Jedynie prawda jest ciekawa


"Naszym celem silniejsza gospodarka, silna Polska, silne społeczeństwo"

14.01.2018
Morawiecki14012018
"Naszym celem silniejsza gospodarka, silna Polska, silne społeczeństwo"

Cel naszej ekipy politycznej jest jeden - silniejsza gospodarka, silna Polska, silne społeczeństwo po to, żebyśmy mogli więcej znaczyć w Europie - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki, odbierając Super Wektora 2017 - nagrodę Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

Premier podkreślił, że nagroda, którą otrzymał jest "zobowiązaniem do tego, żeby jeszcze lepiej starać się wytyczać rzeczywiście wektory polskiej gospodarki".

- Cel nasz, cel przedsiębiorców, cel biznesu i cel naszej ekipy politycznej jest jeden - silniejsza gospodarka, silna Polska, silne społeczeństwo po to, żebyśmy mogli więcej znaczyć w Europie - powiedział Mateusz Morawiecki.

Pracodawcy RP przyznali swoją nagrodę premierowi za to, że "najpierw nakreślił odpowiednią strategię - Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a następnie przekonał do jej realizacji siły polityczne. Za to, że oddał w niej należne miejsce przedsiębiorcom, bez których rozwój Polski nie jest możliwy".

Morawiecki poinformował, odbierając statuetkę, że w swoim życiu prowadził zarówno małą, jak i dużą firmę i dlatego wie, że czasami administracja publiczna rozmija się z oczekiwaniami przedsiębiorców.

- Czasami też przedsiębiorcy rozmijają się z oczekiwaniami administracji, tak też bywa. Na przykład wydaje im się, że płacą za wysokie podatki. Nie jest tak, że płacą za wysokie podatki; jesteśmy na szóstym miejscu od końca w UE, jeśli chodzi o wysokość podatków - zauważył premier.

Mówił, że gdyby miał wyznaczyć jeden zasadniczy czynnik łączący wszystkie kraje, które w ciągu ostatnich 30-40-50 lat odniosły największy sukces gospodarczy, to wskazałby na bardzo bliską współpracę z administracją publiczną, czyli politykami. - Powinniśmy wiedzieć, że płyniemy na jednej łódce - zaznaczył szef rządu. Zwrócił przy tym uwagę na brak głosu polskich firm w Brukseli, w której powstaje 70 proc. legislacji obejmującej także Polskę.

- Nie ma tam waszego głosu, bo nie ma samorządu gospodarczego, który byłby w miarę zintegrowany, jednolity, chociażby na poziomie branżowym, rzeczywiście reprezentatywny - mówił Morawiecki. - Brak naszego lobbyingu w Brukseli zdecydowanie nas osłabia - dodał. Według niego ważnym celem rządu jest, aby polskie firmy miały odwagę wychodzić za granicę.

- W ciągu dwóch lat zrealizowaliśmy w dużym stopniu solidaryzm społeczny. Teraz jest czas na solidaryzm gospodarczy. Chcę, żebyście wiedzieli, że ja wierzę głęboko w to, że właśnie płyniemy na jednej łódce, że jesteśmy dla was (...). My chcemy działać w waszym interesie, bo wasze szanse za granicą właśnie zależą od tego, jak skuteczni będziemy my również za granicą, przede wszystkim w Brukseli, w Waszyngtonie, ale nie tylko - deklarował.

Zauważył, że kiedy niemieckie lub francuskie firmy wychodzą za granicę, to "zabierają ze sobą" małe i średnie. Dlatego, według niego, małe i średnie firmy "muszą być perłą w koronie naszej przedsiębiorczości, bo tylko tak zbudujemy bardzo mocną polską gospodarkę".

Premier obiecał, że w ciągu najbliższych miesięcy zostanie skutecznie wdrożona Konstytucja Biznesu, a rząd będzie słuchał przedsiębiorców. - Bo spójna polityka jest w naszym wspólnym interesie, bo innowacyjna gospodarka jest w naszym wspólnym interesie. Wykwalifikowani pracownicy, którzy więcej zarabiają, są też w naszym wspólnym interesie. Jedziemy jednym pociągiem, płyniemy na jednej łódce - podkreślił. Zaznaczył, że widzi unikalną szansę, której jeszcze przed nami nie było.

Dodał, że wektor co prawda nie ma punku zaczepienia, ale ma wyraźny kierunek. - Cieszę się, że jest nastawiony na ten jeden cel: silną gospodarkę - podsumował.

Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski mówił, że znakiem rozpoznawczym Morawieckiego jest jego talent, charakter i profesjonalizm zawodowy, na którym skorzystały firmy, dla których pracował obecny premier. - Był on przy tym, być może całkiem nieświadomie, pionierem tak obecnie silnego trendu etyki w biznesie" - zwrócił uwagę szef Pracodawców RP. Wskazał, że zdobytą wiedzę i doświadczenie widać wyraźnie w publikacjach Morawieckiego. "Są one dziś mapą drogową dla wielu ludzi związanych z gospodarką, niestety nie dla wszystkich - mówił.

Podkreślił, że premier Morawiecki "jak mało kto rozumie przedsiębiorców".

- Ideowość, twardy charakter, wiedza, zasady, to idealny pakiet lidera, przywódcy nie tylko w biznesie, kogoś, kto może wytyczyć drogę zarówno w gospodarce, jak i społeczeństwu - zaznaczył.

Wektory 2017 trafiły do 11 laureatów - osobistości oraz instytucji, które w ubiegłym roku osiągnęły wyjątkowe sukcesy lub zaważyły na rozwoju polskiej gospodarki.

Wektora otrzymała firma Provident "za wieloletnie utrzymywanie pozycji lidera na rynku finansów osobistych oraz nieustanne wprowadzanie nowych rozwiązań w funkcjonowaniu branży".

Wojciechowi Faszczewskiemu, prezesowi spółki PEPEES statuetkę przyznano "za imponującą ekspansję zagraniczną firmy, ale także za uwagę i energię poświęconą lokalnej społeczności".

Igora Klaję, prezesa spółki OTCF (właściciela marki 4F) doceniono "za przekucie własnej pasji sportowej na energię tworzenia nowoczesnej i profesjonalnej firmy, za odwagę i determinację w realizacji celu".

Założyciel firmy Selena FM, Krzysztof Domarecki otrzymał Wektora za śmiałą inwestycję w badania i rozwój, dzięki czemu jego firma znalazła się w czołówce producentów i dystrybutorów chemii budowlanej na świecie, a Norbert Rethmann za osobiste i długotrwałe zaangażowanie w budowę dobrych relacji pomiędzy Polską a Niemcami, konsekwentne inwestowanie na polskim rynku oraz prowadzenie na szeroką skalę działalności charytatywnej.

W przypadku prezesa Supra Brokers, Rafała Holanowskiego doceniono nowatorskie koncepcje zarządzania produktami ubezpieczeniowymi w sektorze medycznym, szczególnie rozwiązania dotyczące ryzyka klinicznego.

Paweł Gos, prezes Exact Systems otrzymał Wektora "za zbudowanie wyjątkowej firmy, w której jakość to filozofia, cel, oraz usługa i za ogromny międzynarodowy sukces".

Za "ogromny sukces na rynku przewozów międzynarodowych oraz niezłomną walkę z protekcjonizmem, po jaki sięgnęli pokonani zagraniczni konkurenci", nagrodzono Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce.

Natomiast "Pracodawcy Pomorza i Kujaw" Związek Pracodawców otrzymali Wektora za 25 lat rzetelnej i efektywnej pracy na rzecz lokalnych pracodawców oraz znaczące wsparcie udzielane Pracodawcom RP w działaniach ogólnopolskich.

Ponadto Wektorami na 25-lecie działalności nagrodzono Telewizję Polsat i LUX MED. W przypadku telewizji wskazano na 25 lat rozwoju zarówno pod względem biznesowym, jak i medialnym oraz nieustanne dążenie, aby być jeszcze lepszym. Nagrodę dla LUX MED-u przyznano za 25 lat działalności "opartej na założeniu, że w leczeniu dobro pacjenta ma priorytet - oraz udowodnienie, że inwestycja w jakość leczenia to inwestycja opłacalna dla wszystkich".

Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali w Pałacu Zamoyskich w Warszawie.

Wektory przyznawane są przedstawicielom świata gospodarki, nauki, kultury, polityki i mediów, "którzy swoją działalnością wyznaczyli godne naśladowania standardy albo wypracowali nowatorskie rozwiązania - gospodarcze lub społeczne". Instytucje i firmy również mogą zdobyć tę nagrodę jako uhonorowanie ich wsparcia dla rozwoju przedsiębiorczości czy osiągnięć biznesowych.

W poprzednich latach Super Wektory Pracodawcy RP przyznali m.in.: Bronisławowi Komorowskiemu, Markowi Belce, Donaldowi Tuskowi, Lechowi Wałęsie, Leszkowi Balcerowiczowi, Aleksandrowi Kwaśniewskiemu i Leszkowi Millerowi. 

PAP
Fot:  PAP/Bartłomiej Zborowski

Warto poczytać

 1. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 2. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 3. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 4. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 5. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 6. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 7. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

 8. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook