Jedynie prawda jest ciekawa


Niebezpieczny projekt ustawy paszowej

26.06.2012

Koalicja "Polska Wolna od GMO" apeluje o odrzucenie projektu zmiany ustawy o paszach, który będzie omawiany podczas trwającego właśnie posiedzenia Sejmu. Nowa ustawa przesunęłaby aż do 2017 roku moment wycofania z użycia pasz genetycznie modyfikowanych. Swój apel przeciwnicy GMO skierowali na ręce marszałek Ewy Kopacz.

- Wprowadzenie zmian do ustawy i odsunięcie zakazu stosowania pasz z GMO skutkuje przyzwoleniem na dalsze podtruwanie Polaków, a tolerowanie monopolu zaopatrzenia w białko paszowe wystawia nasz Naród na potencjalne zagrożenie głodem - twierdzi koalicja. Czy ten argument przekona szefową Parlamentu i sejmową większość? Autorami projektu sa posłowie Platformy Obywatelskiej, o zyskanie przewagi przeciwników GMO w głosowaniu będzie zatem dość trudno.

Zdaniem autorów apelu posłowie - autorzy projektu ustawy realizują postulaty lobby paszowego, które od szeregu lat opóźnia wprowadzenie ustawowego zakazu stosowania pasz modyfikowanych. Zakaz ów jest zawarty w art. 15 ust. 1 pkt. 4 obowiązującej ustawy o paszach. Brzmi tak: " Zabrania się wytwarzania, wprowadzania do obrotu  i stosowania w żywieniu  zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych".

"Zapis ten został wprowadzony przez ustawodawcę w trosce o ochronę zdrowia Polaków, na podstawie autorytatywnych doniesień naukowych o szkodliwości pasz zawierających komponenty roślin genetycznie zmodyfikowanych. W 2008 r. na wniosek branży paszowej zakaz ten został odsunięty w czasie ze zobowiązaniem zainteresowanych podmiotów do dokonania zmian zaopatrzeniowych w kierunku wyeliminowania użycia białka soi transgenicznej i zastąpienia go paszami pozyskiwanymi z roślin konwencjonalnych, w tym rodzimych odmian roślin motylkowych. Zobowiązanie to zostało zignorowane! Obecnie  zainteresowane podmioty usiłują zastosować ponownie metodę faktów dokonanych i przeforsowania dalszego stosowania pasz z GMO, używając do tego grupy swoich etatowych lobbystów zasiadających w ławach sejmowych." - piszą m. in. w liście do marszałek Kopacz działacze Koalicji. Ich oburzenie wywołuje też fakt, że jak twierdzą, narzucony przez branżę producentów pasz tryb inicjatywy poselskiej zwalnia autorów projektu ustawy od obowiązku przeprowadzenia konsultacji społecznych.

Koalicja "Polska Wolna od GMO" wskazuje, że lobby paszowe szanatażuje społeczeństwo i ustawodawcę podwyżkami cen zywności na znaczna skalę w przypadku przejścia na stosowanie pasz wolnych od GMO. Równocześnie, w ciągu ostatnich lat branża paszowa nie dokonała żądanych zmian dostosowawczych dla zlikwidowania deficytu białka i pozyskania alternatywnego źródła  zaopatrzenia śruty sojowej wolnej od GMO.

Autorzy apelu wskazują, że kwestie związane z produkcją paszy mają bezpośredni wpływ nie tylko na ceny mięsa, ale i na stan zdrowia Polaków oraz tworzenie się monopoli i praktyk spekulacyjnych.

Trwające posiedzenie Sejmu zakończy się w najbliższy czwartek. O tym, czy marszałek Ewa Kopacz uwzględniła argumenty przeciwników żywności genetycznie modyfikowanej, przekonamy się zatem już wkrótce.

DOL
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 4. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 8. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook