kilka samochodów, zapewne z obstawą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, oraz ochroniarzy.

Żona śp. Janusza Kurtyki tłumaczy, że ujawnia materiały, „żeby rozprawić się, raz na zawsze, z głupimi spekulacjami, że ten samolot z Warszawy nie odleciał”. - Jak również, by polecić ocenie Polaków stwierdzenie komisji Millera, która w swoim raporcie dowodzi, że na prezydenta Kaczyńskiego czekały tylko 2 osoby: gen. Błasik i mjr. Protasiuk, podczas gdy na zdjęciach widać osób 5. Nie chciało im się policzyć czy też zalecono nie policzyć? – zastanawia się Kurtyka.

Choć filmik oraz zdjęcia ujawnione przez Kurtykę zadają kłam propagandzie, która mówiła, że wylot był źle przygotowany, nie wnoszą wiele do poszukiwania przyczyn i okoliczności katastrofy smoleńskiej. Jednak budzą pytania o to, ilu podobnych materiałów opinia publiczna jeszcze nie poznała. I czy prokuratura dysponuje takimi materiałami? Niestety działania prokuratury oraz władz państwowych każą wątpić, by ktokolwiek zajął się poszukiwaniem podobnych materiałów na poważnie. A szkoda, ponieważ materiały takie mogą wiele rozjaśnić w tej sprawie.

Film oraz zdjęcia można zobaczyć na stronie Pomniksmolenski.pl

Stanisław Żaryn

[Fot. Pomniksmolenski.pl]


Warto poczytać

 1. sejm-sdfhgsdfjh-sdfj 19.01.2017

  Prokuratura wszczyna śledztwo ws. posiedzenia Sejmu

  Śledztwo dot. 16 grudnia. Zawiadomienie złożyły PO i Nowoczesna.

 2. olsztyn-smolensk-pamiec-katyn-353t54fc25ccm800x61e3a41c 19.01.2017

  Kolejne ekshumacje do połowy 2017 roku

  Zaplanowane zostały kolejne ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik będą przeprowadzane do połowy 2017 r.

 3. mid-17119093-1 19.01.2017

  Prezydent Radomia straci mandat?

  CBA wysłało w czwartek Radzie Miejskiej w Radomiu wniosek o wygaszenie mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Według CBA to skutek ujawnienia nieprzestrzegania przez niego przepisów ustawy antykorupcyjnej. Witkowski uważa, że nie złamał prawa.

 4. mid-17119057 19.01.2017

  CBOS: Wzrosła liczba zwolenników rządu

  "W pierwszej połowie stycznia do zwolenników rządu zaliczyło się 39 proc. respondentów, przeciwnicy to 32 proc., a 26 proc. wyraziło obojętność wobec obecnego gabinetu" - wynika z sondażu CBOS. Zwolenników rządu jest najwięcej od początku urzędowania premier Beaty Szydło.

 5. mid-17119016 19.01.2017

  Prezydent: Liczę na polsko-izraelską współpracę

  Najlepszą gwarancją światowego pokoju jest solidarna, prowadzona z determinacją obrona porządku opartego na prawie międzynarodowym - powiedział w Izraelu prezydent Andrzej Duda. Kluczowym elementem jest znaczące wzmocnienie potencjału odstraszania - dodał.

 6. blust 19.01.2017

  Błaszczak: Nie ma przyzwolenia na łamanie prawa

  Błaszczak mówił, że zarzutami obciążającymi 80 zidentyfikowanych demonstrujących przed Sejmem w nocy z 16 na 17 grudnia 2016 r., jest "złamanie prawa".

 7. pajor-surma 19.01.2017

  Zmarł prezydent Stargardu

  Prezydent Sławomir Pajor zmarł w swoim domu. Miał 58 lat.

 8. rafae 19.01.2017

  Nie żyje Rafał Wójcikowski, poseł Kukiz'15

  Wójcikowski miał 43 lata. Należał do Stowarzyszenia KoLiber.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook