Jedynie prawda jest ciekawa


Nie przyjęto go do pracy na uczelni, bo miał nieodpowiednie poglądy. Jest reakcja ministerstwa

26.10.2017
jankanthak25102017
Nie przyjęto go do pracy na uczelni, bo miał nieodpowiednie poglądy. Jest reakcja ministerstwa

Resort nauki przygląda się sprawie nieprzyjęcia do pracy na Uniwersytecie Gdańskim Jana Kanthaka, obecnego rzecznika Ministerstwa Sprawiedliwości - potwierdziła w rozmowie z PAP rzeczniczka prasowa MNiSW Katarzyna Zawada.

Jak podała we wtorek trójmiejska "Gazeta Wyborcza", miesiąc temu Jan Kanthak, absolwent prawa i szef gabinetu politycznego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, ubiegał się o zatrudnienie na pół etatu ma Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Rada wydziału odrzuciła jednak jego kandydaturę, m.in. - jak napisała gazeta - w trosce o wizerunek uczelni. W ubiegłym tygodniu Kanthak został rzecznikiem prasowym Ministerstwa Sprawiedliwości.

- Tak, sprawa jest nam znana; przyglądamy się jej - powiedziała w czwartek PAP rzecznik prasowa resortu nauki Katarzyna Zawada pytana, czy resort nauki zajmuje się tą sprawą.

Według doniesień mediów, o przyjęcie Kanthaka do pracy na pół etatu wnioskował prof. Radosław Giętkowski. Podczas dyskusji nad jego kandydaturą podkreślono, że ukończył WPiA UG z oceną bardzo dobrą i od początku 2016 r. pracuje w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Wobec kandydatury pojawiły się jednak głosy sprzeciwu. Jak podaje "GW", prof. Jan Grajewski zastanawiał się, czy Kanthak miał styczność z "pięknymi" ustawami o sądownictwie, którymi nas obdarzono kilka miesięcy temu". - Czy jest w interesie wydziału zatrudnienie osoby, która być może będzie kojarzyć się z niszczeniem sądownictwa w Polsce? - cytuje profesora gazeta.

Prof. Grzegorz Wierczyński stwierdził, że zatrudnienie Kanthaka "marketingowo nie przysłuży się wydziałowi", a prof. Andrzej Szmyt zwrócił uwagę, że "ważne jest, jak nas będą postrzegać na zewnątrz, poprzez nasze konkretne pociągnięcia" - wynika z informacji "GW". A przebiegiem debaty był zaskoczony dziekan wydziału Jakub Stelina, który ocenił, że dyskusja wygląda "jak jakiś plebiscyt".

Sam Jan Kanthak w rozmowie z portalem Wirtualna Polska powiedział: "To moja prywatna sprawa, wolę, by nie łączono jej z moimi obowiązkami służbowymi". - Mam tylko nadzieję, że decyzja profesorów nie miała jedynie podłoża politycznego - dodał.

- Niebywały skandal. Uniwersytet Gdański blokuje naukową karierę @JanKanthak tylko dlatego, że współpracuje z MS... - skomentował sprawę na Twitterze Sebastian Kaleta, poprzedni rzecznik MS, obecnie członek komisji weryfikacyjnej.


PAP

Warto poczytać

 1. Harwitch27052018 27.05.2018

  Maski opadają. Po słowach Hartwich nie ma już wątpliwości, że jednym z jej celów jest odsunięcie od władzy PiS

  Z jednej strony zapewnienia, że protest nie jest polityczny, z drugiej wypowiedzi świadczące o tym, że niektórzy z rodziców chcieliby włączyć się w partyjne rozgrywki. Tym razem nie uniknęła tego także Iwona Hartwich, która przyznała, że liczy na koniec rządów PiS

 2. Jaki27052018 27.05.2018

  Jaki skrytykował Trzaskowskiego: nie potrafi zdefiniować, czy stoi po stronie miasta, czy handlarzy roszczeniami

  Rafał Trzaskowski (PO) nie potrafi zdefiniować czy stoi po stronie miasta, czy po stronie interesów handlarzy roszczeniami; cieszę się, że mieszkańcy Warszawy mają jasne spojrzenie na te sprawy - powiedział w niedzielę Patryk Jaki, wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy

 3. ProtestSejm14052018 27.05.2018

  "Najważniejsze, że wygrała sprawa". Minister podsumował zakończenie protestu niepełnosprawnych

  Najważniejsze, że wygrała sprawa - wiedza społeczna o problemach osób niepełnosprawnych w Polsce zwiększyła się w społeczeństwie; rząd spełnił też wszystkie postulaty protestujących - powiedział w sobotę wiceminister kultury Jarosław Sellin

 4. Pawlowiczwiki1 27.05.2018

  Pawłowicz do Scheuring-Wielgus: jesteś jak Mengele. Przesadziła?

  Krystyna Pawłowicz znów zaszokowała. Tym razem na swoim profilu na Twitterze posłanka PiS porównała Joannę Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej do Josefa Mengele - znanego jako "Anioł Śmierci" hitlerowskiego zbrodniarza z Auschwitz

 5. NieplnosprawniSejm27052018 27.05.2018

  Rząd nie zostawi niepełnosprawnych samym sobie. Padła ważna deklaracja

  Ewentualny koniec protestu nie kończy naszych działań na rzecz niepełnosprawnych - powiedziała w niedzielę PAP rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek

 6. protestsej2705 27.05.2018

  To już jest koniec. Po 40 dniach niepełnosprawni zakończą protest w Sejmie

  Po 40 dniach zawieszamy protest w Sejmie; decyzja została podjęta jednomyślnie - poinformowała w niedzielę Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Dodała, że oświadczenie w tej sprawie zostanie wydane podczas konferencji prasowej o 14.30

 7. 1270putinluk 26.05.2018

  Istnieje niebezpieczeństwo połączenia Białorusi z Rosją

  Istnieje niebezpieczeństwo integracji Białorusi z Rosją i stworzenia przez nie "połączonego podmiotu prawnego"; prezydentem połączonych państw mógłby zostać Władimir Putin, przedłużając sobie tym samym możliwość sprawowania władzy na Kremlu - powiedział w sobotę dyrektor PISM Sławomir Dębski.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook