Jedynie prawda jest ciekawa

Nie będzie debaty Tusk-Kaczyński

29.09.2011

Jarosław Kaczyński pytany przez dziennikarzy o ewentualną debatę z Donaldem Tuskiem stwierdził, że nie ma zamiaru rozmawiać z nim w „oparach absurdu”. Prezes PiS podkreślił, że jego decyzja jest ostateczna.

Jarosław Kaczyński w programie TVN24 „Rozmowa Rymanowskiego”, wyjaśnił dlaczego nie wyobraża sobie merytorycznej debaty z Donaldem Tuskiem.

- Panie redaktorze, z panem przy wszystkich żartach i tych pańskich - nazwijmy to - zachowaniach ofensywnych, tak bym to określił, jednak merytorycznie rozmawiamy. Z Donaldem Tuskiem rozmawiałbym na temat straszenia go pistoletem przed 20 laty - w jego mniemaniu, bo ja go nigdy nie straszyłem - albo też na temat aresztowania autostrad, bo to jest z jego przemówienia, fragmenty, cytaty. Otóż to są opary absurdu. Ja nie mam zamiaru rozmawiać z nikim z oparach absurdu – stwierdził prezes PiS.

Dopytywany, czy nie zaproponuje Tuskowi debaty w ostatnim tygodniu kampanii i czy to definitywna decyzja, Jarosław Kaczyński potwierdził, że jego decyzja na temat udziału w ewentualnej debacie z Donaldem Tuskiem jest definitywna.

Jarosław Kaczyński był także pytany, z którym ugrupowaniem jego partia mogłaby wejść w koalicję, jeśli wygrałaby wybory; na uwagę prowadzącego, że z deklaracji innych sił politycznych w Polsce wynika, że nie za bardzo „lgną” one do koalicji z PiS, Jarosław Kaczyński odpowiedział, że „PiS jest niewątpliwie partią bardzo poważną, a nie wszyscy w parlamencie są tacy bardzo poważni. (...) Niewątpliwie jesteśmy najpoważniejsi”.

Prezes PiS dodał także, że o możliwych koalicjach zwykle rozmawia się po wyborach. Zastrzegł jednocześnie, że nie jest możliwa koalicja PiS z SLD.

Pytany o możliwość koalicji z PSL, Jarosław Kaczyński powiedział, że „świat jest skomplikowany, historia się różnie toczy”.

- Przede wszystkim możliwe jest to, że wygramy sami - stwierdził dopytywany o możliwość koalicji z ludowcami.

Jarosław Kaczyński pytany był też, czy za cenę tego, by pozbawić władzy Donalda Tuska, oddałby tekę premiera szefowi PSL Waldemarowi Pawlakowi.

- Nie, z tego względu, że ktoś kto w tej sytuacji dostaje tekę premiera, po prostu ma wszystko w ręku, a nam może powiedzieć „dziękuję bardzo” - powiedział prezes PiS.

Na pytanie, kto będzie chciał koalicji z PiS skoro w ręku premiera będzie wszystko, powiedział, że w tym wypadku sytuacja wygląda inaczej.

- To jest zupełnie inna sytuacja. Pan Pawlak, można powiedzieć, należy do nurtu innego niż my i może też łatwo się porozumieć jako premier z innymi, którzy być może bardzo by się obawiali naszego rządu i wobec tego byli gotowi na premiera Pawlaka, tylko żeby nie było naszych ministrów i rządu przez nas popieranego. Krótko mówiąc, to jest koncepcja zbyt ryzykowna, poza tym były też jeszcze inne względy, nie chcę w tej chwili do tego wracać, ale są też merytoryczne różnice między nami a panem premierem Pawlakiem - powiedział prezes PiS.

Według Jarosława Kaczyńskiego, „jeden warunek jest pewien”.

- My na pewno nie chcemy władzy dla władzy. Chcemy realizować program, który mamy - oświadczył.

Na uwagę, iż niektórzy twierdzą, iż PiS nie chce wygrać wyborów, Jarosław Kaczyński stwierdził, że „to już jest całkowita nieprawda” i „jedna z bajek” wymyślona przeciwko PiS.

- Chcemy wygrać, chcemy rządzić, ale chcemy zrealizować program, który w Polsce coś zmieni. Bo naprawdę w naszym kraju trzeba wiele zmienić, żeby mogło być dobrze i żeby ten nasz potencjał (...) został wykorzystany" - powiedział Jarosław Kaczyński.

Oceniając Donalda Tuska jako swojego przeciwnika politycznego, Jarosław Kaczyński stwierdził, że obecny premier w znacznej mierze odpowiada za zepsucie polskiej sceny politycznej.

- Ale jest jednocześnie człowiekiem, który bardzo zepsuł polską scenę polityczną, który wprowadził w niej reguły takie, które dzisiaj promują Palikota. I to jest jego straszliwy grzech i polska historia mu tego nie zapomni. Tak jak i nie zapomni mu tego skrajnie nieudolnego rządzenia - powiedział prezes PiS.

PAP

[fot.wybierzpis.org.pl]

Warto poczytać

 1. Misjewiki 22.10.2017

  "Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami"

  Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami i głosić Chrystusa w swoich środowiskach - mówił z okazji Światowego Dnia Misyjnego przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur. Podziękował też za ofiary składane na rzecz misji.

 2. Rezydenciprotest22102017 22.10.2017

  Prezydent włączy się w spór dotyczący rezydentów? Jest komentarz ministra

  W tym momencie protestu rezydentów nie ma potrzeby wchodzenia prezydenta w jego rozstrzygnięcie, ponieważ to sprawa między rządem, a protestującymi lekarzami - uważa prezydencki minister Andrzej Dera.

 3. MuzeumIIWSwiki 22.10.2017

  W Gdańsku stanie pomnik bohatera? "Zrobię wszystko żeby powstał".

  Składam dziś deklarację, że zrobię wszystko, aby przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stanął pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego - powiedział w sobotę dyrektor tej placówki Karol Nawrocki. Dodał, że powoła w tym celu społeczny komitet budowy pomnika.

 4. przylebska21102017 21.10.2017

  Rzecznik TK: prezes Trybunału zawiadomi prokuraturę ws. publikacji "GW" i "Faktu"

  - Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska złoży doniesienie do prokuratury ws. publikacji "Gazety Wyborczej" i dziennika "Fakt" dotyczących jej rzekomych powiązań ze służbami specjalnymi

 5. HGWYT 21.10.2017

  PiS atakuje PO w nowym spocie. Chodzi o reprywatyzację [WIDEO]

  Dziś PO chce mówić o samorządzie. Czy będzie dyskusja o wiceprzewodniczącej PO i tym, co dzieje się pod jej rządami? - napisała w sobotę na Twitterze rzecznik PiS Beata Mazurek. Zaprezentowała także nowy spot PiS dot. udziału PO w aferze reprywatyzacyjnej.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook