Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

NFZ oszczędza na najmłodszych pacjentach

15.07.2013

Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadza na porodówkach oraz oddziałach dla noworodków ostre limity, w których lekarze nie są w stanie się zmieścić. Gdyby szpitale podążały za wskazówkami NFZ musiałyby zrezygnować np. z pozajelitowego żywienia wcześniaków.

Dramatyczna sytuacja w służbie zdrowia dotknęła także porodówki i oddziały dla noworodków. Nie starcza pieniędzy na ratowanie życia najmłodszym, czy na opiekę kobiet w ciąży.

"Kontrakty z NFZ dzielą się na to, co jest w budżecie i zrobione ponad. Na porodówkach nielimitowane zabiegi to wszystkie przyjęcia zakończone porodem. Ale na toczenia krwi po porodzie, wszelkie patologie ciąż czy krótkoterminowe przyjęcia mamy określony budżet, oczywiście niewystarczający" - tłumaczy w "Super Expressie" mgr Ewa Peńsko ze szpitala przy ul. Madalińskiego. Prowadzi to do sytuacji, w której lekarze, chcąc przestrzegać limitów, musieliby odmawiać opieki kobietom z zagrożoną ciążą.

Limitowana jest także opieka noworodków po porodzie: "Na przykład żywienie pozajelitowe wcześniaków, a takiego malucha trzeba nakarmić nawet 12 razy na dobę" - tłumaczy Ewa Peńsko, dodając: "jesteśmy w trudnej sytuacji. Gdybyśmy chcieli zmieścić się w kontrakcie, musielibyśmy co drugiej mamie odmawiać udzielenia pomocy."

NFZ gwarantuje szpitalom zwrot kosztów tylko za świadczenia wykonane w przypadku ratowania życia - według instytucji, pozajelitowe karmienie noworodka taką procedurą nie jest.

Jak z tak skandalicznych ograniczeń wobec maluchów tłumaczy się NFZ? "Wskazane świadczenia należą do zakresów nielimitowanych. Zgodnie z zapisami ogólnych warunków umów Fundusz finansuje świadczenia do wysokości kwoty zapisanej w umowie. Oddział Funduszu nie jest w stanie sfinansować tych, które wykonane zostały ponad limit, z uwagi na ograniczone środki" - wyjaśnia Agnieszka Gołąbek z Mazowieckiego Oddziału NFZ.

Dramatyczna sytuacja jest też na oddziałach pediatrycznych. Szpitale mają aż kilkadziesiąt procent nadwykonań, za które płacą sami, gdyż NFZ nie chce zwracać za świadczenia wykonane ponad limit.

"Przychodzi taki moment, że przestaje się płacić za prąd czy wodę albo leki, tylko po to, by móc ratować pacjentów, bo przecież od tego jesteśmy" - wyjaśnia mgr Peńsko.

mc,"Super Express"
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. zniczpamieci2 23.10.2016

  W Wielkopolsce zapłonęły "znicze pamięci"

  Znicze w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej zapłonęły w niedzielę w całej Wielkopolsce w ramach ósmej edycji akcji społecznej "Zapal znicz pamięci".

 2. pope 23.10.2016

  Ks. Jerzy i związek zbrojny w MSW

  Prokuratura IPN bada sprawę zabójstwa kapelana "Solidarności".

 3. mid-16a20026 23.10.2016

  Wassermann zapowiada przesłuchanie Tuska

  "Będziemy pytać premiera Donalda Tuska, od kiedy miał wiedzę, że istnieje coś takiego jak Amber Gold i kto tę firmę prowadzi".

 4. mid-16a22283 23.10.2016

  Antoni Macierewicz - "Patriota Roku 2016"

  Szef Ministerstwa Obrony Narodowej otrzymał nagrodę im. Kazimierza Odnowiciela.

 5. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 6. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 7. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 8. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook