Jedynie prawda jest ciekawa


Nietransparentne uczelnie

30.09.2011

Uczelnie lekceważą obowiązek podpisywania umów określających warunki studiowania i opłaty - studenci apelują do rektorów, by do 10 grudnia "nadrobili egzamin z uczciwości i transparentności".

Reforma szkolnictwa wyższego, wchodząca w życie 1 października zakłada, że uczelnie mają podpisywać ze wszystkimi studentami umowę, w której określą warunki studiowania i wszelkie opłaty na cały okres studiów dwu-, trzy- albo pięcioletnich. - Do tej pory umowy takie podpisywano wyłącznie ze studentami płacącymi czesne. Od nowego roku akademickiego umowę ma podpisywać także student studiów stacjonarnych - ten, który za studia nie płaci - tłumaczyła na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie przewodnicząca Parlamentu Studentów RP (PSRP) Dominika Kita.

To dobre rozwiązanie, gdyż świeżo upieczony student "powinien wiedzieć, w jakich warunkach będzie studiował, jakie opłaty go czekają, jakie sytuacje na uczelni mogą go zaskoczyć" - przekonywała Kita. Tymczasem - w opinii PSRP - z nowego obowiązku wiele uczelni się nie wywiązuje albo próbuje interpretować prawo w sposób dla żaków niekorzystny.

Aby ocenić, jak szkoły przygotowują się do wprowadzania nowego prawa, PSRP poprosił czterysta uczelni o przekazanie wzorców umów, jakie zawrą z pierwszoroczniakami. - Wśród tych, które dotarły do PSRP, około połowy zawierało tzw. klauzule niedozwolone - zapisy stawiające uczelnię w pozycji uprzywilejowanej względem studenta - alarmował na konferencji dyrektor biura prawnego Parlamentu Studentów RP Tomasz Lewiński. "Czasami uczelnie stosują praktyki nie pozwalające studentom ocenić, ile będą kosztowały ich studia" - dodał.

PSRP daje rektorom 70 dni i apelują, by do 10 grudnia "nadrobili egzamin z uczciwości i transparentności, i aby każdy student do tego czasu podpisał umowę". Jeżeli nic się nie zmieni, studenci zapowiadają, że będą sięgać po "wszelkie dostępne środki, by sytuację poprawić". Lewiński nie wykluczył akcji protestacyjnej.

Po stronie studentów staje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. "Nasze stanowisko jest jednoznaczne - powiedział PAP rzecznik resortu, Bartosz Loba. - Od 1 października obowiązuje zapis mówiący, że uczelnia podpisuje umowy ze wszystkimi studentami. Biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie uczelnie mogły nie zdążyć (z przygotowaniem umów - PAP) apelujemy o to, żeby jak najszybciej zastosowały się do nowych przepisów".

Przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polski, rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow ocenia, że nowa regulacja jest "nadmiarowa". "Uważamy za uzasadnione podpisywanie umów ze studentami, którzy płacą - na studiach niestacjonarnych. Ale podpisywanie umów ze studentami na studiach stacjonarnych wydaje nam się nadmierną biurokracją" - powiedziała PAP.

Przecież "regulamin studiów mówi, co student może, a czego nie może, są też cenniki wszystkich usług, za które studenci muszą płacić - to samo, co mamy w umowie, którą musielibyśmy podpisywać" - zwróciła uwagę rektor UW. Dodała, że na jej uczelni sam pierwszy rok studiów stacjonarnych liczy sobie osiem tysięcy osób. "Liczba papierów, którą trzeba by przy tym wyprodukować, jest ogromna. Trzeba się zastanowić, czy to coś daje, czy daje studentom zabezpieczenie - a nie sądzę, bo mają przecież zabezpieczenie, znając regulamin studiów" - mówiła.

"Będziemy się zastanawiać, jak z tego wybrnąć, bo wymaga tego od nas znowelizowana ustawa; decyzja zostanie podjęta w ciągu najbliższych dni" - zapowiedziała profesor. "Zobaczymy też, co na ten temat maj do powiedzenia sami studenci UW" - dodała.

PAP
Fot. sxc.hu

Warto poczytać

 1. 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 2. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 3. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 4. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 5. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 6. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

 7. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook