Jedynie prawda jest ciekawa

Niemcy wciąż cenią Lecha Wałęsę

21.04.2013

Bez Wałęsy nie można sobie wyobrazić wydarzeń lat 1989-90 w NRD i w krajach Europy Wschodniej rządzonych przez komunistów – stwierdzono w uzasadnieniu przyznania nagrody Point-Alpha” za zasługi dla jedności Niemiec. Podkreślono, że był on i pozostaje „wybitnym europejskim wizjonerem i patriotą”.

Były prezydent RP i były przewodniczący NSZZ Solidarność Lech Wałęsa zdobył nagrodę

Point-Alpha” za zasługi dla jedności Niemiec. Kuratorium "Jedność Niemiec" w mieście Geisa w Turyngii zapowiedziało, że wręczenia odznaczenia nastąpi 16 czerwca w miejscu pamięci  Point-Alpha. Jednocześnie podkreślono, że o jednogłośnym opowiedzeniu się za przyznaniem nagrody Wałęsie zdecydowały jego zasługi w walce z reżimem komunistycznym.

Dotowaną nagrodę  Point-Alpha w wysokości 25 tysięcy euro przyznano po raz pierwszy 17 czerwca 2005 roku. Dotychczas otrzymali ją m.in. były kanclerz Niemiec Helmut Kohl, były prezydent USA George Bush i pierwszy prezydent Rosji Michaił Gorbaczow.

Nagroda wręczana jest w „miejscu pamięci  Point-Alpha”, noszącym nazwę od dawnej

amerykańskiej placówki obserwacyjnej na granicy między  RFN-owską Hesją a  NRD-owską

Turyngią. Istniejące tam obecnie muzeum przypomina o konfrontacji między blokami politycznymi w okresie zimnej wojny oraz o sytuacji w strefie granicznej byłej NRD.

KAI

[FOTO: lechwalesa.blip.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook