Jedynie prawda jest ciekawa


Nie istniało coś takiego jak masowy polski antysemityzm. Opublikowano ważny raport

07.03.2018
Marzec68070302018
Nie istniało coś takiego jak masowy polski antysemityzm. Opublikowano ważny raport

Masowy polski antysemityzm nie istniał, nigdy nie przybrał postawy dominującej w społeczeństwie polskim - wynika z raportu fundacji Warsaw Enterprise Institute "Komunistyczny antysemityzm - wypadki marcowe 1968" zaprezentowanego w środę na konferencji prasowej.

Autor projektu Przemysław Mandela podczas konferencji prasowej wyjaśnił, że raport ma przeciwdziałać "niebezpiecznej i niepokojącej tendencji, żeby rozciągać wydarzenia marcowe i skutki tej kampanii, czy samą kampanię antysemicką, na ogół społeczeństwa polskiego". Jego zdaniem wydarzenia te "wciąż rzutują na obraz społeczeństwa polskiego, na obraz Polski chociażby w optyce zachodnioeuropejskich elit".

Z raportu wynika, że kampania antysemicka była rezultatem "izraelskiego zwycięstwa w wojnie sześciodniowej", a "wyolbrzymione sygnały o wyraźnie proizraelskich nastrojach części środowisk żydowskich w Polsce posłużyły za pretekst do wewnętrznych, frakcyjnych czystek w aparacie partyjnym PZPR".

Mandela wskazał, że kampania antysemicka "nie znalazła odzewu większości społeczeństwa polskiego poza tymi najbardziej radykalnymi odłamami, skrajnościami" czynnego zaangażowania się w kampanię lub bronienia Żydów. Zaznaczył, że większość społeczeństwa "pozostała bierna także wówczas, kiedy kampania przybrała już jawnie antysemicki ton".

Według raportu ocena braku reakcji społeczeństwa polskiego na kampanię antysemicką "jest niezwykle ryzykowna, a może wręcz zwyczajnie niemożliwa". - Z jednej strony można je interpretować, jako wyraz milczącej aprobaty, z drugiej jednak, jako formę biernego oporu, odmowę czynnego włączenia w kampanię - czytamy w publikacji.

Mandela w raporcie podkreślił również, że nie istniał "masowy polski antysemityzm", ponieważ nigdy nie przybrał on postawy dominującej w społeczeństwie polskim. Wyjaśnił, że same "postawy antysemickie były przeważnie powodowane bądź uzasadniane czymś więcej aniżeli tylko rasistowskimi uprzedzeniami".

Prezes WEI Tomasz Wróblewski podczas konferencji podkreślił, że w 1989 r. w Polsce panował ustrój komunistyczny "i był to system narzucony Polsce". - Z drugiej strony tymi, którzy rządzili byli Polacy - dodał. Zaznaczył jednocześnie, że "naród był ubezwłasnowolniony - niezależnie od tego, czy reagował, czy nie, niewielki miał wpływ na to, żeby przeciwdziałać".

- Historia nie jest czarno-biała i nie można powiedzieć, że cokolwiek to zmienia w naszych trudnych relacjach polsko-żydowskich - uważa Wróblewski. Dodał, że debata, która toczyła się na ten temat w Sejmie, "jest tak samo infantylna i tak samo złożona jak każda inna dotycząca relacji polsko-żydowskich".

Raport pokazuje również, że wydarzenia marcowe 1968 w kwestii stosunków polsko-żydowskich były "rozpętaną w sposób cyniczny i instrumentalny antysemicką nagonką jednej z koterii PZPR przeciwko innej w ich walce o wpływy polityczne i stanowiska". Autor w swojej publikacji zaznacza również, że za wydarzenia te powinni czuć się winni i przepraszać "ci, którzy dziś czują się spadkobiercami idei stojących za rozpętaniem "kampanii antysyjonistycznej".

PAP
Fot: PAP/Paweł Supernak

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook