Jedynie prawda jest ciekawa


Nauka idzie do sądu?

23.09.2011

Profesor Mirosław Piotrowski, rektor KUL wytoczył proces innemu badaczowi za nieprzychylną recenzję jego książki. Choć krytyczny tekst ostatecznie się nie ukazał, profesor poczuł się urażony. Sąd Apelacyjny przychylił się do jego odczuć i uchylił decyzję o umorzeniu sprawy.

Rektora KUL rozsierdziła przygotowana przez doktora Sławomira Poleszaka recenzja jego książki o Narodowych Siłach Zbrojnych. Zdaniem Piotrowskiego w napisanej recenzji podane zostały fałszywe informacje na temat książki i jego samego. Ostatecznie recenzja się jednak nie ukazała. Jak tłumaczył dr Poleszak, zdecydował się ją wycofać, gdy na jego pracę wbrew zwyczajowi odpowiedziała dwójka innych naukowców. Choć praca Poleszaka nie została w żaden sposób nagłośniona i trafiła jedynie do kilku osób za pośrednictwem maili, prof. Piotrowski postanowił wystąpić do sądu z pozwem. Złamał w ten sposób dotychczasowe zasady prowadzenia sporów naukowych. Początkowo sąd I instancji umorzył sprawę, dochodząc do wniosku, że rozwiązaniem tej kwestii nie powinien zajmować się wymiar sprawiedliwości. Jednak sąd apelacyjny zmienił decyzję i uchylił umorzenie. Oznacza to, że sprawą kłótni naukowców zajmie się sąd już niedługo.

„Ta sprawa to absurd. Nie wiem, czy bardziej dziwi mnie zachowanie prof. Piotrowskiego, który skierował sprawę do sądu, czy sądu apelacyjnego, że podjął taką decyzję” – mówi Stefczyk.info prof. Antoni Dudek. Na swoim blogu historyk zaznacza, że z niezrozumiałych powodów sąd uznał, że „dobre imię Piotrowskiego zostało naruszone przez sam fakt przesłania tekstu drogą elektroniczną kilku osobom”. Antoni Dudek tłumaczy, że stanowisko rektora KUL, który uznał całą sprawę za spisek obliczony na pozbawienie go stanowiska, jest żenujące. Podobnie jak orzeczenie sądu, który „powinien sobie poczytać obowiązującą w Polsce konstytucję i zastanowić przez chwilę czy jej nie złamał”.

Okazuje się, że sądowa paranoja, która dzięki działaniom „Gazety Wyborczej”, zagościła na stałe w świecie dziennikarzy i publicystów, teraz jest przenoszona do środowiska naukowców. Być może wkrótce oni też zaczną się częściej spotykać na salach sądowych, a nie debatach naukowych. Dyskurs naukowy przeniosą do sądu?

Stanisław Żaryn

[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 2. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

 3. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 4. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 5. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 6. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 7. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook