Jedynie prawda jest ciekawa


Nauka idzie do sądu?

23.09.2011

Profesor Mirosław Piotrowski, rektor KUL wytoczył proces innemu badaczowi za nieprzychylną recenzję jego książki. Choć krytyczny tekst ostatecznie się nie ukazał, profesor poczuł się urażony. Sąd Apelacyjny przychylił się do jego odczuć i uchylił decyzję o umorzeniu sprawy.

Rektora KUL rozsierdziła przygotowana przez doktora Sławomira Poleszaka recenzja jego książki o Narodowych Siłach Zbrojnych. Zdaniem Piotrowskiego w napisanej recenzji podane zostały fałszywe informacje na temat książki i jego samego. Ostatecznie recenzja się jednak nie ukazała. Jak tłumaczył dr Poleszak, zdecydował się ją wycofać, gdy na jego pracę wbrew zwyczajowi odpowiedziała dwójka innych naukowców. Choć praca Poleszaka nie została w żaden sposób nagłośniona i trafiła jedynie do kilku osób za pośrednictwem maili, prof. Piotrowski postanowił wystąpić do sądu z pozwem. Złamał w ten sposób dotychczasowe zasady prowadzenia sporów naukowych. Początkowo sąd I instancji umorzył sprawę, dochodząc do wniosku, że rozwiązaniem tej kwestii nie powinien zajmować się wymiar sprawiedliwości. Jednak sąd apelacyjny zmienił decyzję i uchylił umorzenie. Oznacza to, że sprawą kłótni naukowców zajmie się sąd już niedługo.

„Ta sprawa to absurd. Nie wiem, czy bardziej dziwi mnie zachowanie prof. Piotrowskiego, który skierował sprawę do sądu, czy sądu apelacyjnego, że podjął taką decyzję” – mówi Stefczyk.info prof. Antoni Dudek. Na swoim blogu historyk zaznacza, że z niezrozumiałych powodów sąd uznał, że „dobre imię Piotrowskiego zostało naruszone przez sam fakt przesłania tekstu drogą elektroniczną kilku osobom”. Antoni Dudek tłumaczy, że stanowisko rektora KUL, który uznał całą sprawę za spisek obliczony na pozbawienie go stanowiska, jest żenujące. Podobnie jak orzeczenie sądu, który „powinien sobie poczytać obowiązującą w Polsce konstytucję i zastanowić przez chwilę czy jej nie złamał”.

Okazuje się, że sądowa paranoja, która dzięki działaniom „Gazety Wyborczej”, zagościła na stałe w świecie dziennikarzy i publicystów, teraz jest przenoszona do środowiska naukowców. Być może wkrótce oni też zaczną się częściej spotykać na salach sądowych, a nie debatach naukowych. Dyskurs naukowy przeniosą do sądu?

Stanisław Żaryn

[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Niedzielabezhandlu 23.04.2018

  Nadchodzi apokalipsa. Znany kabaret znakomicie wyśmiał panikę związaną z zakazem handlu w niedzielę [WIDEO]

  Rodziny walczące o przetrwanie. Pustka wokół centrów handlowych. Wojsko traci kontrolę, a na czarnym rynku ceny osiągają zawrotne sumy

 2. dontusk23042018 23.04.2018

  Tusk: nie odpowiadałem politycznie za projekt wizyty L. Kaczyńskiego w Katyniu

  "Politycznie nie odpowiadałem za projekt wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. w Katyniu"

 3. Wiezienie1 23.04.2018

  Były poseł Samoobrony rosyjsko-chińskim szpiegiem. Jest akt oskarżenia

  Mateusz P. osiągnął pokaźne korzyści majątkowe współpracując z wywiadem Rosji; pracował też na rzecz Chin - zarzuca mu prokuratura w akcie oskarżenia skierowanym do Sądu Okręgowego w Warszawie. Lider partii Zmiana jest w areszcie od maja 2016 r

 4. Lis23042018 23.04.2018

  Lis próbował uderzyć w Kaczyńskiego posuwając się do manipulacji. Nie wyszło

  Zdjęcie wychodzącego z domu Donalda Tuska stało się dla redaktora naczelnego "Newsweeka" okazją do manipulacji

 5. tusk23042018 23.04.2018

  "Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje ws. Smoleńska"

  Donald Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje jakie podejmował po katastrofie smoleńskiej; obiecywał, że państwo zrobi wszystko, by szybko i skutecznie ją wyjaśnić i tutaj skłamał - podkreślił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin

 6. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

 7. JanPawelIIwiki 23.04.2018

  Były kamerdyner Jana Pawła II przerywa milczenie

  Były kamerdyner Jana Pawła II Angelo Gugel ujawnił, że przed inauguracją pontyfikatu papież przeczytał mu przygotowaną homilię i poprosił o pomoc z włoskim akcentem. Dziennikowi "Corriere della Sera" opowiedział, że widział papieża odprawiającego egzorcyzmy

 8. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook