Jedynie prawda jest ciekawa


Niebezpieczny projekt ustawy paszowej

26.06.2012

Koalicja "Polska Wolna od GMO" apeluje o odrzucenie projektu zmiany ustawy o paszach, który będzie omawiany podczas trwającego właśnie posiedzenia Sejmu. Nowa ustawa przesunęłaby aż do 2017 roku moment wycofania z użycia pasz genetycznie modyfikowanych. Swój apel przeciwnicy GMO skierowali na ręce marszałek Ewy Kopacz.

- Wprowadzenie zmian do ustawy i odsunięcie zakazu stosowania pasz z GMO skutkuje przyzwoleniem na dalsze podtruwanie Polaków, a tolerowanie monopolu zaopatrzenia w białko paszowe wystawia nasz Naród na potencjalne zagrożenie głodem - twierdzi koalicja. Czy ten argument przekona szefową Parlamentu i sejmową większość? Autorami projektu sa posłowie Platformy Obywatelskiej, o zyskanie przewagi przeciwników GMO w głosowaniu będzie zatem dość trudno.

Zdaniem autorów apelu posłowie - autorzy projektu ustawy realizują postulaty lobby paszowego, które od szeregu lat opóźnia wprowadzenie ustawowego zakazu stosowania pasz modyfikowanych. Zakaz ów jest zawarty w art. 15 ust. 1 pkt. 4 obowiązującej ustawy o paszach. Brzmi tak: " Zabrania się wytwarzania, wprowadzania do obrotu  i stosowania w żywieniu  zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych".

"Zapis ten został wprowadzony przez ustawodawcę w trosce o ochronę zdrowia Polaków, na podstawie autorytatywnych doniesień naukowych o szkodliwości pasz zawierających komponenty roślin genetycznie zmodyfikowanych. W 2008 r. na wniosek branży paszowej zakaz ten został odsunięty w czasie ze zobowiązaniem zainteresowanych podmiotów do dokonania zmian zaopatrzeniowych w kierunku wyeliminowania użycia białka soi transgenicznej i zastąpienia go paszami pozyskiwanymi z roślin konwencjonalnych, w tym rodzimych odmian roślin motylkowych. Zobowiązanie to zostało zignorowane! Obecnie  zainteresowane podmioty usiłują zastosować ponownie metodę faktów dokonanych i przeforsowania dalszego stosowania pasz z GMO, używając do tego grupy swoich etatowych lobbystów zasiadających w ławach sejmowych." - piszą m. in. w liście do marszałek Kopacz działacze Koalicji. Ich oburzenie wywołuje też fakt, że jak twierdzą, narzucony przez branżę producentów pasz tryb inicjatywy poselskiej zwalnia autorów projektu ustawy od obowiązku przeprowadzenia konsultacji społecznych.

Koalicja "Polska Wolna od GMO" wskazuje, że lobby paszowe szanatażuje społeczeństwo i ustawodawcę podwyżkami cen zywności na znaczna skalę w przypadku przejścia na stosowanie pasz wolnych od GMO. Równocześnie, w ciągu ostatnich lat branża paszowa nie dokonała żądanych zmian dostosowawczych dla zlikwidowania deficytu białka i pozyskania alternatywnego źródła  zaopatrzenia śruty sojowej wolnej od GMO.

Autorzy apelu wskazują, że kwestie związane z produkcją paszy mają bezpośredni wpływ nie tylko na ceny mięsa, ale i na stan zdrowia Polaków oraz tworzenie się monopoli i praktyk spekulacyjnych.

Trwające posiedzenie Sejmu zakończy się w najbliższy czwartek. O tym, czy marszałek Ewa Kopacz uwzględniła argumenty przeciwników żywności genetycznie modyfikowanej, przekonamy się zatem już wkrótce.

DOL
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 2. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 3. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 4. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 5. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 6. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook