Jedynie prawda jest ciekawa


Nie będzie spotkania prezesa PiS z prezydentem

03.12.2017
1270andrzejdudajeszczenie
Nie będzie spotkania prezesa PiS z prezydentem

- W tej chwili nie ma umówionego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Dodał, że jeśli któraś ze stron lub obie uznają spotkanie za potrzebne - to ono będzie.

Łapiński, który był gościem niedzielnej audycji Śniadanie w Radiu ZET i Polsat News pytany był, czy będą jeszcze jakieś spotkania prezydenta Dudy z Jarosławem Kaczyńskim w sprawie poprawek PiS do prezydenckich projektów ustaw o KRS i SN.

 - Mogę powtórzyć to, co mówił pan prezydent, nie ma nic nadzwyczajnego w spotkaniach pomiędzy prezydentem a liderem obozu, który ma większość w parlamencie. I jeśli takie spotkanie któraś ze stron lub obie ze stron uznają, że będzie potrzebne, czy przydatne - to będzie. W tej chwili takiego spotkania umówionego nie ma – dodał minister.

Zaznaczył jednak, że "to jest kwestia uznania którejś ze stron, że trzeba się spotkać, coś omówić, czy w tej, czy w innej sprawie, bo to przecież nie tylko sprawa ustaw może być omawiana na tych spotkaniach, czy jest omawiana".

W mijającym tygodniu sejmowa komisja sprawiedliwości skończyła prace nad prezydenckimi projektami o Sądzie Najwyższym. Przyjęła wszystkie poprawki PiS. W najbliższą środę w Sejmie odbędzie się II czytanie tego projektu oraz projektu o Krajowej Radzie Sądownictwa, którym komisja zajmowała się we wtorek.

Łapiński był pytany, jak na propozycje PiS, zareagował prezydent, który w trakcie prac nad ustawami w komisji sejmowej przebywał z wizytą w Wietnamie. - Prezydent na bieżąco był informowany o tym, co się dzieje w Polsce - powiedział.

Przypomniał, że prezydent przygotowując swoje projekty i przesyłając je do Sejmu mówił, że jest on władzą ustawodawczą, niezależną od prezydenta i w toku prac parlamentarnych mogą być nanoszone poprawki.

- Prezydent powiedział, że zależy mu w tych ustawach na kilku takich fundamentalnych dla niego sprawach, o których mówił - tych warunkach brzegowych. I jeśli pojawią się jakieś poprawki, i one tych spraw nie będą w znaczący sposób zmieniać, to co do innych poprawek jest pełna otwartość prezydenta - podkreślił rzecznik prezydenta.

Przypomniał, że za chwilę odbędzie się drugie, trzecie czytanie projektów o SN i KRS, a następnie prace nad nimi w Senacie. I na koniec będzie ich ocena przez prezydenta - zaznaczył.

- Na ten moment dużo do powiedzenia będą mieli prawnicy, którzy prezentują pana prezydenta, czyli pani Anna Surówka-Pasek, czy pan minister Paweł Mucha - powiedział.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha zapowiedział w piątek w Radiu Zet, że prezydent dokona podsumowania prac komisji. Nie wykluczył, że Andrzej Duda będzie chciał "wyartykułować pewne rzeczy, które należałoby zmienić" w projektach ustaw.

- Mogę powtórzyć za moim kolegą, wiceszefem Kancelarii Prezydenta, panem ministrem, że jeśli wydarzyły się takie sytuacje, to prezydent może też jasno je zaznaczyć, że jednak się umawialiśmy. Wydaje się, że jednak w tych zmianach, generalne wytyczne, które prezydent sobie nakreślił w tych ustawach zostały zachowane. Jeśli są w szczegółach jakieś rozbieżności i te rozbieżności np. nie były omówione, to tak, jak pan minister Mucha powiedział - będą pewnie sygnalizowane - tłumaczył w niedzielę Łapiński.

- Teraz będzie to przedmiotem analizy i rozmów pana prezydenta ze swoimi współpracownikami - dodał Łapiński. - Trzeba patrzeć do końca, czy na tym jakimś etapie senackim coś nowego się nie pojawi - zaznaczył minister.

Rzecznik prezydenta podkreślił, że "dysponentem" poprawek byli zgłaszający. - Nieelegancko, czy może nie dobrze byłoby, gdybyśmy my te poprawki ujawniali. Do końca one były w dyspozycji klubu zgłaszającego - powiedział Łapiński.

(PAP), fot. CC 3.0 Radosław Czarnecki

Warto poczytać

 1. rydzyk20062018 20.06.2018

  Ktoś chce śmierci o. Rydzyka? Prokuratura prowadzi śledztwo

  Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód wszczęła postępowanie ws. nawoływania do zabójstwa założyciela Radia Maryja i TV Trwam o. Tadeusza Rydzyka - poinformowała w środę PAP szefowa toruńskiej prokuratury Judyta Głowacka.

 2. Trzaskowski20062018 20.06.2018

  O co chodzi Rafałowi Trzaskowskiemu? Dziwna niekonsekwencja kandydata PO na prezydenta Warszawy

  Wygląda na to, że Platforma Obywatelska próbuje różnymi sposobami przykryć kryzys wizerunkowy wywołany niezbyt przemyślaną wypowiedzią Rafała Trzaskowskiego o „zamrożeniu funduszy” unijnych na czas rządów PiS.

 3. cba-20062018 20.06.2018

  Zatrzymano 5 osób związanych z ustawianiem przetargów na wielomilionowe inwestycje

  Funkcjonariusze CBA z Bydgoszczy zatrzymali 5 osób związanych z ustawianiem przetargów. Grupa próbowała wpłynąć na inwestycje budowy dworca głównego w Olsztynie oraz modernizację Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

 4. 1270jarrekk 20.06.2018

  Jarosław Kaczyński wycofuje się z polityki? Rzeczniczka PiS komentuje

  Jarosław Kaczyński zamierza zrezygnować z funkcji prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość i wycofać się z czynnego udziału w polityce?

 5. sejm-20062018 20.06.2018

  Kantar Public: PiS zyskuje, PO traci, Nowoczesna poza sejmem

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w czerwcu, 41 proc. badanych wyrażających gotowość udziału w nich zagłosowałoby na PiS, a 20 proc. na PO; próg wyborczy przekroczyłyby też SLD (6 proc.) i Kukiz'15 (6 proc.) - wynika z sondażu Kantar Public

 6. szpital-lozka 20.06.2018

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich". Lekarze przestrzegają: "Rośnie liczba odmów szczepień”

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich"

 7. polacy19062018 19.06.2018

  "Te nasze stopery ze zdrowiem gorsze niż Glik bez barku". Ostre komentarze po porażce Polaków

  Reakcje znanych sportowców na Twitterze są bardzo krytyczne po porażce Polaków z Senegalem 1:2 w pierwszym meczu piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook