Jedynie prawda jest ciekawa


Nergal przed sądem w sprawie znieważenia godła. "Polska nie ma wyłączności na ptaka"

19.03.2018
1270nerkal007
Nergal przed sądem w sprawie znieważenia godła. "Polska nie ma wyłączności na ptaka"

Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku rozpoczął się w poniedziałek proces lidera deathmetalowej grupy Behemoth Adama Darskiego, ps. Nergal, oskarżonego o publiczne znieważenie polskiego godła. Sprawa dotyczy materiałów promujących trasę koncertową zespołu.

Wokalista zaznaczył, że nie rozumie, dlaczego w myśl "urzędującej religii" próbuje się zawłaszczać pojęcie patriotyzmu do jednej tylko jego interpretacji. W swoim oświadczeniu muzyk odwołał się do przykładu blackmetalowych zespołów norweskich, które są często wspierane przez państwo, a nie sekowane i prześladowane, tak jak - jego zdaniem - w Polsce. 

Adam "Nergal" Darski - oskarżany o znieważanie godła - tłumaczył w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, że Polska nie ma wyłączności na "ptaka", którego wizerunek jest charakterystyczny dla wielu państw i krain geograficznych

Lider zespołu "Behemoth" w swoim oświadczeniu podkreślił, że nie chce od władz Polski wsparcia finansowego, ale prosi o wsparcie wolności i swobody działania, ponieważ jego zespół jest polskim towarem eksportowym "być może numer jeden, a na pewno w pierwszej dziesiątce". - Pieniądze zarabiane na całym świecie przywozimy do Polski i zasilamy budżet tego kraju - podkreślił. 

Mówił też o niekompetencji oskarżycieli, którzy - jego zdaniem - chętnie wzięliby od niego podatki, ale paradoksalnie chcą tępić i karać muzyka w ten czy inny sposób. - Czuję się Polakiem, jestem patriotą, ale to, że ja i grupa fanów, do których kieruję swoją twórczość reprezentujemy inny prąd ideologiczny nie jest i nie powinien być powodem ataków na mnie i na nasz zespół - pokreślił Adam "Nergal" Darski.

IMG_9858

Wraz z 41-letnim Darskim (zgodził się na podanie nazwiska - PAP) na ławie oskarżonych zasiadają też dwie inne osoby: Rafał W., który na zlecenie muzyka stworzył projekt graficzny oraz Maciej G., który - również na prośbę "Nergala" - rozpowszechnił grafikę w internecie.

Trasę zespołu Behemoth pt. "Rzeczpospolita Niewierna", która odbywała się między 30 września a 10 października 2016 r., promowała - m.in. na plakatach i w internecie - grafika przedstawiająca wizerunek białego orła bez korony: zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. W postać orła były też wpisane dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż. Orzeł został umieszczony na czerwonym tle, a całość była utrzymana w stylistyce nawiązującej do polskiego godła. Nad orłem umieszczono też napis "Rzeczpospolita Niewierna".

IMG_9864

Rzeczniczka prasowa gdańskiej Prokuratury Okręgowej Grażyna Wawryniuk wyjaśniała na początku stycznia, że w toku śledztwa prokuratorzy uzyskali opinie biegłych z zakresu heraldyki oraz historii i ikonografii. "Z opinii tych wynika, że w stworzonej grafice wykorzystano i celowo zniekształcono wzór godła Rzeczypospolitej celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej, wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie" - informowała Wawryniuk.

Darski i Maciej G. zostali oskarżeni o publiczne znieważenie godła Rzeczypospolitej Polskiej, a Rafał W. - o udzielenie pomocy w popełnieniu tego przestępstwa. Za popełnienie takich czynów grożą kary grzywny, ograniczenia wolności, a nawet do roku więzienia.

W trakcie śledztwa oskarżeni nie przyznali się do winy i odmówili złożenia wyjaśnień.

IMG_9874 Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście po zawiadomieniu złożonym przez radnego gdyńskiej dzielnicy Karwiny Marka Dudzińskiego oraz Ryszarda Nowaka, przedstawiciela Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami.

Dla muzyka z grupy Behemoth nie jest to pierwszy proces związany z jego działalnością artystyczną.

IMG_9880

"Nergal" miał sprawę sądową za to, że w 2007 r. podczas koncertu w Gdyni podarł Biblię. Kartki podartego Pisma Świętego Adam D. rozrzucił wśród publiczności, mówiąc m.in.: "Żryjcie to g...o!". Nazwał też Biblię "kłamliwą księgą", a Kościół katolicki - "największą zbrodniczą sektą". Kartki spalili później fani zespołu. W lutym 2014 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji uniewinniający "Nergala" od zarzutu obrazy uczuć religijnych.

PAP, Stefczyk.info

autor: Robert Pietrzak, Artur Ceyrowski

fot. Stefczyk.info/ Artur Ceyrowski


Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook