Jedynie prawda jest ciekawa


Niemiecki historyk na antenie Radia Zet: „Nie ma mowy o reparacjach, Polska ma nasze ziemie”

06.09.2017

Niemiecki politolog i historyk prof. Klaus Bachmann był gościem Konrada Piaseckiego w programie „Gość Radia Zet”. Odnosił się m. in. do kwestii reparacji i tłumaczył, jak niemieccy politycy i podatnicy reagują na żądania Polski. Sprawę reparacji nazwał „śmieszną” i „zakończoną”. Przyznał, że reparacji można domagać się jedynie z pozycji siły, a dzisiejszy głos polskiego rządu traktuje w kategoriach kampanii na użytek wewnętrzny. Politolog powiedział też, że wśród niemieckich polityków panuje opinia, iż aktualny rząd „trzeba przeczekać”.

Zdaniem niemieckiego politologa temat reparacji jest zamknięty. – Niemcy powiedzieliby: A co ci Polacy chcą? Przecież oni mają nasze ziemie. Dla zwykłego obywatela to jest prosta sprawa – mówił Bachmann.

Pytany przez redaktora Piaseckiego jak niemieccy politycy reagują na żądania Polski, odpowiada, że ci, którzy zajmują się Polską są „wściekli na polski rząd”. – Słyszałem od niemieckiego polityka, że polski rząd trzeba przeczekać. W następnych wyborach przegra i przyjdzie rząd, z którym będzie można normalnie rozmawiać – nie ukrywał politolog.

Jednocześnie Bachmann przyznawał, że Polska ma moralne prawo domagania się wojennych reparacji od Niemiec: –  No moralnie to jest myślę, że jednoznaczna rzecz, tylko tu oczywiście tak, Polska ma prawo do moralnego zadośćuczynienia za wojnę, której nie zaczęła tak, jak każdy inny kraj, który został napadnięty. Tego jest całe mnóstwo. I im więcej ich jest, tym mniej by Polska dostała, gdybyśmy rzeczywiście otwierali tą puszkę Pandory – mówił na antenie Radia Zet.

Ostrzegał też Polskę i Polaków przed wysuwaniem podobnych żądań na arenie międzynarodowej: Ale ostrzegam przed tym żeby uznać, że stosunki międzynarodowe, czy prawo międzynarodowe jest zawsze moralne. To odzwierciedla bilans sił na świecie. Ten bilans nie jest moralnymówił.

Fot. screen z programu Radia Zet

Warto poczytać

 1. timmer18062018 18.06.2018

  Obywatele RP proszą Timmermansa o pomoc. Wiceszef KE: „Głos polskiego społeczeństwa jest ważny”

  "Wiceszef KE Frans Timmermans sprawia wrażenie człowieka zdeterminowanego do obrony własnego stanowiska, w kwestiach dot. podstaw UE i praworządności prezentuje stanowisko niewzruszone"

 2. trzaskowskitwt18062018 18.06.2018

  Trzaskowski nadal się pogrąża. To nie koniec skandalicznych wypowiedzi

  Polityk Platformy Obywatelskiej w porannym programie Radia Zet zasugerował, że warunkiem dotacji z Unii Europejskiej jest to, kto rządzi Polską.

 3. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

 4. jaki18062018 18.06.2018

  Wpadka Jakiego w sieci. Jak wyglądały jego przeprosiny?

  Wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki zapowiedział, że w ramach przeprosin za udostępnione na jego profilu na Facebooku zdjęcie z pogrzebu polityka PO Sebastiana Karpiniuka wyśle "sprzęt dla dzieciaków" na stadion im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu.

 5. trzasko06062018 18.06.2018

  Trzaskowski naprawdę to powiedział! "Pieniądze z UE popłyną wówczas, gdy PiS przegra wybory"

  Kandydat opozycji odniósł się do sporu Polski z Komisją Europejską.

 6. pogotowie12062018 18.06.2018

  Śmierelny wypadek. Autobus wpadł do rowu

  W miejscowości Konstantynowo (Kujawsko-Pomorskie) trwa akcja ratunkowa po wypadku autobusu, w którym zginęły 2 osoby, a szesnaście jest rannych. Na miejsce zdarzenia przyleciały dwa śmigłowce LPR i dojeżdżają kolejne karetki pogotowia.

 7. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 8. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook