Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Niemiecka i polska policja ćwiczą uliczne pościgi

28.01.2015

Połączone siły policyjne będą ćwiczyć hipotetyczny pościg za sprawcą rozboju i złodziejem samochodu.


Rocznie w praktyce wykonują przynajmniej kilkanaście takich akcji.

Jak powiedział PAP rzecznik dolnośląskiej policji Paweł Petrykowski, w ćwiczeniach uczestniczyło kilkudziesięciu funkcjonariuszy, którzy przeprowadzili dwa pościgi.

"Te wspólne szkolenia służą przede wszystkim poprawieniu komunikacji w trakcie akcji, wymianie informacji i usprawnieniu wspólnego działania" - dodał rzecznik.

Tym razem ścigano mężczyznę, który okradł stację benzynową  w miejscowości Hoyerswerda i  uciekał przez przejście graniczne Podrosche autem do Polski. Został zatrzymany w miejscowości Przewóz (Lubuskie).

Scenariusz drugiej akcji zakładał zatrzymanie na moście w Zgorzelcu (Dolnośląskie)  złodzieja samochodu, który ukradł go w miejscowości Reichenbach w pobliżu Goerlitz. Jak poinformował rzecznik, w 2014 r. prawdziwych wspólnych pościgów przez niemiecko-polską granicę było 16.

Od 2007 r. w Świecku (Lubuskie) działa centrum współpracy polskich i niemieckich służb granicznych, celników i policji. Centrum zajmuje się przede wszystkim wnioskami dotyczącymi spraw wymagających pilnych działań - np. pościgów. W 2013 r. wszystkich wniosków było prawie 4 tys. a 43 zgłoszenia dotyczyły transgranicznych pościgów.

"W trakcie akcji to funkcjonariusze w centrum w Świecku zawsze koordynują nasze działania" - wyjaśnił Petrykowski.

W maju 2014 r. Polska i Niemcy podpisały nową umowę o zwalczaniu przestępczości zorganizowanej oraz współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych. Reguluje ona współpracę służb w zakresie zapobiegania, wykrywania i zwalczania przestępstw i wykroczeń oraz ścigania ich sprawców.

Umowa ustanawia ramy prawne współpracy między służbami Polski i Niemiec poprzez wymianę informacji dotyczących m.in. popełnionych przestępstw oraz technik i metod działania organizacji przestępczych.

Służby obu krajów mają teraz pełny dostęp do informacji na temat danych osób, jak i np. pojazdów czy innych dokumentów. Mogą wspólnie lub samodzielnie działać na terenie drugiego kraju. Podczas imprez masowych, np. meczu piłkarskiego, oddział z jednego kraju może być podporządkowany pod dowództwo funkcjonariusza z drugiego państwa, który kieruje działaniami.

mly/PAP

fot. Freeimages.com

Słowa kluczowe:

policja

,

Polska

,

Nimecy

Warto poczytać

 1. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Toczą się konsultacje społeczne

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 2. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 3. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 4. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 5. IMG7566 27.03.2017

  ABW zatrzymała cztery osoby. Wyłudziły 21 mln zł

  Osoby podejrzewane są o udział w wyłudzeniach podatku VAT i unijnych dotacji.

 6. tusk990 27.03.2017

  Szef MSZ: Tusk wybrany ze złamaniem prawa

  Doszło do fałszerstwa. Mamy ekspertyzy, które wykazują, że Tusk został wybrany ze złamaniem prawa europejskiego- stwierdził minister Witold Waszczykowski.

 7. policjasi12345 27.03.2017

  Tragiczny wypadek na Mazowszu

  Pięć osób zginęło w wypadku drogowym w miejscowości Pawłowo w woj. mazowieckim. Bus zderzył się czołowo z ciężarówką.

 8. szyd22 26.03.2017

  Premier Szydło: Nasz prestiż wzrósł

  Nie mogliśmy poprzeć człowieka, który chciał obalić nasz rząd; to byłoby wywieszenie białej flagi, to oznaczałoby utratę wiarygodności - powiedziała premier Beata Szydło w wywiadzie dla tygodnika "wSieci".

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook