Jedynie prawda jest ciekawa


Niewyszkolona drogówka

03.04.2014

W policyjnej bazie danych na temat wypadków - aż roi się od błędów. I trudno się dziwić, skoro aż 43 proc. funkcjonariuszy ruchu drogowego nigdy nie odbyło obowiązkowych specjalistycznych szkoleń. Takie ustalenia przynosi najnowszy raport NIK.

O ustaleniach kontrolerów informuje m.in. dziennik „Rzeczpospolita” i portal niezalezna.pl.

Z raportu wynika, że na 380 tys. zdarzeń drogowych, które przeanalizowała Izba (dane zII półrocza 2012 r. i I półrocza 2013 r.), różnego rodzaju pomyłki znalazły się  w opisach 60 tys. z nich. W aż 96 proc. brakowało obowiązkowych danych lokalizacji GPS miejsca wypadku.

Tymczasem w Polsce na 100 wypadków drogowych ginie średnio dwa razy więcej osób niż w innych krajach UE. Jednak w związku z błędami tworzone przez policję analizy nie odzwierciedlają w pełni zagrożeń występujących w ruchu drogowym.

Raport odnotowuje też fakt, że jedynie niewielki odsetek funkcjonariuszy drogówki ukończył nieobowiązkowe szkolenia dotyczącego wybranych istotnych zagadnień w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zdecydowana większość skontrolowanych jednostek Policji nie miała też wystarczającej liczby pojazdów i sprzętu technicznego.

Policjanci nagminnie też błędnie rejestrują dane na temat wypadków i kolizji w kartach zdarzenia drogowego i w Systemie Ewidencji Wypadków i Kolizji, a publikowane przez policję dane statystyczne, na temat liczby zdarzeń drogowych i ich przyczyn, są nierzetelne.

Stwierdzono też, że policja z opóźnieniem otrzymuje od Inspekcji Transportu Drogowego oraz straży miejskiej informacje o ukaraniu kierowcy mandatem karnym i nałożonych na nich punktach karnych.

Skutki tych zaniedbań mogą być katastrofalne dla ofiar wypadków. Rzeczpospolita przytacza przykład wypadku, w którym motocyklista stracił nogę po zderzeniu z samochodem. Okazuje się, że teraz nie może nawet próbować walczyć o odszkodowanie, bo nie ustalono, kto był winien. Policjanci niedbale zabezpieczyli ślady….

ansa/ Rzeczpospolita/niezalezna.pl

[fot. policja.gov.pl]

Warto poczytać

 1. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 2. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 3. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 4. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 5. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 6. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook