Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nie będzie debaty Tusk-Kaczyński

29.09.2011

Jarosław Kaczyński pytany przez dziennikarzy o ewentualną debatę z Donaldem Tuskiem stwierdził, że nie ma zamiaru rozmawiać z nim w „oparach absurdu”. Prezes PiS podkreślił, że jego decyzja jest ostateczna.

Jarosław Kaczyński w programie TVN24 „Rozmowa Rymanowskiego”, wyjaśnił dlaczego nie wyobraża sobie merytorycznej debaty z Donaldem Tuskiem.

- Panie redaktorze, z panem przy wszystkich żartach i tych pańskich - nazwijmy to - zachowaniach ofensywnych, tak bym to określił, jednak merytorycznie rozmawiamy. Z Donaldem Tuskiem rozmawiałbym na temat straszenia go pistoletem przed 20 laty - w jego mniemaniu, bo ja go nigdy nie straszyłem - albo też na temat aresztowania autostrad, bo to jest z jego przemówienia, fragmenty, cytaty. Otóż to są opary absurdu. Ja nie mam zamiaru rozmawiać z nikim z oparach absurdu – stwierdził prezes PiS.

Dopytywany, czy nie zaproponuje Tuskowi debaty w ostatnim tygodniu kampanii i czy to definitywna decyzja, Jarosław Kaczyński potwierdził, że jego decyzja na temat udziału w ewentualnej debacie z Donaldem Tuskiem jest definitywna.

Jarosław Kaczyński był także pytany, z którym ugrupowaniem jego partia mogłaby wejść w koalicję, jeśli wygrałaby wybory; na uwagę prowadzącego, że z deklaracji innych sił politycznych w Polsce wynika, że nie za bardzo „lgną” one do koalicji z PiS, Jarosław Kaczyński odpowiedział, że „PiS jest niewątpliwie partią bardzo poważną, a nie wszyscy w parlamencie są tacy bardzo poważni. (...) Niewątpliwie jesteśmy najpoważniejsi”.

Prezes PiS dodał także, że o możliwych koalicjach zwykle rozmawia się po wyborach. Zastrzegł jednocześnie, że nie jest możliwa koalicja PiS z SLD.

Pytany o możliwość koalicji z PSL, Jarosław Kaczyński powiedział, że „świat jest skomplikowany, historia się różnie toczy”.

- Przede wszystkim możliwe jest to, że wygramy sami - stwierdził dopytywany o możliwość koalicji z ludowcami.

Jarosław Kaczyński pytany był też, czy za cenę tego, by pozbawić władzy Donalda Tuska, oddałby tekę premiera szefowi PSL Waldemarowi Pawlakowi.

- Nie, z tego względu, że ktoś kto w tej sytuacji dostaje tekę premiera, po prostu ma wszystko w ręku, a nam może powiedzieć „dziękuję bardzo” - powiedział prezes PiS.

Na pytanie, kto będzie chciał koalicji z PiS skoro w ręku premiera będzie wszystko, powiedział, że w tym wypadku sytuacja wygląda inaczej.

- To jest zupełnie inna sytuacja. Pan Pawlak, można powiedzieć, należy do nurtu innego niż my i może też łatwo się porozumieć jako premier z innymi, którzy być może bardzo by się obawiali naszego rządu i wobec tego byli gotowi na premiera Pawlaka, tylko żeby nie było naszych ministrów i rządu przez nas popieranego. Krótko mówiąc, to jest koncepcja zbyt ryzykowna, poza tym były też jeszcze inne względy, nie chcę w tej chwili do tego wracać, ale są też merytoryczne różnice między nami a panem premierem Pawlakiem - powiedział prezes PiS.

Według Jarosława Kaczyńskiego, „jeden warunek jest pewien”.

- My na pewno nie chcemy władzy dla władzy. Chcemy realizować program, który mamy - oświadczył.

Na uwagę, iż niektórzy twierdzą, iż PiS nie chce wygrać wyborów, Jarosław Kaczyński stwierdził, że „to już jest całkowita nieprawda” i „jedna z bajek” wymyślona przeciwko PiS.

- Chcemy wygrać, chcemy rządzić, ale chcemy zrealizować program, który w Polsce coś zmieni. Bo naprawdę w naszym kraju trzeba wiele zmienić, żeby mogło być dobrze i żeby ten nasz potencjał (...) został wykorzystany" - powiedział Jarosław Kaczyński.

Oceniając Donalda Tuska jako swojego przeciwnika politycznego, Jarosław Kaczyński stwierdził, że obecny premier w znacznej mierze odpowiada za zepsucie polskiej sceny politycznej.

- Ale jest jednocześnie człowiekiem, który bardzo zepsuł polską scenę polityczną, który wprowadził w niej reguły takie, które dzisiaj promują Palikota. I to jest jego straszliwy grzech i polska historia mu tego nie zapomni. Tak jak i nie zapomni mu tego skrajnie nieudolnego rządzenia - powiedział prezes PiS.

PAP

[fot.wybierzpis.org.pl]

Warto poczytać

 1. sejm-sdfhgsdfjh-sdfj 19.01.2017

  Prokuratura wszczyna śledztwo ws. posiedzenia Sejmu

  Śledztwo dot. 16 grudnia. Zawiadomienie złożyły PO i Nowoczesna.

 2. olsztyn-smolensk-pamiec-katyn-353t54fc25ccm800x61e3a41c 19.01.2017

  Kolejne ekshumacje do połowy 2017 roku

  Zaplanowane zostały kolejne ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik będą przeprowadzane do połowy 2017 r.

 3. mid-17119093-1 19.01.2017

  Prezydent Radomia straci mandat?

  CBA wysłało w czwartek Radzie Miejskiej w Radomiu wniosek o wygaszenie mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Według CBA to skutek ujawnienia nieprzestrzegania przez niego przepisów ustawy antykorupcyjnej. Witkowski uważa, że nie złamał prawa.

 4. mid-17119057 19.01.2017

  CBOS: Wzrosła liczba zwolenników rządu

  "W pierwszej połowie stycznia do zwolenników rządu zaliczyło się 39 proc. respondentów, przeciwnicy to 32 proc., a 26 proc. wyraziło obojętność wobec obecnego gabinetu" - wynika z sondażu CBOS. Zwolenników rządu jest najwięcej od początku urzędowania premier Beaty Szydło.

 5. mid-17119016 19.01.2017

  Prezydent: Liczę na polsko-izraelską współpracę

  Najlepszą gwarancją światowego pokoju jest solidarna, prowadzona z determinacją obrona porządku opartego na prawie międzynarodowym - powiedział w Izraelu prezydent Andrzej Duda. Kluczowym elementem jest znaczące wzmocnienie potencjału odstraszania - dodał.

 6. blust 19.01.2017

  Błaszczak: Nie ma przyzwolenia na łamanie prawa

  Błaszczak mówił, że zarzutami obciążającymi 80 zidentyfikowanych demonstrujących przed Sejmem w nocy z 16 na 17 grudnia 2016 r., jest "złamanie prawa".

 7. pajor-surma 19.01.2017

  Zmarł prezydent Stargardu

  Prezydent Sławomir Pajor zmarł w swoim domu. Miał 58 lat.

 8. rafae 19.01.2017

  Nie żyje Rafał Wójcikowski, poseł Kukiz'15

  Wójcikowski miał 43 lata. Należał do Stowarzyszenia KoLiber.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook