Jedynie prawda jest ciekawa


NASZ NEWS Zdewastowano tablice ulicy Lecha Kaczyńskiego! Nie przetrwały nawet jednego dnia

28.02.2018
UlicaLK
NASZ NEWS Zdewastowano tablice ulicy Lecha Kaczyńskiego! Nie przetrwały nawet jednego dnia

Czy tak w Gdańsku czci się pamięć Prezydenta Lecha Kaczyńskiego? W nocy zdewastowano tabliczki z nazwą jego ulicy. Postawiono je wczoraj, dziś są już zniszczone.

Dwie z tabliczek zostały osmalone i z trudem można na nich wyczytać nazwisko patrona ulicy. Trzecią z kolei zakryto plastikowym workiem, który zabezpieczono taśmą. 

Tablice z nową nazwą pojawiły się w środę na siedmiu ulicach Gdańska. To efekt zarządzenia wojewody dotyczącego ich zmian na mocy ustawy dezubekizacyjnej, ze względu na niezastosowanie się do przepisów ustawy przez władze miasta. Ulica Prezydenta Lecha Kaczyńskiego zastąpiła ulicę Dąbrowszczaków. Jak tłumaczył w grudniu dyrektor gdańskiego oddziału IPN Mirosław Golon, poprzednia nazwa nie była przypadkowa.- Dąbrowszczacy mieli upamiętniać konkretną grupę komunistycznych działaczy i aktywistów, którzy po 1945 roku pomagali budować, a następnie utrwalać stalinowską Polskę (...) Większość z nich pracowała w aparacie komunistycznym, i to nie na szeregowych stanowiskach - przekonywał w rozmowie z portalem trojmiasto.pl

dabr_gda

Tablice z poprzednią nazwą ulicy pozostały na swoich miejscach, ale zostały zasłonięte taśmą. Pod nazwą nowej ulicy pojawiła się zaś mała tabliczka z napisem "Zgodnie z zarządzeniem zastępczym Wojewody Pomorskiego z 13 grudnia 2017 w sprawie nadania nazwy ulicy poz.4518."

dabr2_gda

Poza ulicą Dąbrowszczaków zmiany dotknęły również ulic Józefa Wassowskiego, Leona Kruczkowskiego, Mariana Buczka, Stanisława Sołdka, Wincentego Pstrowskiego i Franciszka Zubrzyckiego. Nowymi patronami ulic zostali m.in. Anna Walentynowicz, Ignacy Matuszewski, czy Feliks Selmanowicz "Zagończyk".


kh
Fot: stefczyk.info

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook