Jedynie prawda jest ciekawa


Nie istniało coś takiego jak masowy polski antysemityzm. Opublikowano ważny raport

07.03.2018
Marzec68070302018
Nie istniało coś takiego jak masowy polski antysemityzm. Opublikowano ważny raport

Masowy polski antysemityzm nie istniał, nigdy nie przybrał postawy dominującej w społeczeństwie polskim - wynika z raportu fundacji Warsaw Enterprise Institute "Komunistyczny antysemityzm - wypadki marcowe 1968" zaprezentowanego w środę na konferencji prasowej.

Autor projektu Przemysław Mandela podczas konferencji prasowej wyjaśnił, że raport ma przeciwdziałać "niebezpiecznej i niepokojącej tendencji, żeby rozciągać wydarzenia marcowe i skutki tej kampanii, czy samą kampanię antysemicką, na ogół społeczeństwa polskiego". Jego zdaniem wydarzenia te "wciąż rzutują na obraz społeczeństwa polskiego, na obraz Polski chociażby w optyce zachodnioeuropejskich elit".

Z raportu wynika, że kampania antysemicka była rezultatem "izraelskiego zwycięstwa w wojnie sześciodniowej", a "wyolbrzymione sygnały o wyraźnie proizraelskich nastrojach części środowisk żydowskich w Polsce posłużyły za pretekst do wewnętrznych, frakcyjnych czystek w aparacie partyjnym PZPR".

Mandela wskazał, że kampania antysemicka "nie znalazła odzewu większości społeczeństwa polskiego poza tymi najbardziej radykalnymi odłamami, skrajnościami" czynnego zaangażowania się w kampanię lub bronienia Żydów. Zaznaczył, że większość społeczeństwa "pozostała bierna także wówczas, kiedy kampania przybrała już jawnie antysemicki ton".

Według raportu ocena braku reakcji społeczeństwa polskiego na kampanię antysemicką "jest niezwykle ryzykowna, a może wręcz zwyczajnie niemożliwa". - Z jednej strony można je interpretować, jako wyraz milczącej aprobaty, z drugiej jednak, jako formę biernego oporu, odmowę czynnego włączenia w kampanię - czytamy w publikacji.

Mandela w raporcie podkreślił również, że nie istniał "masowy polski antysemityzm", ponieważ nigdy nie przybrał on postawy dominującej w społeczeństwie polskim. Wyjaśnił, że same "postawy antysemickie były przeważnie powodowane bądź uzasadniane czymś więcej aniżeli tylko rasistowskimi uprzedzeniami".

Prezes WEI Tomasz Wróblewski podczas konferencji podkreślił, że w 1989 r. w Polsce panował ustrój komunistyczny "i był to system narzucony Polsce". - Z drugiej strony tymi, którzy rządzili byli Polacy - dodał. Zaznaczył jednocześnie, że "naród był ubezwłasnowolniony - niezależnie od tego, czy reagował, czy nie, niewielki miał wpływ na to, żeby przeciwdziałać".

- Historia nie jest czarno-biała i nie można powiedzieć, że cokolwiek to zmienia w naszych trudnych relacjach polsko-żydowskich - uważa Wróblewski. Dodał, że debata, która toczyła się na ten temat w Sejmie, "jest tak samo infantylna i tak samo złożona jak każda inna dotycząca relacji polsko-żydowskich".

Raport pokazuje również, że wydarzenia marcowe 1968 w kwestii stosunków polsko-żydowskich były "rozpętaną w sposób cyniczny i instrumentalny antysemicką nagonką jednej z koterii PZPR przeciwko innej w ich walce o wpływy polityczne i stanowiska". Autor w swojej publikacji zaznacza również, że za wydarzenia te powinni czuć się winni i przepraszać "ci, którzy dziś czują się spadkobiercami idei stojących za rozpętaniem "kampanii antysyjonistycznej".

PAP
Fot: PAP/Paweł Supernak

Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 4. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 5. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 6. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 7. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 8. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook