Jedynie prawda jest ciekawa

Niemcy przed polskim sądem?

09.12.2011

Rząd Niemiec odpowie za zniszczenie poznańskich kamienic podczas II wojny światowej. Spadkobiercy właścicieli dwóch spalonych domów domagają się odszkodowań. Zamierzają pozwać przed polski Sąd rząd Niemiec za naruszenie konwencji haskiej, zabraniającej represji wobec ludności cywilnej – informuje „Gazeta Polska Codziennie”

Kamienice nie zostały zniszczone wskutek działań wojennych. Do ruiny doprowadzono je celowo. Jak zapowiada mecenas Maciej Obrębski, spadkobiercy są zdecydowani do wszczęcia procesu.

- Czekamy tylko na orzeczenie Międzynarodowego Trybunały Sprawiedliwości w podobnej sprawie – mówi.

Spadkobiercy myśleli o pozwaniu rządu Niemiec od dawna. Dotychczas wydawało się to niemożliwe, gdyż Niemcy, tak jak inne kraje, chronione są immunitetem sądowym, który nie zezwala na pozwanie państwa przez obce sądy.

Sytuacja uległa jednak zmianie wraz z orzeczeniami sądów w Grecji i we Włoszech, dotyczących mordów dokonanych przez esesmanów. Od wyroków odwołano się do trybunału haskiego, lecz ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Spadkobiercy pozbawionych mienia kamieniczników są zdecydowani na pozew. Podjęciem podobnej procedury są już zainteresowani kolejni pokrzywdzeni przez III Rzeszę – informuje „GPC”.

 

mall, źródło: Gazeta Polska Codziennie

[fot. mall]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook