Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

"Nie ma Kościoła bez krzyża"

18.10.2011

W rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu zostanie odsłonięty kolejny pomnik duchownego. Monument powstanie na moście, obok którego zatrzymali się mordercy księdza, uciekając po zbrodni. Pomnik został przygotowany przez prof. Gustawa Zemłę.

Otoczenie pomnika zostało w ostatnich tygodniach uporządkowane: nasadzono nową zieleń, a wzdłuż al. Jana Pawła II odnowiono chodnik. W sąsiedztwie pomnika ustawiono maszty flagowe – informuje Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Monument ma mieć postać stojącego ks. Popiełuszki, z rozwartymi ramionami, z których zwisają zerwane sznury. U stóp figury znajdzie się dewiza "Zło dobrem zwyciężaj". Z prawej strony cokołu umieszczono napis: "Nie ma Kościoła bez krzyża. Nie ma ofiary, uświęcenia i służby bez krzyża. Nie ma trwania i zwycięstwa bez krzyża. Każdy, kto w słusznej sprawie zwycięża, zwycięża przez krzyż i w krzyżu". Cytat pochodzi z homilii ks. Jerzego Popiełuszki z 26 września 1982 r.

Uroczyste odsłonięcie pomnika ma się odbyć w środę 19 października, w 27. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Odsłonięcie monumentu poprzedzi Msza Święta, odprawiona przez bp. Andrzeja Suskiego.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany przez funkcjonariuszy SB. Porwanie miało miejsce 19 października 1984 roku, gdy ks. Popiełuszko wracał z Bydgoszczy do Warszawy. Po porwaniu ksiądz był torturowany. Potem związanego i zamkniętego w worek wrzucono go do Wisły przy tamie we Włocławku [na zdj.]. W tym momencie ksiądz Popiełuszko jeszcze żył.

W czasie swojej ostatniej homilii w Bydgoszczy ks. Jerzy Popiełuszko mówił m.in. „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”. Ciało kapłana wyłowiono 30 października 1984 roku.

Ks. Popiełuszko w zeszłym roku został beatyfikowany. Jest pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie. Jego grób oraz poświęcone mu muzeum co roku odwiedzają tysiące Polaków.

 

saż

[fot. wikipedia.pl]

Słowa kluczowe:

Kościół

,

krzyż

Warto poczytać

 1. siemoniak-stare 22.05.2017

  Siemoniak atakuje Wojska Obrony Terytorialnej

  Były szef MON krytykuje nowy rodzaj sił zbrojnych powołany przez Antoniego Macierewicza.

 2. mid-17522101 22.05.2017

  Prezydent o Wodeckim: odszedł wybitny muzyk

  Jeden z najpopularniejszych polskich piosenkarzy, skrzypek, trębacz i kompozytor Zbigniew Wodecki zmarł w poniedziałek w Warszawie.

 3. mid-17522108 22.05.2017

  Prezydent Duda: Singapur jest naszym ważnym partnerem

  "Pan prezydent Singapuru dokonał szerszego otwarcia drzwi na współpracę i za to bardzo serdecznie dziękuję" - podkreślił prezydent otwierając Polsko-Singapurskie Forum Biznesowe.

 4. SiedzibaTelewizjiPolskiejwWarszawie2017 22.05.2017

  TVP: Zarzuty o cenzurowaniu festiwalu w Opolu są nieprawdziwe

  - Zarzuty o funkcjonowaniu cenzury artystów występujących na Festiwalu Opole 2017 są nieprawdziwe i naruszają dobre imię spółki - oświadczyła w poniedziałek TVP.

 5. kownacki 22.05.2017

  Kownacki: Caracale to największa afera Platformy

  Wiceminister obrony odpowiada na ataki polityków opozycji.

 6. ciarkaSITVPinfo 22.05.2017

  Dymisje w dolnośląskiej policji

  - Komendant dolnośląskiej policji, jego zastępca ds. prewencji i komendant miejski zostali odwołani ze stanowisk przez szefa MSWiA w związku ze śmiercią Igora Stachowiaka. Powodem utrata zaufania i niedopełnienie obowiązków - poinformował w poniedziałek rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 7. mid-epa05979655 22.05.2017

  Wałęsa kpi z ABW: Wyczyściłem wszystko

  - Wyczyściłem wszystko, więc mogą do mnie przyjść - mówi Lech Wałęsa nt. informacji, że ABW będzie chciała sprawdzić dokumenty, które niedawno opublikował w internecie.

 8. mac65 22.05.2017

  Platforma chce do środy dokumenty z MON

  Posłowie PO wystosowali w poniedziałek pismo ponaglające do szefa MON Antoniego Macierewicza, by udostępnił im kolejne dokumenty ws. zakupu śmigłowców dla wojska.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook