Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy zorganizowali festiwal w Opolu. Kilkaset osób uczestniczy w JugendFestivaluMłodych

23.09.2017

- Kilkaset osób uczestniczy w sobotnim JugendFestivaluMłodych. Organizowana po raz pierwszy przez organizacje mniejszości niemieckiej impreza ściągnęła do Opola młodzież z całej Polski.

Jak powiedziała PAP współorganizator imprezy Joanna Hassa, jest ona adresowana do ludzi młodych nie tylko wiekiem, ale i duchem, a celem jest zbliżenie żyjących w Polsce ludzi różnych narodowości poprzez możliwość wymiany informacji na swój temat.

 "JugendFestivalMłodych jest organizowany przez żyjących w Polsce Niemców, ale serdecznie witamy na nim wszystkich, którzy chcą się zapoznać z kulturą, językiem, nauką i normalnym życiem zachodniego sąsiada Polski. Jest to także doskonała okazja do znalezienia czegoś dla siebie z bogatej oferty organizacji wspierających współpracę polsko-niemiecką" - powiedziała Hassa.

Dla uczestników imprezy przygotowano m.in. pokazy robotów i dronów przygotowane przez Politechnikę Opolską, możliwość spróbowania swoich sił na ściance wspinaczkowej, jazdy na monocyklu. Miłośnicy sztuki uczestniczą w warsztatach malowania porcelany, a osoby zainteresowane nauką w różnego rodzaju eksperymentach chemicznych. Instruktorzy czekają na chętnych do nauki tańców ludowych.

Główna scena gościć będzie uczestników finału głównej imprezy towarzyszącej Festivalu - konkursu piosenki SUPERSTAR 2017, wystąpią na niej także zespół "Forte", grupa muzyczna "Companieros", "Schlesien Gebiet", "Chwila Nieuwagi","Kate & Me Marlene" oraz "4 x Sample Beatboxcrew".

"Pogoda nie zachęca do opuszczania domu, jednak nie narzekamy na frekwencję. Z tych grup, które zapowiedziały swój przyjazd są wszyscy. Jest już kilkaset osób - głównie z województw Dolnego i Górnego Śląska, ale impreza się rozkręca i spodziewamy się kolejnych gości" - powiedział PAP Łukasz Malkusz ze Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych.

Przygotowania do imprezy są koordynowane przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim. Na festiwalu nie zabrakło licznych stanowisk organizacji pracujących na rzecz młodzieży, a także innych atrakcji jak np.: wystawy, wywiady Archiwum Historii Mówionej do odsłuchania na audio-guide. Na stoiskach zaprezentują swoją ofertę m.in. Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na śląsku Opolskim, Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej, Instytut do spraw współpracy kulturalnej z zagranicą, Dom Współpracy Polsko Niemieckiej, Instytut Goethego, Polsko-Niemiecka Współpracy Młodzieży, Niemieckie Towarzystwo Oświatowe, Centralna Biblioteka Josepha von Eichendorffa w Opolu, Polska Rada Organizacji Młodzieżowych.

 Projekt jest współfinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec.

autor: Marek Szczepanik, edytor: Dorota Skrobisz (PAP)

Warto poczytać

 1. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

 2. walesa24052018 21.06.2018

  Wałęsa i Kaczyński szykują się do „wieczności”? Zaskakujący wpis byłego prezydenta

  Do Lecha Wałęsy doszły doniesienia, jakoby Jarosław Kaczyński miał udać się na polityczną emeryturę. Sprawę skomentował w dramatycznych i kontrowersyjnych słowach.

 3. zendaya-lublin-21062018 21.06.2018

  Hit sieci. Została sam na sam z "polskimi faszystami". Opowiada jak udało się jej przetrwać

  Mecz Polski z Senegalem wzbudził ogromne emocje w całym kraju. W strefach kibica zgromadziło się wielu kibiców dopingujących polską reprezentację. Jednak do ciekawego zdarzenia doszło w Lublinie, gdzie wśród obecnych znalazła się sympatyczka Senegalu

 4. trzaskowski21062018 21.06.2018

  Szczyt żenady? Zamiast mieszkańców stolicy na „ławkę Trzaskowskiego” trafiają partyjni działacze

  Trudno jest nie odnieść wrażenia, iż kampania Rafała Trzaskowskiego toczy się od wpadki do wpadki.

 5. bydgoszcz-RM-21062018 21.06.2018

  "Żart" prezydenta Bydgoszczy zdenerwował opozycję

  Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszcz zatwierdzono większością głosów sprawozdanie finansowe za rok 2017 r. i udzielone zostało absolutorium władzom miasta

 6. burza21062018 21.06.2018

  Zagrożenie II stopnia dla większości kraju. Spodziewane burze z gradem i niezwykle silny wiatr

  IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h.

 7. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

 8. Szydlo21042018 21.06.2018

  Szydło na temat plotek o Jarosławie Kaczyńskim "Król jest tylko jeden"

  W Prawie i Sprawiedliwości wszystko jest w jak najlepszym porządku; król jest jeden - prezes Jarosław Kaczyński

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook