Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nie będzie współpracy Merkel z Tuskiem?

25.04.2014

Premier Donald Tusk pojawił się na konferencji prasowej w towarzystwie Angeli Merkel z wyraźnie zawiedzioną miną. Przyczyną mogła być postawa niemieckiej kanclerz, która bez większego entuzjazmu odniosła się do polskiej propozycji stworzenia unii energetycznej.

Premier Donald Tusk nie wyglądał na zadowolonego na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z Angelą Merkel. Nastrój polskiego premiera był diametralnie różny od wczorajszego spotkania z Francois Hollandem.

Niemiecka kanclerz na początku swojego oświadczenia podkreśliła, że Europa musi zatrzymać Rosję.

- Jeszcze raz podkreśliłam, że z jednej strony Ukraina podjęła cały szereg działań, by realizować proces genewski, a z drugiej – ze strony rosyjskiej brakuje mi działania ze strony Rosjan. (…) Musimy wspólnie działać w ramach G7… — mówiła Merkel.

Co szczególnie mocno musiało zaboleć Tuska, niemiecka kanclerz bez dużego entuzjazmu odniosła się do polskiej propozycji stworzenia unii energetycznej.

- Donald Tusk i ja będziemy rozmawiać o tym, jakie są propozycje Polski co do unii energetycznej: wspieram je, ale musimy omówić jej elementy, musimy zobaczyć, jak możemy popchnąć do przodu punkty operacyjne. Potrzebny jest wewnętrzny rynek i struktura – na przykład to, że możemy odwracać przepływ gazu ze Słowacji na Ukrainę. Chodzi o możliwości w prywatnej oraz państwowej sferze — mówiła Merkel.

Tusk z marsową miną zaczął swoje przedstawienie problemów.

- Inaczej oboje sobie wyobrażaliśmy 25-lecie upadku muru berlińskiego i zwycięstwa „Solidarności”. Nie sądziliśmy, że ta potrzeba solidarności będzie tak radykalnie widoczna na wschód od naszych europejskich granic. To co było takim wielkim wyzwaniem dla Polaków i dla Niemców z tej wschodniej części – pani kanclerz wie to najlepiej – to powrót do świata wartości, gdzie te wartości nie są sloganami, ale porządkują życie narodów i poszczególnych ludzi. Mówię tu o wolności, poszanowaniu praw człowieka, wyrzeczeniu się przemocy… Sądzimy, że dzisiaj musimy być niezwykle konsekwentni w chronieniu tego dziedzictwa i budowaniu kolejnej fazy solidarności europejskiej — mówił szef polskiego rządu.

Premier wyraził również uznanie dla tego, co robi kanclerz Merkel, by zapewnić w Europie spokój.

- Ale chcę też powiedzieć, że przez ostatnie lata pani kanclerz walczyła o Europę stabilną. Było to związane z kryzysem finansowym, gospodarczym i stabilność strefy euro i całej Europy była celem numer jeden, tym pierwszym wyzwaniem… — stwierdził Tusk, dodając, że udaje się to czynić skutecznie dzięki Merkel

I dodawał nawiązując do propozycji Polski ws. unii energetycznej:

- Dziś największym wyzwaniem jest Europa bezpieczna. Jednym z elementów gwarantujących bezpieczną Europę jest niezależność energetyczna. Różne państwa mogą mieć różne interesy i punkty widzenia, ale naszym zadaniem jest uzgodnienie tego, co musi być wspólne w polityce energetycznej. Czasami diabeł tkwi w szczegółach, a więc musimy opisać, co praktycznie musimy zrobić, by zbudować unię energetyczną, by wszyscy czuli się w niej komfortowo — podkreślił premier.

Na zakończenie Tusk popisał się znajomością dwóch angielskich zwrotów w ocenie sytuacji w Europie:

- Europa nie może być bezradna wobec takiej polityki jak ta na wschodzie – budowaliśmy soft power, czyli wierność wartościom i solidarność. Skoro dzisiaj nie jesteśmy gotowi do twardej obrony tych wartości poza granicami UE – nikt nie chce konfliktu zbrojnego – to musimy być gotowi do wierności tej soft power, tego, co jest fundamentem UE. Kiedy myślimy o Ukrainie, powinniśmy o tym pamiętać. To, co dzieje się na Ukrainie to kryzys permanentny i wymaga nowej polityki wobec wschodu i nowego wymiaru solidarności europejskiej. (…) Niektórzy sądzą, że możliwy jest „business as usual”. Na pewno musimy wyciągać nowe wnioski z nowej sytuacji…
— zakończył Tusk.

PAP/kop, lz
[Fot. PAP]

Warto poczytać

 1. mid-17323168-Kopia 23.03.2017

  Manifestacja poparcia dla rządu i prof. Szyszko

  „Też jest to manifestacja w obronie suwerennych decyzji Polski” - podkreślił Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

 2. mid-17323187 23.03.2017

  Debata ws. prof. Szyszko. Premier odpowiada opozycji: Szkodzicie Polsce

  "Mam nieodparte wrażenie, że wniosek o którym dzisiaj rozmawiamy, powstał od momentu, gdy posłowie PO w internecie odkryli zdjęcie wiewiórki, której rzekomo minister Szyszko wyciął drzewo, które było jej domem" - powiedziała w Sejmie premier Beata Szydło.

 3. mid-epa05865310 23.03.2017

  Prokuratura zbada sprawę poszkodowanego Polaka

  Prokuratura w ramach postępowania ustala zczegóły związane ze stanem poszkodowanego w londyńskim zamachu Polaka.

 4. mid-17323101 23.03.2017

  Szymański: UE stoi przed ważnym wyborem

  Przed UE stoi wybór pomiędzy jednością a "nostalgiczną ucieczkę" do małych klubów - powiedział w czwartek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, który był jednym z gości czwartkowej debaty poświęconej poszukiwaniom nowego modelu integracji europejskiej.

 5. mid-17323028-1 23.03.2017

  Szydło: Nie będzie UE bez zasad

  „Czy jesteśmy gotowi, by podejmować odważne decyzje o przyszłości Europy?”

 6. mid-17323015 23.03.2017

  Szef MON odpowiada na zarzuty opozycji

  16 tys. osób zapisało się do Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformował w czwartek w Sejmie minister obrony narodowej Antonii Macierewicz. Tłumaczył też, że odejścia wojskowych z armii były w pewniej mierze związane z kwestiami lustracyjnymi.

 7. mid-17321024 23.03.2017

  Premier: Nie ma mowy o rekonstrukcji rządu

  Nie ma w tej chwili absolutnie mowy na temat jakiejkolwiek rekonstrukcji rządu - zadeklarowała w czwartek w TVN24 premier Beata Szydło. Premier dodała również, że czeka na zapowiadany przez PO wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec jej rządu.

 8. mid-17323014 23.03.2017

  Zieliński: W Polsce nie ma zagrożenia terrorystycznego

  - Polska policja jest w kontakcie z brytyjską; ostatnio zwiększamy liczbę oficerów łącznikowych w Wielkiej Brytanii - powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook