Jedynie prawda jest ciekawa

Niepewny los Seremeta

28.11.2012

Premier Donald Tusk ma dziś podjąć decyzję w sprawie sprawozdania o ściganiu przestępczości. Jeśli je odrzuci, może wystąpić do Sejmu o odwołanie prokuratora generalnego.

Premier Donald Tusk ma dziś ocenić przedłożone mu jeszcze w marcu sprawozdanie prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta z działalności w 2011 roku.

Zgodnie z przepisami premier przyjmuje albo odrzuca to sprawozdanie "mając na względzie realizację zadań przez prokuratora generalnego w zakresie strzeżenia praworządności oraz czuwania nad ściganiem przestępstw". W przypadku odrzucenia sprawozdania premier może wystąpić do Sejmu z wnioskiem o odwołanie prokuratora generalnego przed upływem kadencji. We wtorek Tusk powiedział, że właśnie kończy "wnikliwą analizę" dodatkowej informacji od Seremeta ws. parabanków, co pozwoli mu podjąć decyzję.

Dokument leży na biurku premiera od marca. W połowie listopada Seremet na prośbę Tuska przekazał premierowi dokument zawierający informacje na temat działań prokuratury dotyczących zwalczania przestępczości gospodarczej z lat 2007-2012. O taką informację dotyczącą postępowań prokuratury w sprawach gospodarczych, odnoszącą się m.in. do parabanków, premier zwrócił się do prokuratora generalnego latem, z powodu ujawnionych wtedy błędów instytucji państwowych w związku ze sprawą Amber Gold.

Jak ustaliła "Rzeczpospolita" z zebranych danych wynika, że liczba spraw dotyczących białych kołnierzyków rośnie w zawrotnym tempie. W ciągu pięciu lat przybyło ich o ponad 70 proc., osiągając liczbę 27,8 tys. Ale tylko w co czwartej do sądu trafił akt oskarżenia. Ponad połowę spraw umorzono, a w co piątej prokuratura nawet nie wszczęła śledztwa, uważając, że nie ma podstaw.

"Prokuratury zarzucane są doniesieniami, ale znaczna ich część jest na wyrost, stąd tyle umorzeń. Ale zdarza się i tak, że prokurator nie ogarnia skomplikowanej materii, a opinie biegłych są na niskim poziomie" – mówi „Rz" prof. Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości.

Jak dowiedział się nieoficjalnie IAR, minister sprawiedliwości Jarosław Gowin - rekomendował premierowi przyjęcie sprawozdania prokuratora generalnego.

ansa/IAR/Rzeczpospolita

[fot. PAP/Paweł Supernak]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook