Jedynie prawda jest ciekawa


Niepokojące związki ludzi przygotowujących lot do Smoleńska

08.08.2012

Przygotowaniem wylotu śp. Lecha Kaczyńskiego do Smoleńska zajmowali się ludzie związani z rosyjskimi służbami. Chodzi przynajmniej o trzech pracowników polskiej dyplomacji - pisze "Gazeta Polska". Zdaniem gazety, "taki dobór kadr trudno uznać za przypadkowy".

"GP" przypomina stwierdzenie Gene Poteat, byłego dyrektora Rady Badań Wywiadowczych w CIA, który komentował zaangażowanie Tomasza Turowskiego, byłego szpiega z czasów PRL w wylot Prezydenta do Katynia. - Najwyraźniej Rosja dopilnowała, by jak najwięcej stanowisk rządowych było obsadzonych ludźmi, którzy są bardziej lojalni wobec Moskwy niż Warszawy - mówił Poteat.

Okazuje się jednak, że postać Turowskiego może być jedynie wierzchołkiem góry lodowej. W działania związane z wylotem do Smoleńska zaangażowani byli ludzie o związkach z Rosją i jej służbami. Takim jest m.in. Jarosław Bratkiewicz, który obecnie pełni funkcję dyrektora politycznego MSZ. To jeden z najbardziej zaufanych współpracowników Radosława Sikorskiego, w pierwszej połowie 2010 r. dyrektor Departamentu Wschodniego w tym ministerstwie.

Jak się okazuje Bratkiewicz to wychowanek MGIMO, czyli Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych. To znana kuźnia kadr służb sowieckich. Na kursy do MGIMO przyjeżdżali jedynie sprawdzeni ludzie, którzy często stawali się obiektami szczegółowej inwigilacji służb ZSRS.

- MGIMO kształciła wówczas przyszłe „elity” Związku Sowieckiego i innych republik komunistycznych, a więc dyplomatów, polityków i agentów. Wystarczy powiedzieć, że tę samą moskiewską szkołę kończyli... urzędnicy rosyjscy, którzy z rozkazu Władimira Putina wpływali na przebieg przygotowań do wizyty Lecha Kaczyńskiego w Rosji. Chodzi tu m.in. o Władimira Grinina, ówczesnego ambasadora Rosji w Polsce, oraz Jurija Uszakowa, w kwietniu 2010 r. zastępcę szefa kancelarii premiera ds. zagranicznych. Obaj wymienieni dyplomaci prowadzili przed katastrofą smoleńską intensywne rozmowy z przedstawicielami polskiego rządu, często utajnione nie tylko przed opinią publiczną, ale i prezydentem (np. Uszakow rozmawiał bez świadków w moskiewskiej restauracji z szefem kancelarii premiera Tuska – Tomaszem Arabskim) - przypomina "GP".

Poza Turowskim i Bratkiewiczem w prace przed wylotem do Smoleńska zaangażowany był również Dariusz Górczyński, syn Stanisława. Stanisław Górczyński z kolej jest absolwentem rosyjskiej uczelni i pracował jako ochroniarz komunistycznego premiera Piotra Jaroszewicza. Z informacji "Gazety Polskiej" wynika, że Górczyński jest znajomym Turowskiego, a razem brali udział w rozmowach ze stroną rosyjską przed wylotem do Smoleńska. Ze strony polskiej obecni na nim byli jedynie Turowski, Górczyński oraz osoby, które zginęły w katastrofie smoleńskiej.

Na działania związane z przygotowaniami do lotu 10 kwietnia miał również wpływ inny człowiek z zaskakującymi związkami. Chodzi o Tadeusza Stachelskiego, głównego specjalistę Protokołu Dyplomatycznego MSZ. "Gazeta Polska" wskazuje, że Stachelski jest wśród osób znajdujących się na liście osób, które przyznały się do współpracy ze służbami komunistycznymi lub są o to podejrzewane przez IPN.

Kolejni urzędnicy, którzy zajmowali się wizytą Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego w Katyniu, budzą wątpliwości i podejrzenia. Pytaniem otwartym jest, czy związki tych ludzi ze światem służb miały związek z tragicznym finałem lotu 10 kwietnia. Nagromadzenie ludzi o powiązaniach z ZSRS wydaje się zbyt duże, by uznać, że to zwykły zbieg okoliczności.

TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook