Jedynie prawda jest ciekawa


Niebywałe! Po tylu zaniedbaniach w sprawie reprywatyzacji, PO wciąż utrzymuje parasol ochronny nad HGW

27.03.2018
HGWwiki1
Niebywałe! Po tylu zaniedbaniach w sprawie reprywatyzacji, PO wciąż utrzymuje parasol ochronny nad HGW

Będę wspierał prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz w wymiarze moralnym oraz politycznym; ma prawo walczyć o swoje dobre imię i podejmować decyzje, czy będzie się zgłaszać na wezwania komisji weryfikacyjnej, czy nie - powiedział szef PO Grzegorz Schetyna.

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji we wtorek przeprowadzi pierwszą rozprawę na tzw. zasadach "ogólnych". Możliwość przeprowadzenie takiej rozprawy dała nowelizacja przepisów o komisji weryfikacyjnej. Wezwana została Gronkiewicz-Waltz oraz przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, która zadeklarowała, że stawi się na rozprawie.

Schetyna przypomniał we wtorek w radiowej "Trójce", że prezydent Warszawy nie zgłasza się na wezwania komisji, ponieważ jej zdaniem wezwania są wysyłane do niej bezprawnie. - Na sprawie, która dotyczyła prywatnie małżeństwa Waltz, zgłosił się jej mąż i uważam, że sprawa jest zamknięta - podkreślił lider PO. Dodał, że "każdy podejmuje decyzje indywidualnie, (a) Hanna Gronkiewicz-Waltz podejmie (je) we własnym zakresie".

Dopytywany, czy sprawa przesłuchań prezydent Warszawy nie jest już sprawą Platformy, Schetyna odparł, że to sprawa Gronkiewicz-Waltz. - Ja będę ją wspierał w wymiarze moralnym oraz politycznym - zadeklarował lider PO. Dodał, że Gronkiewicz-Waltz "ma prawo walczyć o swoje dobre imię i podejmować decyzje, czy będzie się zgłaszać na zaproszenie tej niekonstytucyjnej komisji, czy też nie".

Rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk w poniedziałek nie odpowiedział wprost na pytanie PAP, czy prezydent stolicy stawi się na rozprawie. - Nie dość, że działania komisji są niekonstytucyjne, to w dodatku wtorkowa rozprawa nie dotyczy niczego, ponieważ komisja nie zajmuje się żadną sprawą, żadnym adresem - powiedział Milczarczyk. Ocenił, że rozprawa i wezwanie Gronkiewicz-Waltz służy tylko temu, żeby szef komisji - Patryk Jaki, miał większe szanse na to, żeby zostać kandydatem na prezydenta Warszawy.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, komisja weryfikacyjna przeprowadza postępowanie ogólne, aby wyjaśnić nieprawidłowości lub uchybienia w działaniach organów i osób, które uczestniczyły w wydawaniu decyzji reprywatyzacyjnych.

Wiceprzewodniczący komisji Sebastian Kaleta powiedział PAP w ub. tygodniu, że świadkowie będą podczas postępowania ogólnego zeznawać "na okoliczność ich wiedzy o całym procesie reprywatyzacji". - Nie będziemy musieli tej samej osoby wzywać kilka razy na każdą z poszczególnych spraw, tylko będziemy mogli podczas jednego przesłuchania uzyskać zeznania w kilku sprawach - wyjaśnił Kaleta.

Nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej przewiduje zwiększenie kar grzywny do 10 tys. zł za pierwsze niestawiennictwo przed komisję weryfikacyjną i do 30 tys. zł za kolejne, a także możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy świadków decyzją prokuratora okręgowego. Komisja weryfikacyjna ma też uzyskać możliwość nałożenia kary grzywny do 1 mln zł na osobę, która dopuściła się pozaprawnych działań wobec danej nieruchomości.

Komisja weryfikacyjna od początku czerwca ub.r. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 4. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 5. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 6. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 7. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook