Jedynie prawda jest ciekawa


Nie gaśnie protest w obronie polskiej szkoły

02.05.2012

Od wczoraj głodówka w obronie polskiej szkoły i w proteście przeciw ograniczaniu nauczania historii ma miejsce w Nysie. O relację z drugiego dnia protestu poprosiliśmy Janusza Sanockiego, wydawcę "Nowin Nyskich" i koordynatora głodówki w tym mieście.

W tej chwili znów głodują 4 osoby. Wczoraj wieczorem na 2 dni musiał przerwać protest Krzysztof Musialski, który wrócił do Częstochowy, ale obiecał nam, że jeszcze do nas wróci.

Dzisiaj podpisy pod obywatelskim projektem ustawy zbieraliśmy w lokalu redakcji, gdzie się znajdujemy. Tu też przychodzą ludzie, którzy chcą nas odwiedzić. Odwiedzają nas też dziennikarze - dzisiaj była tu ekipa telewizji publicznej z Opola, którzy mają nadać wieczorem reportaż o naszej głodówce. Na bieżąco protest relacjonuje też Radio Opole.

Odwiedzili nas również nauczyciele historii z dwóch miejscowych szkół. Nauczyciele też organizują akcję poparcia, zbierają podpisy, a jutro jedna z nauczycielek historii ma się przyłączyć do głodówki plus jeszcze jeden mieszkaniec Nysy.

Dwóch najdłużej głodujących, jeszcze od Częstochowy, Jurek Zimny - szósty dzień i Jan Karandziej piąty, czują się w miarę dobrze - stoją tu obok mnie i nie wyglądają, żeby mieli zamiar zemdleć - cały czas jesteśmy pod opieką lekarzy, którzy nas odwiedzają. Tak więc nie dramatyzujemy, bo nie jest to dla nas pierwsza głodówka.

Tak więc trwamy, taka jest forma naszego protestu i pokazania, że to są ważne sprawy, o które warto walczyć. Dlatego podjąłem decyzję o przejęciu pałeczki w tej sztafecie głodówki, zaprosiłem 3 osoby z Częstochowy do mojej redakcji, do Nysy, przede wszystkim dlatego, żeby podtrzymać tę akcję protestacyjną.

Uważam, że jest to sytuacja dramatyczna i niedopuszczalna, żeby - nie chodzi tu nawet o meritum sprawy - tak drastyczne ograniczanie nauczania tych przedmiotów, które mają kształtować w polskich szkołach młodego człowieka, jego postawę obywatelską - ale zwłaszcza chodzi o sposób, w jaki władze to przeprowadzają - niezwykle arogancki, nie liczący się z opinią środowisk naukowych, nauczycieli, rodziców, społeczeństwa.

Dzisiaj nauczyciele historii, którzy nas odwiedzili mówili, że nikt z nimi tych zmian nie konsultował - są one wprowadzane bez najmniejszej konsultacji i akceptacji ze strony społeczeństwa. To jest kolejny objaw tego, że te mechanizmy, rzekomo demokratyczne w III Rzeczpospolitej całkowicie nie funkcjonują, są poblokowane. To jest aż zdumiewające, że tak ważne decyzje zapadają bez znalezienia szerokiej zgody społecznej, bez dyskusji.

Protest będziemy prowadzić do niedzieli, kiedy zostanie tu, w Nysie zawieszony a głodówka zostanie przeniesiona do Wrocławia. Tamtejszym działaczom przekażemy też nasze insygnia, m.in. obraz Matki Boskiej, który został znaleziony przez naszych kolegów w Warszawie, kiedy szukali miejsca na głodówkę i tablicę, na której wypisujemy kolejne dni głodówki z miastami, gdzie jest ona prowadzona.

not. Greg
[fot. mat. organizatora]

Warto poczytać

 1. padbrusy20032018 20.03.2018

  Wzruszające słowa prezydenta Dudy. "W waszej tragedii są elementy, które można przekuć na dobro"

  Wierzę, że w tragedii, która was dotknęła, są elementy, które mogą zostać przekute na dobro, takie jak wielkie serce i pomoc, którą okazaliście sobie nawzajem, swoim gościom i harcerzom - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek na spotkaniu z wolontariuszami w Brusach.

 2. Kolakowska20032018 20.03.2018

  Nawoływała by "to coś złapać i ogolić na łyso". Jest wyrok

  Zapadł wyrok w głośnej sprawie radnej Anny Kołakowskiej, pozwanej za słowa "trzeba to coś złapać i ogolić na łyso"

 3. Komisjaweryfikacyjna20032018 20.03.2018

  PILNE: Jest decyzja komisji weryfikacyjnej w sprawie nieruchomości przy Hożej!

  Komisja uchyliła decyzję Prezydenta Warszawy z dnia 3 stycznia 2008 roku oraz odmówiła ustanowienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej na ulicy Hożej 23/25

 4. LisAndruszkiewicz 20.03.2018

  Według Lisa polską politykę zagraniczną prowadzi smarkateria. Mocna odpowiedź Andruszkiewicza!

  - Przyszłość nie należy do totalnych, lecz do nas - młodego patriotycznego pokolenia! - odpowiedział Adam Andruszkiewicz na agresywny felieton Tomasza Lisa w najnowszym "Newsweeku"

 5. Smolenskwrakwiki 20.03.2018

  Polska nie odzyska wraku Tupolewa? Niespodziewany problem

  Sytuacja z wrakiem tupolewa, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem, jest ciężka, w pewnym "zakleszczeniu" - ocenił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Poinformował, że 10 kwietnia br. prezydent Andrzej Duda weźmie udział w odsłonięciu pomnika ofiar katastrofy

 6. Banderasobieplonie20032018 20.03.2018

  Narodowcy spalili wizerunki Bandery. Jest reakcja Ukrainy

  Ambasada Ukrainy w Polsce potępia manifestację zorganizowaną przez niektóre polskie organizacje nacjonalistyczne pod Ambasadą tego kraju w Warszawie - poinformowała w oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej Ambasada

 7. Nordstreamwiki 20.03.2018

  "Pozostaliśmy przy swoim". Polska twardo przeciw Nord Stream 2

  Kropla drąży skałę - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski pytany o kwestię gazociągu Nord Stream2 i poniedziałkową rozmowę prezydenta Andrzeja Dudy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. "Rozmawialiśmy o Nord Stream 2, pozostaliśmy przy swoim" - dodał

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook