Jedynie prawda jest ciekawa


Nergal przed sądem w sprawie znieważenia godła. "Polska nie ma wyłączności na ptaka"

19.03.2018
1270nerkal007
Nergal przed sądem w sprawie znieważenia godła. "Polska nie ma wyłączności na ptaka"

Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku rozpoczął się w poniedziałek proces lidera deathmetalowej grupy Behemoth Adama Darskiego, ps. Nergal, oskarżonego o publiczne znieważenie polskiego godła. Sprawa dotyczy materiałów promujących trasę koncertową zespołu.

Wokalista zaznaczył, że nie rozumie, dlaczego w myśl "urzędującej religii" próbuje się zawłaszczać pojęcie patriotyzmu do jednej tylko jego interpretacji. W swoim oświadczeniu muzyk odwołał się do przykładu blackmetalowych zespołów norweskich, które są często wspierane przez państwo, a nie sekowane i prześladowane, tak jak - jego zdaniem - w Polsce. 

Adam "Nergal" Darski - oskarżany o znieważanie godła - tłumaczył w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, że Polska nie ma wyłączności na "ptaka", którego wizerunek jest charakterystyczny dla wielu państw i krain geograficznych

Lider zespołu "Behemoth" w swoim oświadczeniu podkreślił, że nie chce od władz Polski wsparcia finansowego, ale prosi o wsparcie wolności i swobody działania, ponieważ jego zespół jest polskim towarem eksportowym "być może numer jeden, a na pewno w pierwszej dziesiątce". - Pieniądze zarabiane na całym świecie przywozimy do Polski i zasilamy budżet tego kraju - podkreślił. 

Mówił też o niekompetencji oskarżycieli, którzy - jego zdaniem - chętnie wzięliby od niego podatki, ale paradoksalnie chcą tępić i karać muzyka w ten czy inny sposób. - Czuję się Polakiem, jestem patriotą, ale to, że ja i grupa fanów, do których kieruję swoją twórczość reprezentujemy inny prąd ideologiczny nie jest i nie powinien być powodem ataków na mnie i na nasz zespół - pokreślił Adam "Nergal" Darski.

IMG_9858

Wraz z 41-letnim Darskim (zgodził się na podanie nazwiska - PAP) na ławie oskarżonych zasiadają też dwie inne osoby: Rafał W., który na zlecenie muzyka stworzył projekt graficzny oraz Maciej G., który - również na prośbę "Nergala" - rozpowszechnił grafikę w internecie.

Trasę zespołu Behemoth pt. "Rzeczpospolita Niewierna", która odbywała się między 30 września a 10 października 2016 r., promowała - m.in. na plakatach i w internecie - grafika przedstawiająca wizerunek białego orła bez korony: zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. W postać orła były też wpisane dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż. Orzeł został umieszczony na czerwonym tle, a całość była utrzymana w stylistyce nawiązującej do polskiego godła. Nad orłem umieszczono też napis "Rzeczpospolita Niewierna".

IMG_9864

Rzeczniczka prasowa gdańskiej Prokuratury Okręgowej Grażyna Wawryniuk wyjaśniała na początku stycznia, że w toku śledztwa prokuratorzy uzyskali opinie biegłych z zakresu heraldyki oraz historii i ikonografii. "Z opinii tych wynika, że w stworzonej grafice wykorzystano i celowo zniekształcono wzór godła Rzeczypospolitej celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej, wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie" - informowała Wawryniuk.

Darski i Maciej G. zostali oskarżeni o publiczne znieważenie godła Rzeczypospolitej Polskiej, a Rafał W. - o udzielenie pomocy w popełnieniu tego przestępstwa. Za popełnienie takich czynów grożą kary grzywny, ograniczenia wolności, a nawet do roku więzienia.

W trakcie śledztwa oskarżeni nie przyznali się do winy i odmówili złożenia wyjaśnień.

IMG_9874 Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście po zawiadomieniu złożonym przez radnego gdyńskiej dzielnicy Karwiny Marka Dudzińskiego oraz Ryszarda Nowaka, przedstawiciela Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami.

Dla muzyka z grupy Behemoth nie jest to pierwszy proces związany z jego działalnością artystyczną.

IMG_9880

"Nergal" miał sprawę sądową za to, że w 2007 r. podczas koncertu w Gdyni podarł Biblię. Kartki podartego Pisma Świętego Adam D. rozrzucił wśród publiczności, mówiąc m.in.: "Żryjcie to g...o!". Nazwał też Biblię "kłamliwą księgą", a Kościół katolicki - "największą zbrodniczą sektą". Kartki spalili później fani zespołu. W lutym 2014 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji uniewinniający "Nergala" od zarzutu obrazy uczuć religijnych.

PAP, Stefczyk.info

autor: Robert Pietrzak, Artur Ceyrowski

fot. Stefczyk.info/ Artur Ceyrowski


Warto poczytać

 1. Tusk23042018 23.04.2018

  "Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje ws. Smoleńska"

  Donald Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje jakie podejmował po katastrofie smoleńskiej; obiecywał, że państwo zrobi wszystko, by szybko i skutecznie ją wyjaśnić i tutaj skłamał - podkreślił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin

 2. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

 3. JanPawelIIwiki 23.04.2018

  Były kamerdyner Jana Pawła II przerywa milczenie

  Były kamerdyner Jana Pawła II Angelo Gugel ujawnił, że przed inauguracją pontyfikatu papież przeczytał mu przygotowaną homilię i poprosił o pomoc z włoskim akcentem. Dziennikowi "Corriere della Sera" opowiedział, że widział papieża odprawiającego egzorcyzmy

 4. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 5. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 6. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 7. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook