Jedynie prawda jest ciekawa


„Nie przesłaliśmy planu, bo nikt o to nie prosił”. Bezczelna prowokacja gdańskich urzędników!

04.09.2017

Nikt w resorcie obrony nie wiedział o planowanych zmianach w piątkowych obchodach na Westerplatte. Nikt nie poinformował urzędników MON-u i funkcjonariuszy WP o tym, że prezydent Gdańska zaplanował, by apel poległych przeczytał harcmistrz Artur Lemański. Nikt też nie wystąpił o zgodę na zmianę i odstępstwo od ceremoniału wojskowego. A taka zgoda byłaby konieczna, żeby to harcerz mógł przeczytać apel poległych.

Dlaczego Kancelaria Prezydenta Gdańska nie wystąpiła do MON-u o akceptację zmian w obchodach na Westerplatte? Uznano, że nie ma takiej potrzeby. Co więcej, nie udostępniono przedstawicielom Ministerstwa Obrony Narodowej szczegółowego scenariusza obchodów. Dlaczego? – Bo nikt z resortu obrony nie poprosił nas o plan obchodów – powiedziała w rozmowie ze Stefczyk.info Alicja Bittner, przedstawicielka działu prasowego Kancelarii Prezydenta Gdańska.

Kolejność zdarzeń powinna być jednak  zupełnie inna. Wszelkie uroczystości z udziałem Wojska Polskiego przebiegają ściśle według ceremoniału wojskowego, a wszelkie zmiany należy uzgodnić z przedstawicielami resortu obrony. Wojsko nie może realizować swoich zadań niezależnie od porządku prawnego. Oczywiście, w szczególnych wypadkach możliwe są odstępstwa od ceremoniału, ale ktoś musi nas o tym poinformować, dopiero wówczas możemy się do tego odnieść – przypomina w rozmowie ze Stefczyk.info rzecznik prasowa MON-u, ppłk. Anna Pęzioł-Wójtowicz.

Niestety, prezydent Adamowicz i jego urzędnicy nie widzieli potrzeby akceptacji planowanych zmian w Ministerstwie Obrony Narodowej. Szkoda, że do wywołania politycznej awantury i organizacji prowokacji wmieszali Związek Harcerstwa Polskiego. Próbowaliśmy skontaktować się z harcmistrzem Arturem Lemańskim i poprosić, aby odniósł się jakoś do całej sytuacji. Niestety poinformowano nas, że harcerze mają zakaz samodzielnego komentowania wydarzeń na Westerplatte, a całość komunikacji odbywa się przez rzecznika prasowego.

Przypomnijmy, hm. Martyna Kowacka, rzecznik ZHP, przyznała już w piątek, że na własną rękę nie kontaktowali się z Wojskiem Polskim, gdyż uznali, że całość komunikacji w tej kwestii jest po stronie urzędników prezydenta Adamowicza. 

 Artur Ceyrowski

Warto poczytać

 1. gdynia19062018 25.06.2018

  W Gdyni 25 czerwca o godzinie 11.00 startuje Forum Wizja Rozwoju

  25 i 26 czerwca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz 26 czerwca w Hali Gdynia Arena odbywa się największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce.

 2. walada23062018 23.06.2018

  Bratobójczy pojedynek w Gdańsku. J. Wałęsa ostro przeciwko P. Adamowiczowi!

  Syn b. prezydenta, eurodeputowany PO Jarosław Wałęsa wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Gdańska.

 3. partia-razem-23062018 23.06.2018

  Partia Razem znalazła sojuszników. Lewicowa formacja zamierza podbić PE

  "Nowy Ład dla Europy" - z takim wspólnym programem Partia Razem oraz inne lewicowe ugrupowania europejskie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zakłada on m.in. europejską płacę minimalną, standaryzację ochrony zdrowia, wdrożenie europejskiego systemu azylowego

 4. walesa24052018 23.06.2018

  Wałęsa dyktatorem? "Wy zrobicie, a mi podziękują"

  Podczas sobotniego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku został powołany Komitet Obywatelski, na czele którego stanął Lech Wałęsa. Wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in. Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer oraz Andrzej Rzepliński

 5. dzien-ojca-23062018 23.06.2018

  Piękne życzenia z okazji dnia ojca od Prezydenta

  Z okazji Dnia Ojca Kancelaria Prezydenta RP złożyła w sobotę na Twitterze życzenia i przypomniała sześciu wybitnych Polaków

 6. zydzi-22062018 22.06.2018

  Ogromne tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu. Zaledwie co 20 nowy obywatel mówi w naszym języku

  Tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu wzrosło w latach 2015-2017 i jest największe w ciągu ostatnich 15 lat.

 7. dorota-grupinska-wpis-22062018 22.06.2018

  Skandaliczny wpis polityk PO! Porównała premiera do Hitlera oraz Stalina

  Dorota Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej, za pośrednictwem Facebooka udostępniła zdjęcie, na którym zestawia Mateusza Morawieckiego ze znanymi dyktatorami i zbrodniarzami.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook