Jedynie prawda jest ciekawa

Nauczyciele ostrzegają: nadchodzą problemy

15.05.2012

Władze samorządowe w całej Polsce chcą w tym roku zlikwidować aż 1500 szkół. Tak wynika z zapowiedzi lokalnych władz. Środowiska oświatowe alarmują, że ta wielka liczba placówek przeznaczonych do likwidacji oznacza nie tylko ogromną marginalizację sieci szkół, ale również stratę pracy przez blisko 20 tysięcy nauczycieli.

Nauczyciele alarmują, że sytuacja skazuje ich na niepewność. Pani Agnieszka Michalska ze Szkoły Podstawowej w Łysakowie (woj. świętokrzyskie) zaznacza, w rozmowie z „Super Expressem”, że nie wie, jaka będzie jej sytuacja za kilka miesięcy. - Żyję w ciągłej niepewności, bo nie wiem, jak długo jeszcze moja szkoła będzie istnieć. Bardzo się boję zwolnienia, bo co ja wtedy zrobię?! - żali się.

W podobnej sytuacji jak pani Agnieszka, nauczycielka plastyki i muzyki, znajdują się tysiące nauczycieli w Polsce! Dlatego pracownicy oświaty wspólnie ze swoimi uczniami i ich rodzicami walczą o ocalenie szkół przed likwidacją.

Niestety dziś wydaje się to niezmiernie trudne. Władze samorządowe w wielu miejscach w Polsce nie mają pieniędzy na utrzymywanie placówek. Władze centralne nie przekazują na utrzymanie szkół odpowiednich środków. Od lat widać tendencję, by coraz więcej kompetencji przekazywać władzom lokalnym. Niestety nie idą za tym zwiększone środki na działalność. To powoduje, że samorządy muszą szukać oszczędności. Niestety robią to w najgorszym miejscu. Na oświacie, na której oszczędzać nie można.

saż
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 2. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 3. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 4. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 5. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 6. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

 7. ss15012018 15.01.2018

  IPN szuka SS-manów służących w niemieckich obozach na terenie Polski. "To nie jest zamknięta sprawa"

  Prokuratorzy z IPN zwrócili się do Interpolu o pomoc w odnalezieniu ok. 1,6 tys. funkcjonariuszy SS.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook