Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Niewyszkolona drogówka

03.04.2014

W policyjnej bazie danych na temat wypadków - aż roi się od błędów. I trudno się dziwić, skoro aż 43 proc. funkcjonariuszy ruchu drogowego nigdy nie odbyło obowiązkowych specjalistycznych szkoleń. Takie ustalenia przynosi najnowszy raport NIK.

O ustaleniach kontrolerów informuje m.in. dziennik „Rzeczpospolita” i portal niezalezna.pl.

Z raportu wynika, że na 380 tys. zdarzeń drogowych, które przeanalizowała Izba (dane zII półrocza 2012 r. i I półrocza 2013 r.), różnego rodzaju pomyłki znalazły się  w opisach 60 tys. z nich. W aż 96 proc. brakowało obowiązkowych danych lokalizacji GPS miejsca wypadku.

Tymczasem w Polsce na 100 wypadków drogowych ginie średnio dwa razy więcej osób niż w innych krajach UE. Jednak w związku z błędami tworzone przez policję analizy nie odzwierciedlają w pełni zagrożeń występujących w ruchu drogowym.

Raport odnotowuje też fakt, że jedynie niewielki odsetek funkcjonariuszy drogówki ukończył nieobowiązkowe szkolenia dotyczącego wybranych istotnych zagadnień w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zdecydowana większość skontrolowanych jednostek Policji nie miała też wystarczającej liczby pojazdów i sprzętu technicznego.

Policjanci nagminnie też błędnie rejestrują dane na temat wypadków i kolizji w kartach zdarzenia drogowego i w Systemie Ewidencji Wypadków i Kolizji, a publikowane przez policję dane statystyczne, na temat liczby zdarzeń drogowych i ich przyczyn, są nierzetelne.

Stwierdzono też, że policja z opóźnieniem otrzymuje od Inspekcji Transportu Drogowego oraz straży miejskiej informacje o ukaraniu kierowcy mandatem karnym i nałożonych na nich punktach karnych.

Skutki tych zaniedbań mogą być katastrofalne dla ofiar wypadków. Rzeczpospolita przytacza przykład wypadku, w którym motocyklista stracił nogę po zderzeniu z samochodem. Okazuje się, że teraz nie może nawet próbować walczyć o odszkodowanie, bo nie ustalono, kto był winien. Policjanci niedbale zabezpieczyli ślady….

ansa/ Rzeczpospolita/niezalezna.pl

[fot. policja.gov.pl]

Słowa kluczowe:

raport

,

wypadek

,

policja

Warto poczytać

 1. 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Toczą się konsultacje społeczne

 2. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 3. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 4. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 5. IMG7566 27.03.2017

  ABW zatrzymała cztery osoby. Wyłudziły 21 mln zł

  Osoby podejrzewane są o udział w wyłudzeniach podatku VAT i unijnych dotacji.

 6. tusk990 27.03.2017

  Szef MSZ: Tusk wybrany ze złamaniem prawa

  Doszło do fałszerstwa. Mamy ekspertyzy, które wykazują, że Tusk został wybrany ze złamaniem prawa europejskiego- stwierdził minister Witold Waszczykowski.

 7. policjasi12345 27.03.2017

  Tragiczny wypadek na Mazowszu

  Pięć osób zginęło w wypadku drogowym w miejscowości Pawłowo w woj. mazowieckim. Bus zderzył się czołowo z ciężarówką.

 8. szyd22 26.03.2017

  Premier Szydło: Nasz prestiż wzrósł

  Nie mogliśmy poprzeć człowieka, który chciał obalić nasz rząd; to byłoby wywieszenie białej flagi, to oznaczałoby utratę wiarygodności - powiedziała premier Beata Szydło w wywiadzie dla tygodnika "wSieci".

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook