Jedynie prawda jest ciekawa


Nie przyjęto go do pracy na uczelni, bo miał nieodpowiednie poglądy polityczne

25.10.2017
jankanthak25102017
Nie przyjęto go do pracy na uczelni, bo miał nieodpowiednie poglądy polityczne

Jan Kanthak, rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości nie został przyjęty do pracy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Rada Wydziału odrzuciła jego kandydaturę i stwierdziła, że zatrudnienie Kanthaka może zaszkodzić wizerunkowi uczelni.

Wniosek o przyjęcie Kanthaka do pracy postawił na Radzie Wydziału prof. Radosław Giętkowski. Kanthak miał pracować na uczelni w zastępstwie na pół etatu. Podczas dyskusji nad jego kandydaturą podkreślono, że ukończył WPiA UG z oceną bardzo dobrą i od początku 2016 r. pracuje w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie w przeszłości pełnił funkcję asystenta w Departamencie Legislacyjnym. Aktualnie jest sekretarzem zespołu ds. strategii ministerstwa i szefem gabinetu politycznego ministra sprawiedliwości.

Rada Wydziału nie przyjęła tej propozycji ze zrozumieniem. Profesor Grajewski miał zasugerować, że przyjęcie do pracy na UG osoby, która miała styczność z tworzeniem ustaw reformujących sądownictwo to „nienajlepszy  pomysł”. Podobnego zdania byli inni pracownicy naukowi Uniwersytetu Gdańskiego. Prof.Grzegorz Wierczyński, aktualnie członek Komisji Dyscyplinarnej do spraw nauczycieli akademickich przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego i jednoczenie pełnomocnik dziekana, a także kierownik pracowni Zakładu Informatyki Prawniczej uznał, że zatrudnienie Jana Kanthaka „marketingowo nie przysłuży się wydziałowi”.

Również kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego i Instytucji Politycznych, prof. Andrzej Szmyt, był przeciwny przyjęciu Jana Kanthaka do pracy na UG, gdyż – jak się wyraził – „ważne jest, jak nas będą postrzegać na zewnątrz, poprzez nasze konkretne pociągnięcia”. Debata i jej przebieg miała zaskoczyć dziekana wydziału, dra hab. Jakub Stelina, kierownika Katedry Prawa Pracy, który stwierdził, że dyskusja przypomina „plebiscyt”.

„Stygmatyzacją” nazwał przebieg debaty profesor Tomasz Bąkowski, który także rekomendował Kanthaka.

Ostatecznie na 39 głosujących, 23 było przeciwko zatrudnieniu Jana Kanthaka, 10 za, a 6 wstrzymało się od głosu – relacjonuje trójmiejska Gazeta Wyborcza, która „stygmatyzację” prawnika przyjęła z nieskrywaną radością. Gazeta z Czerskiej piórem trójmiejskiego redaktora Krzysztofa Katki opublikowała tekst zatytułowany „TEMU PANU DZIĘKUJEMY”. Na stronie internetowej Gazety wydawcy byli jeszcze bardziej dosłowni i zatytułowali swój artykuł: „Wydział Prawa UG nie przyjął człowieka Ziobry. Kojarzony z niszczeniem sądownictwa”.

Decyzja Rady Wydziału spodobała się również posłance Agnieszce Pomaskiej, która na swoim profilu społecznościowym również wychwala decyzję władz UG: – Wydział Prawa Uniwersytetu Gdańskiego nie przyjął człowieka Ziobry. Brawo UG! Mam nadzieję, że innym uczelniom nie zabraknie kręgosłupa – napisała posłanka z Gdańska.

Skontaktowaliśmy się z Janem Kanthakiem, który jednak ze względu na obecnie piastowane stanowisko nie chciał komentować decyzji Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

ac

 

Warto poczytać

 1. 1270putinluk 26.05.2018

  Istnieje niebezpieczeństwo połączenia Białorusi z Rosją

  Istnieje niebezpieczeństwo integracji Białorusi z Rosją i stworzenia przez nie "połączonego podmiotu prawnego"; prezydentem połączonych państw mógłby zostać Władimir Putin, przedłużając sobie tym samym możliwość sprawowania władzy na Kremlu - powiedział w sobotę dyrektor PISM Sławomir Dębski.

 2. 1270wiezababel 26.05.2018

  "Popatrzmy, jak wygląda dzisiejsza Francja, Szwecja czy Londyn. To jest wieża Babel"

  Jeżeli nie przeprowadzimy zmian demograficznych i nie zachęcimy rodzin, by poprawiły dzietność, to żadna polityka gospodarcza w dłuższej perspektywie nie przyniesie skutków - powiedział w sobotę zastępca koordynatora ds. służb specjalnych Maciej Wąsik.

 3. kwiatek 26.05.2018

  Życzenia od premiera Morawieckiego z okazji z Dnia Matki

  Mateusz Morawiecki z okazji Dnia Matki przekazał mamom najlepsze życzenia. Pamiętajmy o naszych Mamach dzisiaj i we wszystkie pozostałe 364 dni roku! - dodał premier we wpisie na Twitterze.

 4. JablonskiPomnik 26.05.2018

  Tak wygląda czysta pogarda i nienawiść. Doktor politologii wzywa do oddawania moczu przy Pomniku Smoleńskim

  Popularny w mediach komentator, a wcześniej pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego wzywa do sikania przy warszawskim pomniku smoleńskim. Czy można upaść niżej?

 5. PolskaUEwiki 26.05.2018

  Polexit coraz bliżej? Jest komentarz polskiego ministra

  Członkostwo Polski w Unii Europejskiej nie podlega dyskusji - nie ma żadnych wątpliwości, że Polska jest i musi pozostać we Wspólnocie - oświadczył wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Według niego, Polska potrzebuje "stabilnej, elastycznej i respektującej prawa swoich członków" Unii

 6. Jaki26052018 26.05.2018

  Jaki przyznaje: jestem w małym konflikcie z rządem. O co poszło?

  Wiceminister sprawiedliwości i kandydat Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta Warszawy zaskoczył słuchaczy swoją deklaracją

 7. 1270lubnauer 26.05.2018

  Nowoczesna zatopiona. Partia Lubnauer nie weszłaby dziś do Sejmu

  To prawdziwa klęska - Nowoczesna nie tylko jest pod progiem, ale nie zanosi się nawet na to, by w najbliższym czasie ta sytuacja mogła się zmienić. Powodów do zadowolenia nie ma też PiS, który odniósłby "pyrrusowe zwycięstwo" - wynika z sondażu Estymator dla "Do Rzeczy"

 8. NATO25052018 25.05.2018

  Redaktorzy TVN i GW na Sesji NATO pytają o... protest niepełnosprawnych! Odpowiedź przewodniczącego chyba zwaliła ich z nóg!

  Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli chyba nie tak wyobrażał sobie wizytę w Polsce, ponieważ zamiast skupić się na kwestiach obronności, polscy dziennikarze próbowali wmanewrować go w zamieszanie związane z protestem niepełnosprawnych w Sejmie

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook