Jedynie prawda jest ciekawa


Nick Vujicic w Poznaniu: "Trzeba szukać Boga"

01.05.2015

Ponad 25 tys. osób z Polski i zagranicy uczestniczyło w spotkaniu 30 kwietnia z Nickiem Vujicicem, znanym australijskim niepełnosprawnym mówcą motywacyjnym, który po raz pierwszy odwiedził Polskę. Spotkanie na INEA Stadion odbyło się pod hasłem „Życie bez ograniczeń”.

− Podróżuję po całym świecie, aby szerzyć nadzieję i miłość. Ewangelizuję, bo chcę głosić moją wiarę w Chrystusa. Wierzę też w potencjał człowieka − powiedział Nick Vujicic podczas konferencji prasowej w sali konferencyjnej Lecha Poznań, która poprzedziła spotkanie na stadionie. Wyraził też nadzieję, że jego historia zainspiruje Polaków, żeby się nigdy nie poddawali, by marzyć na wielką skalę i by się przygotować do tego, by pokonać wszelkie przeciwności.

Nick jest pochodzenia serbskiego, ale urodził się w Australii, dokąd wyemigrowali jego rodzice. Ma rzadką chorobą znaną jako zespół tetra-amelia, czyli całkowity wrodzony brak kończyn. − Kiedyś byłem dzieckiem, które nie wiedziało, co to jest nadzieja. Chodziłem do szkoły w Australii, nauczyłem się pisać stopą na klawiaturze, poszedłem na uniwersytet i ukończyłem studia handlowe o kierunku księgowość i planowanie finansów, jestem mówcą, pisarzem, mężem i ojcem dwóch synów − mówił gość z Australii. 

Wspominał, że kiedyś przeczytał o tym, że Bóg miał plan dla człowieka niewidomego. Pomyślał: skoro Bóg miał plan dla ślepca, to ma też na pewno dla człowieka bez kończyn. − Nie potrzebowałem nóg i rąk, potrzebowałem celu, moje serce potrzebowało uzdrowienia, a moja dusza potrzebowała nieba − stwierdził Vujicic. 
Zaznaczył, że aby podjąć drogę do Boga, trzeba zacząć się modlić. Przyznać, że samemu nie da się rady i poprosić Boga o pomoc. On cię nie zawiedzie. − Trzeba być pokornym. Trzeba szukać Boga i zaprosić Go do serca. On pozwoli ci dokonywać zmian dzień po dniu − podkreślił gość z Australii. 
Przyznał, że kiedy miał 10 lat, chciał popełnić samobójstwo, ale powstrzymała go miłość jego rodziców. − My, istoty ludzkie mamy wybór: poddamy się albo podejmiemy walkę. Jak udało mi się wszystko odwrócić? Dziękuję Bogu za moje życie, za moje życie − przekonywał mówca.

Następnie rozpoczęło się spotkanie na INEA Stadion. Nick Vujicic wyjechał na scenę stadionu na elektrycznym wózku. Przeniósł się na specjalny stół, po którym przez całe wystąpienie poruszał się, używając swojej stopy. 
Opowiedział historię swojego życia. − Wiele osób pytało mnie, co chcesz robić jak dorośniesz. Ostatnią rzeczą, jaką chciałem, to być samotnym człowiekiem. Myślałem, że nie ma dla mnie nadziei i że skończę jako człowiek samotny, że będę ciężarem dla moich rodziców, ale tak się nie stało − zauważył mówca.
Podkreślił, że uwielbia piłkę nożną. Wspominał, że kiedy jako 13−latek grał w piłkę z kolegą, zranił się w stopę. Potem przez trzy tygodnie leżał w szpitalu. − Po raz pierwszy poczułem się jak niepełnosprawny, ale zrozumiałem, że mogę się denerwować na to, czego nie mam, albo być wdzięcznym za to, co mam − stwierdził mówca, wywołując aplauz publiczności.

Przekonywał, że my, istoty ludzkie, mamy wybór: poddamy się albo podejmiemy walkę. Jak udało mi się wszystko odwrócić? − Nie musisz być idealną osobą, żeby znaleźć idealną miłość dla siebie. Dziękuję Bogu za moje życie − powiedział Vujicic.

Nick Vujicic urodził się 4 grudnia 1982 roku w Melbourne, w Australii jako najstarsze dziecko w serbskiej rodzinie pastora i pielęgniarki. Rodzice byli zszokowani, gdy okazało się, że nie ma obu rąk ani nóg, jedynie jedną zdeformowaną stopę. Odbierający poród lekarze byli zaskoczeni, nic bowiem nie wskazywało, że dziecko urodzi się z wadą polegającą na całkowitym braku kończyn. Choć prawo australijskie nie pozwalało Nickowi na uczestnictwo w normalnym programie nauczania, jego rodzice postarali się, by chłopiec mógł uczęszczać do szkoły ze zdrowymi dziećmi.

Od 19. roku życia, odkąd odkrył w sobie talent mówcy, podróżuje po całym świecie, spotykając się z tysiącami ludzi, pochodzących z różnych środowisk, młodzieżą, nauczycielami, przedsiębiorcami, osobami duchownymi i dając poruszające świadectwo wiary i nadziei. Pomimo swej niepełnosprawności nauczył się wykonywać wszystkie niezbędne, codzienne czynności: pisać używając palców u stopy, używać komputera, czesać się, golić, odbierać telefon, ale też jeździć na deskorolce, a nawet grać w golfa czy nurkować.

Od trzech lat jest żonaty z pełnosprawną Kanae Miyaharą. Małżeństwo ma synka, a w sierpniu spodziewa się drugiego dziecka.
Przyjazd Nicka Vujcicia do Polski zorganizowała firma Milewski&Partnerzy.


lap/KAI

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 4. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 8. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook