Jedynie prawda jest ciekawa

Niemcy wznawiają dochodzenia ws. nazistów

06.10.2011

Niemieccy prokuratorzy na wniosek Centrum Szymona Wiesenthala wznowią setki śledztw dotyczących hitlerowskich strażników z obozów śmierci. Decyzja zapadła po skazaniu w maju 2011 r. przez sąd w Monachium Iwana Demianiuka, ukraińskiego strażnika obozów koncentracyjnych, oskarżonego o współudział w masowej zagładzie Żydów w Sobiborze.

Wcześniej Demianiuk był m.in. uniewinniany przez sąd w Izraelu, jednak po odnalezieniu nowych dokumentów świadczących na jego niekorzyść, został w 2009 r. deportowany ze Stanów Zjednoczonych do Niemiec i postawiony przed sądem.


„Pomimo, że jest już późno i ci, którzy powinni być pociągnięci do odpowiedzialności, są już w podeszłym wieku, sprawa jest nadal bardzo ważna i aktualna” – powiedział rabin Abraham Cooper, dziekan Centrum Szymona Wiesenthala. Dodał, że jest to sygnał, iż „nowa generacja prokuratorów chce przyjąć świeże i jednocześnie poważne spojrzenie na sprawę, a niemiecki wymiar sprawiedliwości zwraca należną uwagę na ważność odnalezienia i skazania przestępców”.


Centrum wprawdzie nie współdziała z władzami niemieckimi w sprawie nowo otwartych dochodzeń, jednak, jak mówi rabin Cooper, chciałoby w nich pomóc.


RoJ/CNN.com


Fot. rigmarole/flickr.com

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook