Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy przed polskim sądem?

09.12.2011

Rząd Niemiec odpowie za zniszczenie poznańskich kamienic podczas II wojny światowej. Spadkobiercy właścicieli dwóch spalonych domów domagają się odszkodowań. Zamierzają pozwać przed polski Sąd rząd Niemiec za naruszenie konwencji haskiej, zabraniającej represji wobec ludności cywilnej – informuje „Gazeta Polska Codziennie”

Kamienice nie zostały zniszczone wskutek działań wojennych. Do ruiny doprowadzono je celowo. Jak zapowiada mecenas Maciej Obrębski, spadkobiercy są zdecydowani do wszczęcia procesu.

- Czekamy tylko na orzeczenie Międzynarodowego Trybunały Sprawiedliwości w podobnej sprawie – mówi.

Spadkobiercy myśleli o pozwaniu rządu Niemiec od dawna. Dotychczas wydawało się to niemożliwe, gdyż Niemcy, tak jak inne kraje, chronione są immunitetem sądowym, który nie zezwala na pozwanie państwa przez obce sądy.

Sytuacja uległa jednak zmianie wraz z orzeczeniami sądów w Grecji i we Włoszech, dotyczących mordów dokonanych przez esesmanów. Od wyroków odwołano się do trybunału haskiego, lecz ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Spadkobiercy pozbawionych mienia kamieniczników są zdecydowani na pozew. Podjęciem podobnej procedury są już zainteresowani kolejni pokrzywdzeni przez III Rzeszę – informuje „GPC”.

 

mall, źródło: Gazeta Polska Codziennie

[fot. mall]

Warto poczytać

 1. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 2. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 3. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 4. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 5. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 6. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 7. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook