Jedynie prawda jest ciekawa


"Nie ma Kościoła bez krzyża"

18.10.2011

W rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu zostanie odsłonięty kolejny pomnik duchownego. Monument powstanie na moście, obok którego zatrzymali się mordercy księdza, uciekając po zbrodni. Pomnik został przygotowany przez prof. Gustawa Zemłę.

Otoczenie pomnika zostało w ostatnich tygodniach uporządkowane: nasadzono nową zieleń, a wzdłuż al. Jana Pawła II odnowiono chodnik. W sąsiedztwie pomnika ustawiono maszty flagowe – informuje Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Monument ma mieć postać stojącego ks. Popiełuszki, z rozwartymi ramionami, z których zwisają zerwane sznury. U stóp figury znajdzie się dewiza "Zło dobrem zwyciężaj". Z prawej strony cokołu umieszczono napis: "Nie ma Kościoła bez krzyża. Nie ma ofiary, uświęcenia i służby bez krzyża. Nie ma trwania i zwycięstwa bez krzyża. Każdy, kto w słusznej sprawie zwycięża, zwycięża przez krzyż i w krzyżu". Cytat pochodzi z homilii ks. Jerzego Popiełuszki z 26 września 1982 r.

Uroczyste odsłonięcie pomnika ma się odbyć w środę 19 października, w 27. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Odsłonięcie monumentu poprzedzi Msza Święta, odprawiona przez bp. Andrzeja Suskiego.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany przez funkcjonariuszy SB. Porwanie miało miejsce 19 października 1984 roku, gdy ks. Popiełuszko wracał z Bydgoszczy do Warszawy. Po porwaniu ksiądz był torturowany. Potem związanego i zamkniętego w worek wrzucono go do Wisły przy tamie we Włocławku [na zdj.]. W tym momencie ksiądz Popiełuszko jeszcze żył.

W czasie swojej ostatniej homilii w Bydgoszczy ks. Jerzy Popiełuszko mówił m.in. „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”. Ciało kapłana wyłowiono 30 października 1984 roku.

Ks. Popiełuszko w zeszłym roku został beatyfikowany. Jest pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie. Jego grób oraz poświęcone mu muzeum co roku odwiedzają tysiące Polaków.

 

saż

[fot. wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 2. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 3. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 4. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 5. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 6. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 7. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook