Jedynie prawda jest ciekawa


Nie ma wzrostu przestępstw z nienawiści

04.01.2017

Rzecznik komendanta głównego policji zaprzecza twierdzeniom lewicy.

Policja nie odnotowuje w ostatnim czasie wzrostu przestępstw popełnianych z nienawiści - zapewnił w środę PAP rzecznik komendanta głównego policji mł. insp. Mariusz Ciarka. Jak podkreślił, każdy przypadek jest traktowany indywidualnie i dokładanie sprawdzany.

KGP opublikowała dane dotyczące postępowań w sprawach przestępstw z nienawiści. Według policji w 2016 r. na ponad 717 tys. postępowań 765 dotyczyło przestępstw z nienawiści, stanowiąc ok. 1 promil wszystkich postępowań.

"Policja każdego traktuje równo. Kodeks postępowania karnego jest jeden w Polsce. Nie ma możliwości, że będziemy obcokrajowca traktować inaczej niż Polaka. Przepisy są jednoznaczne. Policjant, który jedzie na miejsce zdarzenia ma przyjąć zawiadomienie i zabezpieczyć ślady niezależnie od tego z kim mamy do czynienia" - powiedział PAP rzecznik KGP.

Jak podkreślił, zdarza się, że sprawy są wszczynane z artykułu dotyczącego np. rasizmu, a później postępowanie tego nie potwierdza, i jest ono inaczej kwalifikowane.

"Funkcjonariusze kwalifikują różne zdarzenia, dlatego tak ważne są później przestępstwa stwierdzone a nie wszczęte. W ramach policyjnych postępowań wyjaśniamy czy rzeczywiście doszło do przestępstwa z nienawiści, na tle rasistowskim czy ksenofobicznym" - podkreślił Ciarka.

W ostatnich dniach pojawiają się doniesienia o incydentach mogących mieć podłoże rasistowskie. W środę o kilku poinformowała dolnośląska policja.

Butelkę z łatwopalną cieczą wrzucono w nocy z wtorku na środę do zamkniętego baru z kebabem we Wrocławiu. Policja sprawdza, czy atak miał podłoże rasistowskie, na razie nie ma na to dowodów; nie jest to jedyny wątek w dochodzeniu, bo badane jest także, czy może to być kwestia konkurencji - poinformował w środę rzecznik dolnośląskiej policji Paweł Petrykowski. W lokalu nikt nie ucierpiał, spalił się fragment podłogi. Straż pożarna nie interweniowała. Bar prowadzi obywatel Egiptu, który od kilku lat mieszka w Polsce.

We wtorek w Legnicy (Dolnośląskie) na jednym z przystanków autobusowych uderzony w twarz przez zamaskowanego mężczyznę został obywatel Bangladeszu. Policję o napaści powiadomili lekarze ze szpitalnego oddziału ratunkowego, gdzie zgłosił się poszkodowany. W nocy z poniedziałku na wtorek w Lubinie (Dolnośląskie) na orientalnym barze prowadzonym przez Hindusów sprawca wymalował antyislamskie hasła i wybił szybę w drzwiach. Policja zabezpieczyła taśmy z monitoringu, na których zarejestrowano całe zdarzenie, i prowadzi dochodzenie. "W tym przypadku rasistowski motyw czynu nie ulega wątpliwości ze względu na treść tych napisów" - powiedział rzecznik.

Za przestępstwo znieważenia na tle narodowościowym lub religijnym grozi do 3 lat więzienia.

Z danych Prokuratury Krajowej za pierwsze półrocze 2016 wynika, że w porównaniu do 1. połowy 2015 r. zwiększyła się liczba postępowań dotyczących przestępstw na tle rasowym. W tym okresie prowadzono łącznie 863 sprawy, w tym 566 nowych postępowań (497 w 1. półroczu 2015 r.), pozostałe 297 spraw było kontynuowanych z wcześniejszego okresu.

Na prowadzone w pierwszym półroczu 2016 wszystkie 863 postępowania zarzuty przedstawiono w 224 sprawach. "O ile od kilkunastu lat, w liczbach bezwzględnych, zdecydowanie corocznie zwiększała się liczba prowadzonych w tej kategorii postępowań przygotowawczych, o tyle od roku 2015, wzrost procentowy nie ma tak dynamicznego charakteru (...) jak to miało miejsce w okresie do 2014 roku" - podkreślono w sprawozdaniu.

Mly/PAP

fot. [PAP/Artur Reszko]

Warto poczytać

 1. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 2. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 3. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 4. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 5. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 6. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

 7. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 8. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook