Jedynie prawda jest ciekawa

Naukowcy odtworzą ostatnie chwile lotu do Smoleńska

04.04.2012

Grupa naukowców z Politechniki Gdańskiej i Instytutu Maszyn Przepływowych PAN zamierza stworzyć cyfrowy model Tu-154 i zbadać przyczyny utraty części skrzydła samolotu - pisze "Nasz Dziennik".

Prace oficjalnych organów badających katastrofę na Siewiernym rozczarowują - czytamy w gazecie. Dlatego naukowcy rozpoczęli starania o możliwość podjęcia własnych analiz.

Analiza naukowców z Gdańska obejmuje lot samolotu i jego części, zarówno przed, jak i po ewentualnym urwaniu końcówki skrzydła.

Grupa składa się z przedstawicieli czterech wydziałów Politechniki Gdańskiej i trzech zespołów badawczych Instytutu Maszyn Przepływowych PAN. Zespół liczy 15 pracowników naukowych i co najmniej drugie tyle współpracowników.

Wysokość grantu to 4 mln 780 tys. złotych. Zdaniem "Naszego Dziennika" to niedużo, biorąc pod uwagę czas trwania i rozmach projektu. Prace mają trwać dwa lata i obejmować komputerową pełną symulację ostatniej fazy lotu do Smoleńska.

Aby badania spełniały wymogi rzetelności, naukowcy postanowili stworzyć cyfrowy model maszyny, a także wykonywać eksperymenty na drugim Tu-154M o numerze 102. Liczą też na pomoc prokuratury wojskowej, która mogłaby udostępnić im nieobjęte tajemnicą materiały, w tym kopie plików zapisów rejestratora parametrów lotów i innych danych pozyskanych przez śledczych w Rosji.

TLa/"Nasz Dziennik"

[fot.arch.]

Warto poczytać

 1. SzymanskiFlickr 27.07.2017

  Szymański o propozycji spotkania KE-V4: jest wiele spraw, które wymagają rozmowy

  Jest wiele trudnych spraw, które wymagają politycznej wyobraźni i szczerej rozmowy; Polska jest zawsze gotowa do takiego dialogu - powiedział w czwartek PAP wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański odnosząc się do propozycji spotkania w formacie KE-V4.

 2. Policja 27.07.2017

  Nowoczesna: mamy dziś do czynienia z państwem policyjnym

  "Państwo policyjne" - tak poseł Nowoczesnej Adam Szłapka skomentował doniesienia "GW", według których policja śledziła lidera partii Ryszarda Petru. Zażądał w tej sprawie wyjaśnień od premier Beaty Szydło i zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

 3. lichocka16062017 27.07.2017

  Lichocka: Timmermans nie ma podstaw, żeby pouczać polski Sejm, jakie ma uchwalać ustawy

  Wiceszef KE Frans Timmermans nie ma żadnych podstaw, żeby pouczać Polaków i polski Sejm, jakie mają uchwalać ustawy - uważa posłanka PiS Joanna Lichocka z Rady Mediów Narodowych. Sądownictwo to kwestia państw członkowskich i politykom KE nic do tego - dodała.

 4. gdanskwoda 27.07.2017

  Dramatyczna sytuacja w Trójmieście. Będzie kolejna powódź?

  Gwałtowne opady od środy zagrażają zalaniem niektórych osiedli.

 5. Hamburatvpinfo 27.07.2017

  Niemiecka telewizja rządowa: "Przepraszanie za sformułowanie polskie obozy śmierci narusza niemiecki porządek prawny"

  To jest polityka historyczna, którą Niemcy grają od lat i wykorzystują ją bardzo brutalnie – tak mecenas Stefan Hambura skomentował apelację telewizji ZDF od nakazu wykonania wyroku zgodnie z którym stacja ma przeprosić za użycie sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook