Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nauczyciele ostrzegają: nadchodzą problemy

15.05.2012

Władze samorządowe w całej Polsce chcą w tym roku zlikwidować aż 1500 szkół. Tak wynika z zapowiedzi lokalnych władz. Środowiska oświatowe alarmują, że ta wielka liczba placówek przeznaczonych do likwidacji oznacza nie tylko ogromną marginalizację sieci szkół, ale również stratę pracy przez blisko 20 tysięcy nauczycieli.

Nauczyciele alarmują, że sytuacja skazuje ich na niepewność. Pani Agnieszka Michalska ze Szkoły Podstawowej w Łysakowie (woj. świętokrzyskie) zaznacza, w rozmowie z „Super Expressem”, że nie wie, jaka będzie jej sytuacja za kilka miesięcy. - Żyję w ciągłej niepewności, bo nie wiem, jak długo jeszcze moja szkoła będzie istnieć. Bardzo się boję zwolnienia, bo co ja wtedy zrobię?! - żali się.

W podobnej sytuacji jak pani Agnieszka, nauczycielka plastyki i muzyki, znajdują się tysiące nauczycieli w Polsce! Dlatego pracownicy oświaty wspólnie ze swoimi uczniami i ich rodzicami walczą o ocalenie szkół przed likwidacją.

Niestety dziś wydaje się to niezmiernie trudne. Władze samorządowe w wielu miejscach w Polsce nie mają pieniędzy na utrzymywanie placówek. Władze centralne nie przekazują na utrzymanie szkół odpowiednich środków. Od lat widać tendencję, by coraz więcej kompetencji przekazywać władzom lokalnym. Niestety nie idą za tym zwiększone środki na działalność. To powoduje, że samorządy muszą szukać oszczędności. Niestety robią to w najgorszym miejscu. Na oświacie, na której oszczędzać nie można.

saż
[Fot. Sxc.hu]

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook