Jedynie prawda jest ciekawa

Nie żyje Wojciech Kilar

29.12.2013

Wojciech Kilar był jednym z najbardziej znanych polskich kompozytorów, twórcą muzyki filmowej. Miał 81 lat.

Kilar jako pianista debiutował tuż po II Wojnie Światowej. Jako kompozytor rozpoczął w latach 50. Z początku mieszał muzykę współczesną z klasyczną melodyką. W latach 60. wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Góreckim stworzył nowy gatunek muzyki - sonoryzm. W latach 70. zdecydował się na prostsze formy - nawiązując do muzyki ludowej i religijnej.

Ślązak ze Lwowa ale Ślązak - mówił o sobie Wojciech Kilar, jeden z największych polskich kompozytorów współczesnych. Swe życie związał on ze Śląskiem, szczególnie z Katowicami, urodził się zaś 17 lipca 1932 roku we Lwowie. Mówiąc o latach dzieciństwa kompozytor wspominał przepiękne, cudowne, polskie miasto i – dodaje – nie są to bynajmniej moje czysto osobiste odczucia wynikające z tego, że jestem lwowiakiem.

"Znam osoby, które bywały w świecie, widziały Rzym, Paryż, Londyn, Nowy Jork, Ateny (…) i które odwiedzając po raz pierwszy Lwów mówią: Mój Boże, nie wiedzieliśmy, że pochodzisz z tak cudownego miasta. To najpiękniejsze, najwspanialsze polskie miasto" - mówił.

Wojciech Kilar napisał muzykę do 130 filmów - polskich i zagranicznych - między innymi do "Samych swoich", "Rejsu" "Ziemii Obiecanej", "Drakuli", "Pana Tadeusza" czy "Pianisty". Współpracował między innymi z Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Kieślowskim i Francisem Fordem Coppolą.w Ubiegłym roku za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej został odznaczony Orderem Orła Białego.

źródło: onet.pl/wojciechkilar.pl

fot. wojciechkilar.pl

Słowa kluczowe:

Kilar

,

śmierć

,

kultura

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook