Jedynie prawda jest ciekawa

"Nie ma Kościoła bez krzyża"

18.10.2011

W rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu zostanie odsłonięty kolejny pomnik duchownego. Monument powstanie na moście, obok którego zatrzymali się mordercy księdza, uciekając po zbrodni. Pomnik został przygotowany przez prof. Gustawa Zemłę.

Otoczenie pomnika zostało w ostatnich tygodniach uporządkowane: nasadzono nową zieleń, a wzdłuż al. Jana Pawła II odnowiono chodnik. W sąsiedztwie pomnika ustawiono maszty flagowe – informuje Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Monument ma mieć postać stojącego ks. Popiełuszki, z rozwartymi ramionami, z których zwisają zerwane sznury. U stóp figury znajdzie się dewiza "Zło dobrem zwyciężaj". Z prawej strony cokołu umieszczono napis: "Nie ma Kościoła bez krzyża. Nie ma ofiary, uświęcenia i służby bez krzyża. Nie ma trwania i zwycięstwa bez krzyża. Każdy, kto w słusznej sprawie zwycięża, zwycięża przez krzyż i w krzyżu". Cytat pochodzi z homilii ks. Jerzego Popiełuszki z 26 września 1982 r.

Uroczyste odsłonięcie pomnika ma się odbyć w środę 19 października, w 27. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Odsłonięcie monumentu poprzedzi Msza Święta, odprawiona przez bp. Andrzeja Suskiego.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany przez funkcjonariuszy SB. Porwanie miało miejsce 19 października 1984 roku, gdy ks. Popiełuszko wracał z Bydgoszczy do Warszawy. Po porwaniu ksiądz był torturowany. Potem związanego i zamkniętego w worek wrzucono go do Wisły przy tamie we Włocławku [na zdj.]. W tym momencie ksiądz Popiełuszko jeszcze żył.

W czasie swojej ostatniej homilii w Bydgoszczy ks. Jerzy Popiełuszko mówił m.in. „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”. Ciało kapłana wyłowiono 30 października 1984 roku.

Ks. Popiełuszko w zeszłym roku został beatyfikowany. Jest pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie. Jego grób oraz poświęcone mu muzeum co roku odwiedzają tysiące Polaków.

 

saż

[fot. wikipedia.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook