Jedynie prawda jest ciekawa


Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

17.06.2018
Petru-15062018
Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

Kongres założycielski nowej partii Ryszarda Petru ma odbyć się na początku grudnia - dowiedziała się PAP. Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS.

W niedzielę w Warszawie odbyło się ogólnopolskie spotkanie ekspertów oraz członków stowarzyszenia Plan Petru, które b. lider Nowoczesnej Ryszard Petru powołał na początku stycznia. Podczas konferencji programowej podsumowano prace nad "Planem Naprawy Państwa", czyli głównym projektem stowarzyszenia, którego celem jest stworzenie alternatywnego programu dla polityki PiS.

Jak poinformował PAP Petru, podczas spotkania omówiono kierunki programowe "Planu Naprawy Państwa" wypracowane podczas debat eksperckich w Sejmie. W niedzielnej dyskusji wzięło udział ponad 130 ekspertów i członków stowarzyszenia.

Petru wskazywał, że rozmawiano o takich tematach, jak cyfryzacja, nowe technologie, przedsiębiorczość; edukacja i szkolnictwo wyższe; opieka zdrowotna; finanse, podatki, ubezpieczenia społeczne; polityka społeczna, rynek pracy, emerytury; polityka zagraniczna; wymiar sprawiedliwości; bezpieczeństwo wewnętrzne i obronność; kultura; infrastruktura; energetyka; ochrona środowiska.

"+Plan Naprawy Państwa+ będzie wianem, które wnosimy do nowego ugrupowania politycznego" - mówił Petru. Polityk zadeklarował ponadto, że część postulatów nowego ugrupowania może zostać zaprezentowana jeszcze przed wyborami samorządowymi, choć nowa partia powstanie dopiero po nich.

Polityk zapowiedział, że jego stowarzyszenie nie będzie wystawiać swoich kandydatów w jesiennych wyborach samorządowych, nie będzie też wchodzić do Koalicji Obywatelskiej, którą zawiązały PO i Nowoczesna. Petru poinformował, że jego formacja będzie popierać "sensownych kandydatów w poszczególnych miastach".

Jeden z uczestników spotkania powiedział PAP, że kongres założycielski nowej partii odbędzie się na początku grudnia. "Ryszard Petru mówił dziś o budowaniu partii politycznej, która będzie miała 20 proc. poparcia, a nie jak dotychczas - 7 proc." - wskazywał. Rozmówca PAP dodał, że nowe ugrupowanie mają zasilić politycy z innych partii politycznych, także z Nowoczesnej.

Ryszard Petru w maju zapowiedział, że po wyborach samorządowych przedstawi propozycję stworzenia swojej nowej partii. Jak wówczas podkreślił, ma to być ugrupowanie społeczno-liberalne promujące przedsiębiorczość, niskie podatki, ale też wspomagające najsłabszych.

W piątek byli posłowie Nowoczesnej: Ryszard Petru, Joanna Scheuring-Wielgus oraz Joanna Schmidt powołali koło poselskie Liberalno-Społeczni, które ma być zalążkiem przyszłej partii politycznej.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. (PAP)

autor: Aleksandra Rebelińska

reb/ mhr/


Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook