Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nauka idzie do sądu?

23.09.2011

Profesor Mirosław Piotrowski, rektor KUL wytoczył proces innemu badaczowi za nieprzychylną recenzję jego książki. Choć krytyczny tekst ostatecznie się nie ukazał, profesor poczuł się urażony. Sąd Apelacyjny przychylił się do jego odczuć i uchylił decyzję o umorzeniu sprawy.

Rektora KUL rozsierdziła przygotowana przez doktora Sławomira Poleszaka recenzja jego książki o Narodowych Siłach Zbrojnych. Zdaniem Piotrowskiego w napisanej recenzji podane zostały fałszywe informacje na temat książki i jego samego. Ostatecznie recenzja się jednak nie ukazała. Jak tłumaczył dr Poleszak, zdecydował się ją wycofać, gdy na jego pracę wbrew zwyczajowi odpowiedziała dwójka innych naukowców. Choć praca Poleszaka nie została w żaden sposób nagłośniona i trafiła jedynie do kilku osób za pośrednictwem maili, prof. Piotrowski postanowił wystąpić do sądu z pozwem. Złamał w ten sposób dotychczasowe zasady prowadzenia sporów naukowych. Początkowo sąd I instancji umorzył sprawę, dochodząc do wniosku, że rozwiązaniem tej kwestii nie powinien zajmować się wymiar sprawiedliwości. Jednak sąd apelacyjny zmienił decyzję i uchylił umorzenie. Oznacza to, że sprawą kłótni naukowców zajmie się sąd już niedługo.

„Ta sprawa to absurd. Nie wiem, czy bardziej dziwi mnie zachowanie prof. Piotrowskiego, który skierował sprawę do sądu, czy sądu apelacyjnego, że podjął taką decyzję” – mówi Stefczyk.info prof. Antoni Dudek. Na swoim blogu historyk zaznacza, że z niezrozumiałych powodów sąd uznał, że „dobre imię Piotrowskiego zostało naruszone przez sam fakt przesłania tekstu drogą elektroniczną kilku osobom”. Antoni Dudek tłumaczy, że stanowisko rektora KUL, który uznał całą sprawę za spisek obliczony na pozbawienie go stanowiska, jest żenujące. Podobnie jak orzeczenie sądu, który „powinien sobie poczytać obowiązującą w Polsce konstytucję i zastanowić przez chwilę czy jej nie złamał”.

Okazuje się, że sądowa paranoja, która dzięki działaniom „Gazety Wyborczej”, zagościła na stałe w świecie dziennikarzy i publicystów, teraz jest przenoszona do środowiska naukowców. Być może wkrótce oni też zaczną się częściej spotykać na salach sądowych, a nie debatach naukowych. Dyskurs naukowy przeniosą do sądu?

Stanisław Żaryn

[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 2. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

 3. mid-16a21057 21.10.2016

  Szokujące ustalenia komisji Berczyńskiego

  „Tezy komisji MAK nie znajdują potwierdzenia, była to nieudolna próba zatuszowania prawdziwej winy katastrofy”.

 4. mid-16a21012stf 21.10.2016

  Sejm jednomyślnie za ochroną dzieci

  "Dobro dziecka jest wartością chronioną konstytucyjnie" – przypomniał Andrzej Dera, przedstawiając prezydencki projekt ws. zaostrzenia kar za przestępstwa wobec dzieci.

 5. krzysztofkwiatkowski 21.10.2016

  Kwiatkowski bez immunitetu

  Posłowie w głosowaniu zdecydowali o uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. "Za" głosowało 409 posłów.

 6. carac-st 21.10.2016

  Przetarg na śmigłowce pod lupą CBA

  CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka; potem podejmie kontrolę w tej sprawie.

 7. mid-16a21011 21.10.2016

  PO chce komisji śledczej ws. Caracali

  "Niczego się nie boimy, wszystko na stół chcemy wyłożyć i chcemy o tym wszystkim rozmawiać na komisji śledczej".

 8. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook