Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Niemiecka i polska policja ćwiczą uliczne pościgi

28.01.2015

Połączone siły policyjne będą ćwiczyć hipotetyczny pościg za sprawcą rozboju i złodziejem samochodu.


Rocznie w praktyce wykonują przynajmniej kilkanaście takich akcji.

Jak powiedział PAP rzecznik dolnośląskiej policji Paweł Petrykowski, w ćwiczeniach uczestniczyło kilkudziesięciu funkcjonariuszy, którzy przeprowadzili dwa pościgi.

"Te wspólne szkolenia służą przede wszystkim poprawieniu komunikacji w trakcie akcji, wymianie informacji i usprawnieniu wspólnego działania" - dodał rzecznik.

Tym razem ścigano mężczyznę, który okradł stację benzynową  w miejscowości Hoyerswerda i  uciekał przez przejście graniczne Podrosche autem do Polski. Został zatrzymany w miejscowości Przewóz (Lubuskie).

Scenariusz drugiej akcji zakładał zatrzymanie na moście w Zgorzelcu (Dolnośląskie)  złodzieja samochodu, który ukradł go w miejscowości Reichenbach w pobliżu Goerlitz. Jak poinformował rzecznik, w 2014 r. prawdziwych wspólnych pościgów przez niemiecko-polską granicę było 16.

Od 2007 r. w Świecku (Lubuskie) działa centrum współpracy polskich i niemieckich służb granicznych, celników i policji. Centrum zajmuje się przede wszystkim wnioskami dotyczącymi spraw wymagających pilnych działań - np. pościgów. W 2013 r. wszystkich wniosków było prawie 4 tys. a 43 zgłoszenia dotyczyły transgranicznych pościgów.

"W trakcie akcji to funkcjonariusze w centrum w Świecku zawsze koordynują nasze działania" - wyjaśnił Petrykowski.

W maju 2014 r. Polska i Niemcy podpisały nową umowę o zwalczaniu przestępczości zorganizowanej oraz współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych. Reguluje ona współpracę służb w zakresie zapobiegania, wykrywania i zwalczania przestępstw i wykroczeń oraz ścigania ich sprawców.

Umowa ustanawia ramy prawne współpracy między służbami Polski i Niemiec poprzez wymianę informacji dotyczących m.in. popełnionych przestępstw oraz technik i metod działania organizacji przestępczych.

Służby obu krajów mają teraz pełny dostęp do informacji na temat danych osób, jak i np. pojazdów czy innych dokumentów. Mogą wspólnie lub samodzielnie działać na terenie drugiego kraju. Podczas imprez masowych, np. meczu piłkarskiego, oddział z jednego kraju może być podporządkowany pod dowództwo funkcjonariusza z drugiego państwa, który kieruje działaniami.

mly/PAP

fot. Freeimages.com

Słowa kluczowe:

policja

,

Polska

,

Nimecy

Warto poczytać

 1. zniczpamieci2 23.10.2016

  W Wielkopolsce zapłonęły "znicze pamięci"

  Znicze w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej zapłonęły w niedzielę w całej Wielkopolsce w ramach ósmej edycji akcji społecznej "Zapal znicz pamięci".

 2. pope 23.10.2016

  Ks. Jerzy i związek zbrojny w MSW

  Prokuratura IPN bada sprawę zabójstwa kapelana "Solidarności".

 3. mid-16a20026 23.10.2016

  Wassermann zapowiada przesłuchanie Tuska

  "Będziemy pytać premiera Donalda Tuska, od kiedy miał wiedzę, że istnieje coś takiego jak Amber Gold i kto tę firmę prowadzi".

 4. mid-16a22283 23.10.2016

  Antoni Macierewicz - "Patriota Roku 2016"

  Szef Ministerstwa Obrony Narodowej otrzymał nagrodę im. Kazimierza Odnowiciela.

 5. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 6. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 7. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 8. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook