Jedynie prawda jest ciekawa


Niebywałe! Po tylu zaniedbaniach w sprawie reprywatyzacji, PO wciąż utrzymuje parasol ochronny nad HGW

27.03.2018
HGWwiki1
Niebywałe! Po tylu zaniedbaniach w sprawie reprywatyzacji, PO wciąż utrzymuje parasol ochronny nad HGW

Będę wspierał prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz w wymiarze moralnym oraz politycznym; ma prawo walczyć o swoje dobre imię i podejmować decyzje, czy będzie się zgłaszać na wezwania komisji weryfikacyjnej, czy nie - powiedział szef PO Grzegorz Schetyna.

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji we wtorek przeprowadzi pierwszą rozprawę na tzw. zasadach "ogólnych". Możliwość przeprowadzenie takiej rozprawy dała nowelizacja przepisów o komisji weryfikacyjnej. Wezwana została Gronkiewicz-Waltz oraz przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, która zadeklarowała, że stawi się na rozprawie.

Schetyna przypomniał we wtorek w radiowej "Trójce", że prezydent Warszawy nie zgłasza się na wezwania komisji, ponieważ jej zdaniem wezwania są wysyłane do niej bezprawnie. - Na sprawie, która dotyczyła prywatnie małżeństwa Waltz, zgłosił się jej mąż i uważam, że sprawa jest zamknięta - podkreślił lider PO. Dodał, że "każdy podejmuje decyzje indywidualnie, (a) Hanna Gronkiewicz-Waltz podejmie (je) we własnym zakresie".

Dopytywany, czy sprawa przesłuchań prezydent Warszawy nie jest już sprawą Platformy, Schetyna odparł, że to sprawa Gronkiewicz-Waltz. - Ja będę ją wspierał w wymiarze moralnym oraz politycznym - zadeklarował lider PO. Dodał, że Gronkiewicz-Waltz "ma prawo walczyć o swoje dobre imię i podejmować decyzje, czy będzie się zgłaszać na zaproszenie tej niekonstytucyjnej komisji, czy też nie".

Rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk w poniedziałek nie odpowiedział wprost na pytanie PAP, czy prezydent stolicy stawi się na rozprawie. - Nie dość, że działania komisji są niekonstytucyjne, to w dodatku wtorkowa rozprawa nie dotyczy niczego, ponieważ komisja nie zajmuje się żadną sprawą, żadnym adresem - powiedział Milczarczyk. Ocenił, że rozprawa i wezwanie Gronkiewicz-Waltz służy tylko temu, żeby szef komisji - Patryk Jaki, miał większe szanse na to, żeby zostać kandydatem na prezydenta Warszawy.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, komisja weryfikacyjna przeprowadza postępowanie ogólne, aby wyjaśnić nieprawidłowości lub uchybienia w działaniach organów i osób, które uczestniczyły w wydawaniu decyzji reprywatyzacyjnych.

Wiceprzewodniczący komisji Sebastian Kaleta powiedział PAP w ub. tygodniu, że świadkowie będą podczas postępowania ogólnego zeznawać "na okoliczność ich wiedzy o całym procesie reprywatyzacji". - Nie będziemy musieli tej samej osoby wzywać kilka razy na każdą z poszczególnych spraw, tylko będziemy mogli podczas jednego przesłuchania uzyskać zeznania w kilku sprawach - wyjaśnił Kaleta.

Nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej przewiduje zwiększenie kar grzywny do 10 tys. zł za pierwsze niestawiennictwo przed komisję weryfikacyjną i do 30 tys. zł za kolejne, a także możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy świadków decyzją prokuratora okręgowego. Komisja weryfikacyjna ma też uzyskać możliwość nałożenia kary grzywny do 1 mln zł na osobę, która dopuściła się pozaprawnych działań wobec danej nieruchomości.

Komisja weryfikacyjna od początku czerwca ub.r. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

PAP
Fot: wikicommons

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook