Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nie gaśnie protest w obronie polskiej szkoły

02.05.2012

Od wczoraj głodówka w obronie polskiej szkoły i w proteście przeciw ograniczaniu nauczania historii ma miejsce w Nysie. O relację z drugiego dnia protestu poprosiliśmy Janusza Sanockiego, wydawcę "Nowin Nyskich" i koordynatora głodówki w tym mieście.

W tej chwili znów głodują 4 osoby. Wczoraj wieczorem na 2 dni musiał przerwać protest Krzysztof Musialski, który wrócił do Częstochowy, ale obiecał nam, że jeszcze do nas wróci.

Dzisiaj podpisy pod obywatelskim projektem ustawy zbieraliśmy w lokalu redakcji, gdzie się znajdujemy. Tu też przychodzą ludzie, którzy chcą nas odwiedzić. Odwiedzają nas też dziennikarze - dzisiaj była tu ekipa telewizji publicznej z Opola, którzy mają nadać wieczorem reportaż o naszej głodówce. Na bieżąco protest relacjonuje też Radio Opole.

Odwiedzili nas również nauczyciele historii z dwóch miejscowych szkół. Nauczyciele też organizują akcję poparcia, zbierają podpisy, a jutro jedna z nauczycielek historii ma się przyłączyć do głodówki plus jeszcze jeden mieszkaniec Nysy.

Dwóch najdłużej głodujących, jeszcze od Częstochowy, Jurek Zimny - szósty dzień i Jan Karandziej piąty, czują się w miarę dobrze - stoją tu obok mnie i nie wyglądają, żeby mieli zamiar zemdleć - cały czas jesteśmy pod opieką lekarzy, którzy nas odwiedzają. Tak więc nie dramatyzujemy, bo nie jest to dla nas pierwsza głodówka.

Tak więc trwamy, taka jest forma naszego protestu i pokazania, że to są ważne sprawy, o które warto walczyć. Dlatego podjąłem decyzję o przejęciu pałeczki w tej sztafecie głodówki, zaprosiłem 3 osoby z Częstochowy do mojej redakcji, do Nysy, przede wszystkim dlatego, żeby podtrzymać tę akcję protestacyjną.

Uważam, że jest to sytuacja dramatyczna i niedopuszczalna, żeby - nie chodzi tu nawet o meritum sprawy - tak drastyczne ograniczanie nauczania tych przedmiotów, które mają kształtować w polskich szkołach młodego człowieka, jego postawę obywatelską - ale zwłaszcza chodzi o sposób, w jaki władze to przeprowadzają - niezwykle arogancki, nie liczący się z opinią środowisk naukowych, nauczycieli, rodziców, społeczeństwa.

Dzisiaj nauczyciele historii, którzy nas odwiedzili mówili, że nikt z nimi tych zmian nie konsultował - są one wprowadzane bez najmniejszej konsultacji i akceptacji ze strony społeczeństwa. To jest kolejny objaw tego, że te mechanizmy, rzekomo demokratyczne w III Rzeczpospolitej całkowicie nie funkcjonują, są poblokowane. To jest aż zdumiewające, że tak ważne decyzje zapadają bez znalezienia szerokiej zgody społecznej, bez dyskusji.

Protest będziemy prowadzić do niedzieli, kiedy zostanie tu, w Nysie zawieszony a głodówka zostanie przeniesiona do Wrocławia. Tamtejszym działaczom przekażemy też nasze insygnia, m.in. obraz Matki Boskiej, który został znaleziony przez naszych kolegów w Warszawie, kiedy szukali miejsca na głodówkę i tablicę, na której wypisujemy kolejne dni głodówki z miastami, gdzie jest ona prowadzona.

not. Greg
[fot. mat. organizatora]
Słowa kluczowe:

głodówka

,

Nysa

,

protest

Warto poczytać

 1. cbs2017303 30.03.2017

  Udaremniono przemyt ponad 200 kg haszyszu

  Głównym kierunkiem działania grupy była przestępczość ekonomiczna, akcyzowa i narkotykowa na terenie Unii Europejskiej.

 2. mid-17330081 30.03.2017

  Szarek: „Polskie państwo mówi dziś głosem IPN”

  - Zmieniliśmy świadomość wielu Polaków. To wielkie zwycięstwo i owoc setek publikacji, spotkań, wystaw i konferencji - podkreślił˙w czwartek w Toruniu prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

 3. tyyyyyys 30.03.2017

  Donald Tusk zostanie przesłuchany 19 kwietnia

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk stawi się 19 kwietnia na przesłuchaniu w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej, gdzie ma zeznawać jako świadek.

 4. ASDSC06946 30.03.2017

  Państwowa Służba Ochrony zastąpi BOR

  Jak podał resort spraw wewnętrznych, PSO będzie elitarną służbą wyspecjalizowaną w ochronie najważniejszych osób w państwie.

 5. pettty 30.03.2017

  Petru lepszy od premier Szydło?

  Uważam, że Ryszard Petru byłby zdecydowanie lepszym kandydatem na premiera, bo jest dużo bardziej otwarty i patrzy do przodu - podkreślił polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej.

 6. ekshunmacjapowazkiSI 30.03.2017

  Kolejna ekshumacja na Powązkach

  Na warszawskich Powązkach Wojskowych ekshumowano ciało kolejnej ofiary katastrofy smoleńskiej. To 17. ekshumacja przeprowadzona w związku ze śledztwem ws. katastrofy. Na prośbę rodziny prokuratura nie ujawnia, o czyj grób chodzi.

 7. IMG0629-1 30.03.2017

  Gigantyczna analiza akt ws. Smoleńska

  „Przeprowadzono również kwerendę obowiązujących w 2010 roku przepisów, powtórzono analizy KBWLLP oraz dokonano wysłuchania dużej ilości świadków".

 8. mid-17329100 29.03.2017

  Prezydent: "Ormiański charakter jest mocno wpisany w Polskę"

  - Ormianie przybyli jako zaproszeni goście, jako mile widziani przybysze - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook