Jedynie prawda jest ciekawa


Nie gaśnie protest w obronie polskiej szkoły

02.05.2012

Od wczoraj głodówka w obronie polskiej szkoły i w proteście przeciw ograniczaniu nauczania historii ma miejsce w Nysie. O relację z drugiego dnia protestu poprosiliśmy Janusza Sanockiego, wydawcę "Nowin Nyskich" i koordynatora głodówki w tym mieście.

W tej chwili znów głodują 4 osoby. Wczoraj wieczorem na 2 dni musiał przerwać protest Krzysztof Musialski, który wrócił do Częstochowy, ale obiecał nam, że jeszcze do nas wróci.

Dzisiaj podpisy pod obywatelskim projektem ustawy zbieraliśmy w lokalu redakcji, gdzie się znajdujemy. Tu też przychodzą ludzie, którzy chcą nas odwiedzić. Odwiedzają nas też dziennikarze - dzisiaj była tu ekipa telewizji publicznej z Opola, którzy mają nadać wieczorem reportaż o naszej głodówce. Na bieżąco protest relacjonuje też Radio Opole.

Odwiedzili nas również nauczyciele historii z dwóch miejscowych szkół. Nauczyciele też organizują akcję poparcia, zbierają podpisy, a jutro jedna z nauczycielek historii ma się przyłączyć do głodówki plus jeszcze jeden mieszkaniec Nysy.

Dwóch najdłużej głodujących, jeszcze od Częstochowy, Jurek Zimny - szósty dzień i Jan Karandziej piąty, czują się w miarę dobrze - stoją tu obok mnie i nie wyglądają, żeby mieli zamiar zemdleć - cały czas jesteśmy pod opieką lekarzy, którzy nas odwiedzają. Tak więc nie dramatyzujemy, bo nie jest to dla nas pierwsza głodówka.

Tak więc trwamy, taka jest forma naszego protestu i pokazania, że to są ważne sprawy, o które warto walczyć. Dlatego podjąłem decyzję o przejęciu pałeczki w tej sztafecie głodówki, zaprosiłem 3 osoby z Częstochowy do mojej redakcji, do Nysy, przede wszystkim dlatego, żeby podtrzymać tę akcję protestacyjną.

Uważam, że jest to sytuacja dramatyczna i niedopuszczalna, żeby - nie chodzi tu nawet o meritum sprawy - tak drastyczne ograniczanie nauczania tych przedmiotów, które mają kształtować w polskich szkołach młodego człowieka, jego postawę obywatelską - ale zwłaszcza chodzi o sposób, w jaki władze to przeprowadzają - niezwykle arogancki, nie liczący się z opinią środowisk naukowych, nauczycieli, rodziców, społeczeństwa.

Dzisiaj nauczyciele historii, którzy nas odwiedzili mówili, że nikt z nimi tych zmian nie konsultował - są one wprowadzane bez najmniejszej konsultacji i akceptacji ze strony społeczeństwa. To jest kolejny objaw tego, że te mechanizmy, rzekomo demokratyczne w III Rzeczpospolitej całkowicie nie funkcjonują, są poblokowane. To jest aż zdumiewające, że tak ważne decyzje zapadają bez znalezienia szerokiej zgody społecznej, bez dyskusji.

Protest będziemy prowadzić do niedzieli, kiedy zostanie tu, w Nysie zawieszony a głodówka zostanie przeniesiona do Wrocławia. Tamtejszym działaczom przekażemy też nasze insygnia, m.in. obraz Matki Boskiej, który został znaleziony przez naszych kolegów w Warszawie, kiedy szukali miejsca na głodówkę i tablicę, na której wypisujemy kolejne dni głodówki z miastami, gdzie jest ona prowadzona.

not. Greg
[fot. mat. organizatora]

Warto poczytać

 1. wypadek22062018 22.06.2018

  Wypadek autobusów w Będzinie. Wśród poszkodowanych kobieta w ciąży

  Około 20 osób zostało w różny sposób poszkodowanych w piątek rano w Będzinie, po tym jak autobus komunikacji miejskiej najechał na inny autobus. Na miejsce dotarło kilka zespołów ratowniczych, w tym lotniczy; pokrzywdzeni nie doznali jednak poważniejszych obrażeń.

 2. wegrzy22062018 22.06.2018

  Wzruszający film od naszych węgierskich braci. „Niech żyje Polska!”

  Na takich przyjaciół zawsze można liczyć! Ambasada Węgier przygotowała wzruszający film z okazji 100.rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 3. Strazpozarnawiki 22.06.2018

  Bilans ostatniej nocy- ranni, pożary i tysiące ludzi bez prądu

  Strażacy interweniowali ponad 4,3 tys. razy po nawałnicach, które w czwartek przeszły nad Polską - podał w piątek rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Podczas burz 10 osób zostało poszkodowanych. Nadal 74 tys. odbiorców pozbawionych jest prądu.

 4. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

 5. walesa24052018 21.06.2018

  Wałęsa i Kaczyński szykują się do „wieczności”? Zaskakujący wpis byłego prezydenta

  Do Lecha Wałęsy doszły doniesienia, jakoby Jarosław Kaczyński miał udać się na polityczną emeryturę. Sprawę skomentował w dramatycznych i kontrowersyjnych słowach.

 6. zendaya-lublin-21062018 21.06.2018

  Hit sieci. Została sam na sam z "polskimi faszystami". Opowiada jak udało się jej przetrwać

  Mecz Polski z Senegalem wzbudził ogromne emocje w całym kraju. W strefach kibica zgromadziło się wielu kibiców dopingujących polską reprezentację. Jednak do ciekawego zdarzenia doszło w Lublinie, gdzie wśród obecnych znalazła się sympatyczka Senegalu

 7. trzaskowski21062018 21.06.2018

  Szczyt żenady? Zamiast mieszkańców stolicy na „ławkę Trzaskowskiego” trafiają partyjni działacze

  Trudno jest nie odnieść wrażenia, iż kampania Rafała Trzaskowskiego toczy się od wpadki do wpadki.

 8. bydgoszcz-RM-21062018 21.06.2018

  "Żart" prezydenta Bydgoszczy zdenerwował opozycję

  Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszcz zatwierdzono większością głosów sprawozdanie finansowe za rok 2017 r. i udzielone zostało absolutorium władzom miasta

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook