Jedynie prawda jest ciekawa


"Nie powinniśmy czekać aż inni opowiedzą za nas naszą historię"

09.02.2018
auschwitz27012018
"Nie powinniśmy czekać aż inni opowiedzą za nas naszą historię"

Nie powinniśmy czekać aż inni opowiedzą o nas; powinniśmy się "wpychać" wszędzie z opowieścią jaki był los Polski w czasie II wojny światowej - mówił w piątek w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma 9" dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW) Jan Ołdakowski.

Zdaniem Ołdakowskiego należy przypominać, że na terenach Polski "zginęło ponad dziewięćdziesiąt procent Żydów na skutek decyzji Hitlera", który "planował też te wszystkie rzeczy" przeprowadzić na Polakach. - Nas II wojna światowa doświadczyła najbardziej ze wszystkich państw Unii Europejskiej - podkreślił. W jego ocenie "nie powinniśmy czekać, aż inni opowiedzą o nas (...), powinniśmy się „wpychać” wszędzie z tą opowieścią, że u nas było inaczej".

Dyrektor Muzeum mówił również, że "nie dało się wyeliminować metodą zwracania uwagi" terminu "polskie obozy śmierci". Zaznaczył, że "Polska zwracała uwagę przez swoje placówki dyplomatyczne, że nie można posługiwać się takimi sformułowaniami, które nas lokują jako „mglistych pomocników” tych „nieobjaśnionych nazistów".

- Wielokrotnie byłem tym zdenerwowany jeżeli jakieś media tłumacząc, że to jest „skrót myślowy”, że to jest „geograficzne” mówiły, że to w Polsce stoją obozy koncentracyjne - dodał. Według niego "należało powiedzieć, że ta rola nam nie odpowiada, należało przestać zgadzać się na to, że świat nas - tak jakby w domyśle - częściowo obarczał współwiną".

Tłumaczył, że w Polsce "z szacunku do tego, co na naszym terenie spotkało naród żydowski" zostały zachowane pozostałości świadczące o "totalitarnej machinie ludobójstwa". - Niemcy i Austriacy na swoim terenie tę machinę poukrywali - dodał.

 W ocenie dyrektora MPW nowelizacja ustawy o IPN "nie jest finezyjna". - Powinniśmy znaleźć sposoby, żeby jako państwo móc powiedzieć, że II wojna światowa na naszych terenach była wynikiem demokratycznej zgody Niemców na stworzenie totalitarnej machiny ludobójstwa - mówił.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Prezydent podpisał nowelę we wtorek; postanowił jednocześnie - w trybie kontroli następczej - skierować ustawę do TK.

Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270IZRAELWOJNA 25.02.2018

  "Polityka nie zmieni dialogu Żydów i chrześcijan"

  Polityka nie zmieni dialogu Żydów i chrześcijan - powiedział rabin Abraham Skórka podczas wizyty w Łodzi, gdzie w niedzielę spotkał się z metropolitą łódzkim abp. Grzegorzem Rysiem. Łódzki hierarcha podkreślił, że "nie zrozumiemy siebie, odcinając się od Izraela"

 2. Adamowicz19022018 25.02.2018

  Adamowicz w ogniu krytyki, jednak nie ze strony PiS a... PO i Nowoczesnej

  Poseł PO Bartosz Arłukowicz i liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer krytycznie ocenili ogłoszenie przez obecnego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza startu w nadchodzących wyborach samorządowych. Według nich to "solowa gra" i "egoizm", które nie są korzystne dla Gdańska

 3. Nowoczesnawiki 25.02.2018

  Nowoczesna się sypie? Kolejny polityk opuszcza partię

  Adam Kądziela zrezygnował z członkostwa w Nowoczesnej i funkcji przewodniczącego Forum Młodych Nowoczesnych. Jak poinformował w niedzielę PAP, na razie nie chce angażować się politycznie, lecz będzie odpowiadał za zarządzenie biurem poselskim byłego szefa partii Ryszarda Petru

 4. IPNwiki 25.02.2018

  Gigantyczna skala ataków na Polskę. "Monitorujemy tę sytuację"

  - Obecna krytyka Polaków dotycząca okresu niemieckiej okupacji i ich stosunku do Żydów jest głęboko niesprawiedliwa - ocenił wiceprezes IPN Mateusz Szpytma. "Liczba i skala ataków na Polskę stały się gigantyczne" - zaznaczył.

 5. k2norty25022018 25.02.2018

  "Nie mamy żadnego kontaktu z Denisem Urubką. Odmówił wzięcia ze sobą radiotelefonu"

  Dramatyczne wypowiedzi z wyprawy na K2. Jak poinformował kierownik narodowej wyprawy na niezdobyty zimą szczyt w Karakorum K2 Krzysztof Wielicki.

 6. nil23022018 24.02.2018

  Premier w 65. rocznicę śmierci "Nila": całe życie poświęcił walce o niepodległość Polski

  Premier Mateusz Morawiecki w 65. rocznicę zamordowania przez komunistów gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" podkreślił, że był to człowiek, który całe życie poświęcił walce o niepodległość i suwerenność Polski. "Cześć Jego Pamięci" - napisał premier na Twitterze.

 7. 1270konwencja 24.02.2018

  "PO proponuje Polakom dojrzały patriotyzm"

  Podstawowe wartości nowoczesnego konserwatyzmu: poszanowanie dla prawa, instytucji państwowych, tradycji są dziś obecne w PO, a nie w PiS - uważa lider PO Grzegorz Schetyna.

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook