Jedynie prawda jest ciekawa

"Nie ma Kościoła bez krzyża"

18.10.2011

W rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu zostanie odsłonięty kolejny pomnik duchownego. Monument powstanie na moście, obok którego zatrzymali się mordercy księdza, uciekając po zbrodni. Pomnik został przygotowany przez prof. Gustawa Zemłę.

Otoczenie pomnika zostało w ostatnich tygodniach uporządkowane: nasadzono nową zieleń, a wzdłuż al. Jana Pawła II odnowiono chodnik. W sąsiedztwie pomnika ustawiono maszty flagowe – informuje Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Monument ma mieć postać stojącego ks. Popiełuszki, z rozwartymi ramionami, z których zwisają zerwane sznury. U stóp figury znajdzie się dewiza "Zło dobrem zwyciężaj". Z prawej strony cokołu umieszczono napis: "Nie ma Kościoła bez krzyża. Nie ma ofiary, uświęcenia i służby bez krzyża. Nie ma trwania i zwycięstwa bez krzyża. Każdy, kto w słusznej sprawie zwycięża, zwycięża przez krzyż i w krzyżu". Cytat pochodzi z homilii ks. Jerzego Popiełuszki z 26 września 1982 r.

Uroczyste odsłonięcie pomnika ma się odbyć w środę 19 października, w 27. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Odsłonięcie monumentu poprzedzi Msza Święta, odprawiona przez bp. Andrzeja Suskiego.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany przez funkcjonariuszy SB. Porwanie miało miejsce 19 października 1984 roku, gdy ks. Popiełuszko wracał z Bydgoszczy do Warszawy. Po porwaniu ksiądz był torturowany. Potem związanego i zamkniętego w worek wrzucono go do Wisły przy tamie we Włocławku [na zdj.]. W tym momencie ksiądz Popiełuszko jeszcze żył.

W czasie swojej ostatniej homilii w Bydgoszczy ks. Jerzy Popiełuszko mówił m.in. „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”. Ciało kapłana wyłowiono 30 października 1984 roku.

Ks. Popiełuszko w zeszłym roku został beatyfikowany. Jest pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie. Jego grób oraz poświęcone mu muzeum co roku odwiedzają tysiące Polaków.

 

saż

[fot. wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 3. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 4. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 5. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 6. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 7. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook