Jedynie prawda jest ciekawa


"Chciałbym wystartować na Olimpiadzie i zdobyć złoty medal" Zobacz jak 12-letni Kamil Stoch opowiada o pierwszych skokach [WIDEO]

07.01.2018
Stoch12letni
"Chciałbym wystartować na Olimpiadzie i zdobyć złoty medal" Zobacz jak 12-letni Kamil Stoch opowiada o pierwszych skokach [WIDEO]

- Nie spałem całą noc, chciałem skoczyć - tak młodziutki Kamil Stoch wspomina swój pierwszy trening w Zakopanem.

- Na progu to już wszystko zapomniałem, o tremie, o wszystkim i skoczyłem 112 metrów za pierwszym skokiem - mówi na nagraniu Kamil Stoch o swoim pierwszym treningu na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Tego dnia Kamil oddał łącznie 20 skoków, najdłuższy na odległość... 128 metrów! Ówczesny rekord zakopiańskiej skoczni ustanowiony przez Aleksandra Bojdę wynosił 130,5 metra.  W 1999 roku, kiedy nagrywano materiał, Kamil z pewnością mógł pomarzyć o oddaniu w przyszłości najdłuższego skoku na Wielkiej Krokwi. Stało się tak w 2015 roku, a jego rekord wynosi 141,5 metra.

- Chciałbym wystartować na Olimpiadzie i zdobyć złoty medal - powiedział podczas nagrania 12-letni skoczek z Zębu. 

Na nagraniu Kamil Stoch wspomina też wyjątkową osobę, która namówiła go do trenowania tej dyscypliny sportu - Panią Jadzię z Zębu, która założyła w tej miejscowości klub sportowy. To właśnie w LKS Ząb stawiał pierwsze kroki w skokach, na tyle poważne, że... musiano zatrudnić dla niego trenera, bo ówczesny klub miał jedynie sekcję biegową. Jak w jednym z wywiadów wspomina ojciec zwycięzcy Turnieju Czterech Skoczni, skoki to od zawsze była jego ukochana dyscyplina a z pierwsze narty Kamil zabierał ze sobą do łóżka.

Jak wyglądała kariera Kamila Stocha po tym wywiadzie? W sezonie 2000/2001, kiedy Adama Małysz zdobywał pierwszą Kryształową Kulę za zdobycie Pucharu Świata, Kamil po raz pierwszy, jeszcze bez sukcesów, wziął udział w zawodach Pucharu Kontynentalnego. W 2004 roku przyszedł czas na pierwszy występ w zawodach Pucharu Świata. Stoch wystartował w Zakopanem, gdzie zajął 49 miejsce. 

23 stycznia 2011 roku przyszedł czas na pierwsze zwycięstwo i w dodatku właśnie na Wielkiej Krokwi, tym samym Kamil stał się czwartym w historii Polakiem, który zwyciężył w tych zawodach. W tym samym roku wygrał jeszcze dwa razy, co dziennikarze ocenili szybko jako "zmianę warty" po kończącym karierę Adamie Małyszu. O ile w sezonie 2011/2012 był 5, a W 2012/2013 trzeci, to już rok później przyszedł czas na historyczne triumfy Kryształową Kulę i dwa złote medale Igrzysk Olimpijskich w Soczi. W 2017 roku dołożył do tego pierwsze zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni.


kh
Fot: PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA/TT

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook