Jedynie prawda jest ciekawa


"Nie powinniśmy czekać aż inni opowiedzą za nas naszą historię"

09.02.2018
auschwitz27012018
"Nie powinniśmy czekać aż inni opowiedzą za nas naszą historię"

Nie powinniśmy czekać aż inni opowiedzą o nas; powinniśmy się "wpychać" wszędzie z opowieścią jaki był los Polski w czasie II wojny światowej - mówił w piątek w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma 9" dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW) Jan Ołdakowski.

Zdaniem Ołdakowskiego należy przypominać, że na terenach Polski "zginęło ponad dziewięćdziesiąt procent Żydów na skutek decyzji Hitlera", który "planował też te wszystkie rzeczy" przeprowadzić na Polakach. - Nas II wojna światowa doświadczyła najbardziej ze wszystkich państw Unii Europejskiej - podkreślił. W jego ocenie "nie powinniśmy czekać, aż inni opowiedzą o nas (...), powinniśmy się „wpychać” wszędzie z tą opowieścią, że u nas było inaczej".

Dyrektor Muzeum mówił również, że "nie dało się wyeliminować metodą zwracania uwagi" terminu "polskie obozy śmierci". Zaznaczył, że "Polska zwracała uwagę przez swoje placówki dyplomatyczne, że nie można posługiwać się takimi sformułowaniami, które nas lokują jako „mglistych pomocników” tych „nieobjaśnionych nazistów".

- Wielokrotnie byłem tym zdenerwowany jeżeli jakieś media tłumacząc, że to jest „skrót myślowy”, że to jest „geograficzne” mówiły, że to w Polsce stoją obozy koncentracyjne - dodał. Według niego "należało powiedzieć, że ta rola nam nie odpowiada, należało przestać zgadzać się na to, że świat nas - tak jakby w domyśle - częściowo obarczał współwiną".

Tłumaczył, że w Polsce "z szacunku do tego, co na naszym terenie spotkało naród żydowski" zostały zachowane pozostałości świadczące o "totalitarnej machinie ludobójstwa". - Niemcy i Austriacy na swoim terenie tę machinę poukrywali - dodał.

 W ocenie dyrektora MPW nowelizacja ustawy o IPN "nie jest finezyjna". - Powinniśmy znaleźć sposoby, żeby jako państwo móc powiedzieć, że II wojna światowa na naszych terenach była wynikiem demokratycznej zgody Niemców na stworzenie totalitarnej machiny ludobójstwa - mówił.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Prezydent podpisał nowelę we wtorek; postanowił jednocześnie - w trybie kontroli następczej - skierować ustawę do TK.

Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 4. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 5. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 6. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 7. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook