Jedynie prawda jest ciekawa


Nie będzie współpracy Merkel z Tuskiem?

25.04.2014

Premier Donald Tusk pojawił się na konferencji prasowej w towarzystwie Angeli Merkel z wyraźnie zawiedzioną miną. Przyczyną mogła być postawa niemieckiej kanclerz, która bez większego entuzjazmu odniosła się do polskiej propozycji stworzenia unii energetycznej.

Premier Donald Tusk nie wyglądał na zadowolonego na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z Angelą Merkel. Nastrój polskiego premiera był diametralnie różny od wczorajszego spotkania z Francois Hollandem.

Niemiecka kanclerz na początku swojego oświadczenia podkreśliła, że Europa musi zatrzymać Rosję.

- Jeszcze raz podkreśliłam, że z jednej strony Ukraina podjęła cały szereg działań, by realizować proces genewski, a z drugiej – ze strony rosyjskiej brakuje mi działania ze strony Rosjan. (…) Musimy wspólnie działać w ramach G7… — mówiła Merkel.

Co szczególnie mocno musiało zaboleć Tuska, niemiecka kanclerz bez dużego entuzjazmu odniosła się do polskiej propozycji stworzenia unii energetycznej.

- Donald Tusk i ja będziemy rozmawiać o tym, jakie są propozycje Polski co do unii energetycznej: wspieram je, ale musimy omówić jej elementy, musimy zobaczyć, jak możemy popchnąć do przodu punkty operacyjne. Potrzebny jest wewnętrzny rynek i struktura – na przykład to, że możemy odwracać przepływ gazu ze Słowacji na Ukrainę. Chodzi o możliwości w prywatnej oraz państwowej sferze — mówiła Merkel.

Tusk z marsową miną zaczął swoje przedstawienie problemów.

- Inaczej oboje sobie wyobrażaliśmy 25-lecie upadku muru berlińskiego i zwycięstwa „Solidarności”. Nie sądziliśmy, że ta potrzeba solidarności będzie tak radykalnie widoczna na wschód od naszych europejskich granic. To co było takim wielkim wyzwaniem dla Polaków i dla Niemców z tej wschodniej części – pani kanclerz wie to najlepiej – to powrót do świata wartości, gdzie te wartości nie są sloganami, ale porządkują życie narodów i poszczególnych ludzi. Mówię tu o wolności, poszanowaniu praw człowieka, wyrzeczeniu się przemocy… Sądzimy, że dzisiaj musimy być niezwykle konsekwentni w chronieniu tego dziedzictwa i budowaniu kolejnej fazy solidarności europejskiej — mówił szef polskiego rządu.

Premier wyraził również uznanie dla tego, co robi kanclerz Merkel, by zapewnić w Europie spokój.

- Ale chcę też powiedzieć, że przez ostatnie lata pani kanclerz walczyła o Europę stabilną. Było to związane z kryzysem finansowym, gospodarczym i stabilność strefy euro i całej Europy była celem numer jeden, tym pierwszym wyzwaniem… — stwierdził Tusk, dodając, że udaje się to czynić skutecznie dzięki Merkel

I dodawał nawiązując do propozycji Polski ws. unii energetycznej:

- Dziś największym wyzwaniem jest Europa bezpieczna. Jednym z elementów gwarantujących bezpieczną Europę jest niezależność energetyczna. Różne państwa mogą mieć różne interesy i punkty widzenia, ale naszym zadaniem jest uzgodnienie tego, co musi być wspólne w polityce energetycznej. Czasami diabeł tkwi w szczegółach, a więc musimy opisać, co praktycznie musimy zrobić, by zbudować unię energetyczną, by wszyscy czuli się w niej komfortowo — podkreślił premier.

Na zakończenie Tusk popisał się znajomością dwóch angielskich zwrotów w ocenie sytuacji w Europie:

- Europa nie może być bezradna wobec takiej polityki jak ta na wschodzie – budowaliśmy soft power, czyli wierność wartościom i solidarność. Skoro dzisiaj nie jesteśmy gotowi do twardej obrony tych wartości poza granicami UE – nikt nie chce konfliktu zbrojnego – to musimy być gotowi do wierności tej soft power, tego, co jest fundamentem UE. Kiedy myślimy o Ukrainie, powinniśmy o tym pamiętać. To, co dzieje się na Ukrainie to kryzys permanentny i wymaga nowej polityki wobec wschodu i nowego wymiaru solidarności europejskiej. (…) Niektórzy sądzą, że możliwy jest „business as usual”. Na pewno musimy wyciągać nowe wnioski z nowej sytuacji…
— zakończył Tusk.

PAP/kop, lz
[Fot. PAP]

Warto poczytać

 1. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 2. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 3. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 4. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 5. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 6. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 7. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook