Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Niewyszkolona drogówka

03.04.2014

W policyjnej bazie danych na temat wypadków - aż roi się od błędów. I trudno się dziwić, skoro aż 43 proc. funkcjonariuszy ruchu drogowego nigdy nie odbyło obowiązkowych specjalistycznych szkoleń. Takie ustalenia przynosi najnowszy raport NIK.

O ustaleniach kontrolerów informuje m.in. dziennik „Rzeczpospolita” i portal niezalezna.pl.

Z raportu wynika, że na 380 tys. zdarzeń drogowych, które przeanalizowała Izba (dane zII półrocza 2012 r. i I półrocza 2013 r.), różnego rodzaju pomyłki znalazły się  w opisach 60 tys. z nich. W aż 96 proc. brakowało obowiązkowych danych lokalizacji GPS miejsca wypadku.

Tymczasem w Polsce na 100 wypadków drogowych ginie średnio dwa razy więcej osób niż w innych krajach UE. Jednak w związku z błędami tworzone przez policję analizy nie odzwierciedlają w pełni zagrożeń występujących w ruchu drogowym.

Raport odnotowuje też fakt, że jedynie niewielki odsetek funkcjonariuszy drogówki ukończył nieobowiązkowe szkolenia dotyczącego wybranych istotnych zagadnień w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zdecydowana większość skontrolowanych jednostek Policji nie miała też wystarczającej liczby pojazdów i sprzętu technicznego.

Policjanci nagminnie też błędnie rejestrują dane na temat wypadków i kolizji w kartach zdarzenia drogowego i w Systemie Ewidencji Wypadków i Kolizji, a publikowane przez policję dane statystyczne, na temat liczby zdarzeń drogowych i ich przyczyn, są nierzetelne.

Stwierdzono też, że policja z opóźnieniem otrzymuje od Inspekcji Transportu Drogowego oraz straży miejskiej informacje o ukaraniu kierowcy mandatem karnym i nałożonych na nich punktach karnych.

Skutki tych zaniedbań mogą być katastrofalne dla ofiar wypadków. Rzeczpospolita przytacza przykład wypadku, w którym motocyklista stracił nogę po zderzeniu z samochodem. Okazuje się, że teraz nie może nawet próbować walczyć o odszkodowanie, bo nie ustalono, kto był winien. Policjanci niedbale zabezpieczyli ślady….

ansa/ Rzeczpospolita/niezalezna.pl

[fot. policja.gov.pl]

Słowa kluczowe:

raport

,

wypadek

,

policja

Warto poczytać

 1. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 2. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

 3. mid-16a21057 21.10.2016

  Szokujące ustalenia komisji Berczyńskiego

  „Tezy komisji MAK nie znajdują potwierdzenia, była to nieudolna próba zatuszowania prawdziwej winy katastrofy”.

 4. mid-16a21012stf 21.10.2016

  Sejm jednomyślnie za ochroną dzieci

  "Dobro dziecka jest wartością chronioną konstytucyjnie" – przypomniał Andrzej Dera, przedstawiając prezydencki projekt ws. zaostrzenia kar za przestępstwa wobec dzieci.

 5. krzysztofkwiatkowski 21.10.2016

  Kwiatkowski bez immunitetu

  Posłowie w głosowaniu zdecydowali o uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. "Za" głosowało 409 posłów.

 6. carac-st 21.10.2016

  Przetarg na śmigłowce pod lupą CBA

  CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka; potem podejmie kontrolę w tej sprawie.

 7. mid-16a21011 21.10.2016

  PO chce komisji śledczej ws. Caracali

  "Niczego się nie boimy, wszystko na stół chcemy wyłożyć i chcemy o tym wszystkim rozmawiać na komisji śledczej".

 8. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook