Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nietransparentne uczelnie

30.09.2011

Uczelnie lekceważą obowiązek podpisywania umów określających warunki studiowania i opłaty - studenci apelują do rektorów, by do 10 grudnia "nadrobili egzamin z uczciwości i transparentności".

Reforma szkolnictwa wyższego, wchodząca w życie 1 października zakłada, że uczelnie mają podpisywać ze wszystkimi studentami umowę, w której określą warunki studiowania i wszelkie opłaty na cały okres studiów dwu-, trzy- albo pięcioletnich. - Do tej pory umowy takie podpisywano wyłącznie ze studentami płacącymi czesne. Od nowego roku akademickiego umowę ma podpisywać także student studiów stacjonarnych - ten, który za studia nie płaci - tłumaczyła na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie przewodnicząca Parlamentu Studentów RP (PSRP) Dominika Kita.

To dobre rozwiązanie, gdyż świeżo upieczony student "powinien wiedzieć, w jakich warunkach będzie studiował, jakie opłaty go czekają, jakie sytuacje na uczelni mogą go zaskoczyć" - przekonywała Kita. Tymczasem - w opinii PSRP - z nowego obowiązku wiele uczelni się nie wywiązuje albo próbuje interpretować prawo w sposób dla żaków niekorzystny.

Aby ocenić, jak szkoły przygotowują się do wprowadzania nowego prawa, PSRP poprosił czterysta uczelni o przekazanie wzorców umów, jakie zawrą z pierwszoroczniakami. - Wśród tych, które dotarły do PSRP, około połowy zawierało tzw. klauzule niedozwolone - zapisy stawiające uczelnię w pozycji uprzywilejowanej względem studenta - alarmował na konferencji dyrektor biura prawnego Parlamentu Studentów RP Tomasz Lewiński. "Czasami uczelnie stosują praktyki nie pozwalające studentom ocenić, ile będą kosztowały ich studia" - dodał.

PSRP daje rektorom 70 dni i apelują, by do 10 grudnia "nadrobili egzamin z uczciwości i transparentności, i aby każdy student do tego czasu podpisał umowę". Jeżeli nic się nie zmieni, studenci zapowiadają, że będą sięgać po "wszelkie dostępne środki, by sytuację poprawić". Lewiński nie wykluczył akcji protestacyjnej.

Po stronie studentów staje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. "Nasze stanowisko jest jednoznaczne - powiedział PAP rzecznik resortu, Bartosz Loba. - Od 1 października obowiązuje zapis mówiący, że uczelnia podpisuje umowy ze wszystkimi studentami. Biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie uczelnie mogły nie zdążyć (z przygotowaniem umów - PAP) apelujemy o to, żeby jak najszybciej zastosowały się do nowych przepisów".

Przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polski, rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow ocenia, że nowa regulacja jest "nadmiarowa". "Uważamy za uzasadnione podpisywanie umów ze studentami, którzy płacą - na studiach niestacjonarnych. Ale podpisywanie umów ze studentami na studiach stacjonarnych wydaje nam się nadmierną biurokracją" - powiedziała PAP.

Przecież "regulamin studiów mówi, co student może, a czego nie może, są też cenniki wszystkich usług, za które studenci muszą płacić - to samo, co mamy w umowie, którą musielibyśmy podpisywać" - zwróciła uwagę rektor UW. Dodała, że na jej uczelni sam pierwszy rok studiów stacjonarnych liczy sobie osiem tysięcy osób. "Liczba papierów, którą trzeba by przy tym wyprodukować, jest ogromna. Trzeba się zastanowić, czy to coś daje, czy daje studentom zabezpieczenie - a nie sądzę, bo mają przecież zabezpieczenie, znając regulamin studiów" - mówiła.

"Będziemy się zastanawiać, jak z tego wybrnąć, bo wymaga tego od nas znowelizowana ustawa; decyzja zostanie podjęta w ciągu najbliższych dni" - zapowiedziała profesor. "Zobaczymy też, co na ten temat maj do powiedzenia sami studenci UW" - dodała.

PAP
Fot. sxc.hu

Warto poczytać

 1. mid-16a22283 23.10.2016

  Antoni Macierewicz - "Patriota Roku 2016"

  Szef Ministerstwa Obrony Narodowej otrzymał nagrodę im. Kazimierza Odnowiciela.

 2. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 3. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 4. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 5. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 6. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

 7. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook