Jedynie prawda jest ciekawa


"Nie powinniśmy czekać aż inni opowiedzą za nas naszą historię"

09.02.2018
auschwitz27012018
"Nie powinniśmy czekać aż inni opowiedzą za nas naszą historię"

Nie powinniśmy czekać aż inni opowiedzą o nas; powinniśmy się "wpychać" wszędzie z opowieścią jaki był los Polski w czasie II wojny światowej - mówił w piątek w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma 9" dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW) Jan Ołdakowski.

Zdaniem Ołdakowskiego należy przypominać, że na terenach Polski "zginęło ponad dziewięćdziesiąt procent Żydów na skutek decyzji Hitlera", który "planował też te wszystkie rzeczy" przeprowadzić na Polakach. - Nas II wojna światowa doświadczyła najbardziej ze wszystkich państw Unii Europejskiej - podkreślił. W jego ocenie "nie powinniśmy czekać, aż inni opowiedzą o nas (...), powinniśmy się „wpychać” wszędzie z tą opowieścią, że u nas było inaczej".

Dyrektor Muzeum mówił również, że "nie dało się wyeliminować metodą zwracania uwagi" terminu "polskie obozy śmierci". Zaznaczył, że "Polska zwracała uwagę przez swoje placówki dyplomatyczne, że nie można posługiwać się takimi sformułowaniami, które nas lokują jako „mglistych pomocników” tych „nieobjaśnionych nazistów".

- Wielokrotnie byłem tym zdenerwowany jeżeli jakieś media tłumacząc, że to jest „skrót myślowy”, że to jest „geograficzne” mówiły, że to w Polsce stoją obozy koncentracyjne - dodał. Według niego "należało powiedzieć, że ta rola nam nie odpowiada, należało przestać zgadzać się na to, że świat nas - tak jakby w domyśle - częściowo obarczał współwiną".

Tłumaczył, że w Polsce "z szacunku do tego, co na naszym terenie spotkało naród żydowski" zostały zachowane pozostałości świadczące o "totalitarnej machinie ludobójstwa". - Niemcy i Austriacy na swoim terenie tę machinę poukrywali - dodał.

 W ocenie dyrektora MPW nowelizacja ustawy o IPN "nie jest finezyjna". - Powinniśmy znaleźć sposoby, żeby jako państwo móc powiedzieć, że II wojna światowa na naszych terenach była wynikiem demokratycznej zgody Niemców na stworzenie totalitarnej machiny ludobójstwa - mówił.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Prezydent podpisał nowelę we wtorek; postanowił jednocześnie - w trybie kontroli następczej - skierować ustawę do TK.

Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 2. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 3. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 4. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 5. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 6. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 7. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 8. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook