Jedynie prawda jest ciekawa

Nauczyciele ostrzegają: nadchodzą problemy

15.05.2012

Władze samorządowe w całej Polsce chcą w tym roku zlikwidować aż 1500 szkół. Tak wynika z zapowiedzi lokalnych władz. Środowiska oświatowe alarmują, że ta wielka liczba placówek przeznaczonych do likwidacji oznacza nie tylko ogromną marginalizację sieci szkół, ale również stratę pracy przez blisko 20 tysięcy nauczycieli.

Nauczyciele alarmują, że sytuacja skazuje ich na niepewność. Pani Agnieszka Michalska ze Szkoły Podstawowej w Łysakowie (woj. świętokrzyskie) zaznacza, w rozmowie z „Super Expressem”, że nie wie, jaka będzie jej sytuacja za kilka miesięcy. - Żyję w ciągłej niepewności, bo nie wiem, jak długo jeszcze moja szkoła będzie istnieć. Bardzo się boję zwolnienia, bo co ja wtedy zrobię?! - żali się.

W podobnej sytuacji jak pani Agnieszka, nauczycielka plastyki i muzyki, znajdują się tysiące nauczycieli w Polsce! Dlatego pracownicy oświaty wspólnie ze swoimi uczniami i ich rodzicami walczą o ocalenie szkół przed likwidacją.

Niestety dziś wydaje się to niezmiernie trudne. Władze samorządowe w wielu miejscach w Polsce nie mają pieniędzy na utrzymywanie placówek. Władze centralne nie przekazują na utrzymanie szkół odpowiednich środków. Od lat widać tendencję, by coraz więcej kompetencji przekazywać władzom lokalnym. Niestety nie idą za tym zwiększone środki na działalność. To powoduje, że samorządy muszą szukać oszczędności. Niestety robią to w najgorszym miejscu. Na oświacie, na której oszczędzać nie można.

saż
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. erdogan16102017 16.10.2017

  Kolejny akt izolacji Polski na arenie międzynarodowej. Tym razem Polskę odwiedzi prezydent Erdogan

  O czym będą rozmawiać Duda z Erdoganem? Minister Szczerski zdradził plany

 2. janpawel2pielg16102017 16.10.2017

  IPN ujawnił nowe dokumenty dot. działań SB wobec Jana Pawła II.

  - Wytyczne SB w zakresie fotografowania i filmowania pobytu Jana Pawła II podczas jego wizyty w Polsce w 1987 r. są wśród ok. 40 nowych dokumentów na portalu Archiwum IPN.

 3. Ziobro16102017 16.10.2017

  Startują pierwsze zmiany w sądownictwie. Nowy system ma zagwarantować bezstronność

  W trzech sądach - w Warszawie, Gliwicach i Suwałkach - rusza pilotażowy system losowego przydzielania sędziom spraw. Jak ocenił w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro celem rozwiązania jest m.in. zapewnienie bezstronności i równomiernego obciążenia sędziów.

 4. Protestywiki 16.10.2017

  Wojna polsko-polska to mit? Nie identyfikujemy się z popieranymi przez nas ugrupowaniami

  Prawie 80 proc. Polaków o sprecyzowanych preferencjach wyborczych w niewielkim lub żadnym stopniu identyfikuje się z popieranym ugrupowaniem - wynika z badania CBOS. Najczęściej z preferowaną partią identyfikują się wyborcy PiS. Największy negatywny elektorat ma PO.

 5. Szydlo16102017 16.10.2017

  Szydło o nauczycielach: nie ma zawodu, jest służba

  Nie ma zawodu nauczyciela, jest służba - pedagoga, nauczyciela, wychowawcy; to jest wielkie poświęcenie - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło podczas uroczystości wręczenia stypendiów dla najlepszych uczniów oraz odznaczeń dla nauczycieli.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook