Jedynie prawda jest ciekawa


"Nie ma Kościoła bez krzyża"

18.10.2011

W rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu zostanie odsłonięty kolejny pomnik duchownego. Monument powstanie na moście, obok którego zatrzymali się mordercy księdza, uciekając po zbrodni. Pomnik został przygotowany przez prof. Gustawa Zemłę.

Otoczenie pomnika zostało w ostatnich tygodniach uporządkowane: nasadzono nową zieleń, a wzdłuż al. Jana Pawła II odnowiono chodnik. W sąsiedztwie pomnika ustawiono maszty flagowe – informuje Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Monument ma mieć postać stojącego ks. Popiełuszki, z rozwartymi ramionami, z których zwisają zerwane sznury. U stóp figury znajdzie się dewiza "Zło dobrem zwyciężaj". Z prawej strony cokołu umieszczono napis: "Nie ma Kościoła bez krzyża. Nie ma ofiary, uświęcenia i służby bez krzyża. Nie ma trwania i zwycięstwa bez krzyża. Każdy, kto w słusznej sprawie zwycięża, zwycięża przez krzyż i w krzyżu". Cytat pochodzi z homilii ks. Jerzego Popiełuszki z 26 września 1982 r.

Uroczyste odsłonięcie pomnika ma się odbyć w środę 19 października, w 27. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Odsłonięcie monumentu poprzedzi Msza Święta, odprawiona przez bp. Andrzeja Suskiego.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany przez funkcjonariuszy SB. Porwanie miało miejsce 19 października 1984 roku, gdy ks. Popiełuszko wracał z Bydgoszczy do Warszawy. Po porwaniu ksiądz był torturowany. Potem związanego i zamkniętego w worek wrzucono go do Wisły przy tamie we Włocławku [na zdj.]. W tym momencie ksiądz Popiełuszko jeszcze żył.

W czasie swojej ostatniej homilii w Bydgoszczy ks. Jerzy Popiełuszko mówił m.in. „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”. Ciało kapłana wyłowiono 30 października 1984 roku.

Ks. Popiełuszko w zeszłym roku został beatyfikowany. Jest pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie. Jego grób oraz poświęcone mu muzeum co roku odwiedzają tysiące Polaków.

 

saż

[fot. wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 2. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 3. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 4. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 5. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 6. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 7. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 8. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook